"Do konce týdne" Petra Porošenka
Petr JedličkaVýchodoukrajinské plány nového prezidenta provází dosud více otázek než odpovědí, rozhodující okamžik se ale blíží.
Zaznělo to už i v Událostech, takže žádná Amerika, ale v zamyšlení nad budoucím dněním na Ukrajině to nelze pominout: v sobotu nastoupivší prezident Petro Porošenko chce, aby boje na východě ustaly už do konce tohoto týdne. A vyhlašuje to opakovaně, třebaže většina pozorovatelů jen nevěřícně kroutí hlavou. Dokáže Porošenko zázraky?
Jistě, netřeba hned chytat za slovo. „Konec týdne“ nemusí přímo být koncem týdne, našinec oko přimhouří. Ale za stávající situace, to jest při soustavných bojích ve Slavjansku a Kramatorsku, při střetech u různých vesnic v Luhanské i Doněcké oblasti a při stálých potyčkách u hranice těžko věřit, že vše ustane do konce měsíce, natož nyní. Zvláště, když se započítá i neústupnost, resp. neochota jednat bez podmínek u všech zúčastněných stran.
Mluví tak Petro Porošenko jen do větru?
Popravdě, těžko říct. Očekávání spojená s jeho nástupem byla velká — že se dokáže domluvit s každým, a tedy i Ruskem; že vytáhne peníze z Američanů i že otevře Ukrajincům celou EU. Mandát obdržel také silný — volby vyhrál už v prvním kole a všechny konkurenty nechal daleko za sebou, včetně Julie Tymošenkové.
Avšak v období mezi 25. květnem a 7. červnem, tedy volbami a inaugurací, byl Porošenko vidět jen minimálně. V Berlíně se zúčastnil schůzky krizové skupiny, v Normandii pohovořil krátce s Putinem a vydal několik zajímavých, ale spíše jen symbolicky významných prohlášení. Třeba že by si přál inauguraci v Doněcku.
Dnes je tak nastoupivší prezident vnímán víc jako prozatímní figura než jako státník-ideál. V očích většiny pozorovatelů je krizový manažer, který má zejména uplatnit svůj formální i neformální vliv v Rusku a přesvědčit tamní vládu, aby přistoupila na slušnou dohodu o ceně plynu a aby přestala podněcovat, zaštiťovat a podporovat východoukrajinské separatisty. Za to jí, jak se též očekává, může nabídnout určité záruky — něco na způsob federalizace Ukrajiny, přičemž už slíbil decentralizaci státní správy a zachování jazykových práv, a něco na způsob slibu, že se Ukrajině nebudou ani v budoucnu vojáci NATO. O tom nepadlo doposud ani slovo.