Rusko, Bělorusko a Kazachstán pokročily ve sbližování, budou mít vlastní Unii
Petr JedličkaDosavadní celní dohodu nahradí těsnější hospodářský svazek s volným pohybem pracovních sil. Ještě v létě má přistoupit Arménie, později Kyrgyzstán a Tádžikistán.
Nejvyšší představitelé Ruska, Běloruska a Kazachstánu ve středu podepsali Smlouvu o Euroasijské hospodářské unii — úmluvu, která významně prohlubuje jejich dosavadní spolupráci. Stalo se tak v kazašské Astaně.
Takzvaná EaEU začne fungovat od nového roku. Současnou provázanost zmíněných států rozšíří o volnost pohybu pracovních sil, služeb i kapitálu a o režim intenzivní spolupráce ve čtyřech strategických oblastech: průmyslu, dopravě, energetice a zemědělství.
„Podepsaná úmluva má přelomový, historický význam (...) Vytvořili jsme silné a přitažlivé centrum hospodářského rozvoje, velký oblastní trh, který spojuje více než 170 milionů lidí. Naše Unie má obří rezervy přírodních zdrojů, jež zahrnují pětinu světových zásob plynu a 15 procent světových zásob ropy,“ řekl po slavnostním aktu ruský prezident Vladimir Putin.
Euroasijská hospodářská unie pokrývá oblast, v níž žijí přibližně 2,5 procenta světové populace a vznikají tři procenta světové hospodářské produkce. Co do geografického rozsahu ovšem odpovídá šestině rozlohy světa.
„Vzniká tu otevřený prostor a nový most mezi rostoucími ekonomikami Evropy a Asie,“ uvedl Nursultan Nazarbájev, Putinův kazašský protějšek.
Otázka významu
Pozorovatelé vnímají EaEU jako další posun v integraci hospodářských politik dané trojice, co do hloubky však nesrovnatelný například s Evropskou unií. V rámci EaEU nemá dojít k spojování jakýkoliv již fungujících úřadů, ale jen k sjednocování metodiky a důslednější koordinaci přístupů. Nevznikne ani žádný silný nadnárodní orgán. Postavení hlavní společné instituce EaEU — Euroasijské komise — bude výrazně slabší než Evropské komise, která funguje v rámci EU.