Příliš drahá sportovní legrace
Kateřina KňapováNení to jen olympiáda v Soči, sportovní megaakce jsou čím dál častěji tématem debaty kvůli dopadu, které mají na hostitelské země a jejich obyvatelstvo.
V souvislosti s nadcházející olympiádou v Soči se i v českých médiích nebo sociálních sítích začalo diskutovat téma propojení sportu a politiky, případně sportu a sociální odpovědnosti. Propojení, které je v případě megaakcí, jakými jsou olympijské hry, ale třeba také mistrovství světa (nebo Evropy) ve fotbale, neoddiskutovatelné. Propojení, o kterém se s odkazem na olympijskou chartu nebo obecný status sportu ve společnosti příliš nemluví.
Největší, nejslavnější, nejdražší
Přitom právě v posledních a nadcházejících letech vzbuzují sportovní superakce a to zejména v souvislosti s místem konání poměrně kritické reakce.
Není to jen olympiáda v ruském Soči, která začne už za několik dnů a která byla podobně jako olympiáda v čínském Pekingu kritizována zejména kvůli tomu, že se v zemi konání jsou porušována občanská a lidská práva (na druhou stranu lze ironicky poznamenat, že zrovna to je problém ve větší či menší míře téměř každé země), ale také kvůli objemu prostředků, který je do výstavby nových sportovišť, a která by v zemích s poměrně velkou sociální nerovností mohly jistě posloužit i jinak.