Úspěch nacionalistů v Dánsku
Ondřej HudecEvropské volby v Dánsku vyhrála populistická Dánská lidová strana, která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany. Jak tento výsledek interpretovat?
V letošních evropských volbách patří Dánsko k zemím, na které se upíná pozornost díky úspěchu nacionalistických nebo populistických stran.
Populistická Dánská lidová strana (Dansk Folkeparti), která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany EU zvítězila s 27 procenty hlasů, čímž zdvojnásobila počet svých europoslanců ze dvou na čtyři. Předstihla tak nejen vládní sociální demokraty (19,1 procenta) ale i opoziční pravicovou stranu Venstre (16,7 procenta), jež byla propírána v souvislosti s mnoha skandály svého lídra a dosáhla nejhoršího výsledku za posledních dvacet pět let.
Dánská lidová strana vyhrála takřka ve všech regionech s výjimkou Kodaně a její vítězství je známkou měnícího se politického diskursu, který nyní zasahuje už i skandinávské státy. Své však sehrála i osoba charismatického lídra Mortena Messerschmidta, který získal přes 400 tisíc preferenčních hlasů, což je nejvíce v dánské historii.
Hlavní strana vládní koalice - sociální demokraté, oslabení skandálem kolem pokusu prodat část státní energetické společnosti Dong Energy do rukou investiční skupiny Goldman Sachs, sáhli ve snaze získat ztracené hlasy k antiimigrační rétorice. Jejich lídr zmínil, že v Dánsku si odpykává trest kolem čtyři sta pachatelů z východní Evropy, což činí deset procent z celkového počtu vězňů.
Jelikož každý vězeň stojí dánské daňové poplatníky 1 800 dánských korun, navrhuje, aby se o tyto zločince postaraly v jejich domovských zemích. Ani to však sociálním demokratům nepomohlo a ztratili jedno křeslo, stejně jako již zmiňovaná Venstre a Socialistik Folkeparti, což je místní obdoba zelených.
Jak se tyto výsledky dají interpretovat? Především nutno podotknout, že Dánové - podobně jako Češi - si již od počátku udržují rezervovanější přístup k Evropské unii, i když možná z odlišných důvodů než je tomu u nás. Panuje strach ze ztráty toho, co dělá Dánsko úspěšnou zemí, a také prvků sociálního státu.
Proběhlá finanční a hospodářská krize pak Evropské unii na lesku nepřidala a dotkla se také Dánů, i když ne tolik jako Čechů. To, co přibylo, je nervozita ze zdražování, nezaměstnanosti (zatím nepříliš vysoké) a přibývajících imigrantů.
Výsledek Evropských voleb nám nejen na případě Dánska ukazuje, že nervozita stoupá i v zatím „blahobytných“ a „poklidných“ státech. A že když levice začne dělat pravicovou politiku, nebo není dostatečně důrazná, o její hlasy se přihlásí populisté.
Detailní souhrn výsledků evropských voleb v Dánsku zde.