Ideologie, anebo rozum?
Jiří ParoubekJiří Paroubek popisuje narovnání vztahů s Čínskou lidovou republikou a dopady ruských sankcí na světový trh potravin. Z nastalé situace bude těžit především Brazílie.
Po všech překážkách, které zejména z ideologických důvodů kladli po sedm let české pravicové vlády rozvoji česko-čínských hospodářských vztahů, dochází k žádoucí změně. V prostorách Pražského hradu probíhá za účasti stovek čínských byznysmenů a českých podnikatelů, manažerů a politiků obří čínsko-české ekonomické fórum. Jeho ústřední postavou je první místopředseda čínské vlády. Osobně vítám tuto význačnou iniciativu části českých podnikatelských kruhů podpořenou současnou vládou.
Je mi jen líto, že v předchozích letech nebylo využito úsilí vlády pod mým vedením o zlepšení česko-čínských vztahů v letech 2005—2006. Tehdy jsem jako předseda vlády navštívil v polovině roku 2005 Peking a jednal jsem s nejvyššími představiteli Číny — s šéfem komunistické strany a prezidentem Číny a předsedou čínské vlády. Tato má návštěva otevřela dveře cestě čínského premiéra do Prahy půl roku poté.
Ještě na jaře 2006, pár týdnů před volbami do Sněmovny, jsem v Praze jednal s čínským vicepremiérem o rozvoji hospodářských vztahů. Čína tehdy měla silný, troufnu si říci strategický, zájem na rozvoji vztahů s ČR. Naší komparativní výhodou bylo členství v EU a také určitá návaznost na vztahy Československa s ČLR v předchozích desetiletích, zejména v 50. a 60. letech.