Brazílie zažívá největší protesty za posledních 20 let
Petr JedličkaProtestující kritizují sociální politiku státu a přístup ke korupci v současném režimu. Obzvlášť je přitom provokuje kontrast výše investic do příprav na olympiádu a fotbalový šampionát a níže, resp. nedostatečnosti výdajů na školství a zdravotnictví.
Pouze s protesty za odstoupení prezidenta Collora de Mella z roku 1992 se dá dle pozorovatelů srovnávat současná vlna demonstrací, která se šíří Brazílií. V každém z dvaceti nejvýznamnějších měst vycházejí do ulic pravidelně tisíce až desetitisíce lidí. Účast na pondělních průvodech přesáhla podle většiny odhadů čtvrtmilion. Protestuje proti korupci, nedostatečné podpoře školství a zdravotnictví i policejnímu násilí. Nejviditelnějším protestním motivem je přitom nepoměr mezi výdaji na sociální politiku a investicemi do příprav světového šampionátu ve fotbale (2014), resp. olympijských her (2016).
„Brazílie nepotřebuje další stadiony. Brazílie potřebuje školy a nemocnice,“ cituje protestující BBC.
První z demonstrací ze současné vlny začaly už na počátku června kvůli zvýšení jízdného v sãopaulské hromadné dopravě. Podle agentur bylo zdražení pouze mírné (přepočteně o dvě koruny) a akce lokální; míra zátěže pro nejchudší, jež MHD využívají, a arogantní reakce moci však učinily své.
K přerodu protestů do stávající masové podoby došlo dle agenturních analýz po razantním rozehnání několika demonstrací policií a po zjištění novinářů, kolik bylo na přípravy mistrovství již proinvestováno. Výše současné sumy totiž dosahuje údajně trojnásobku nákladů na předchozí šampionát. Současně navíc přesáhla dvojnásobek původního rozpočtu.
„Jsme bohatá země s obrovskými možnostmi, ale peníze nejdou těm, kdo je potřebují nejvíce,“ vybírá z názorů demonstrantů AP.
Jako v Turecku?
Spolu se zmíněným poukazují demonstranti i na četná úplatkářská podezření, nákladná, ale v důsledku neefektivní tažení proti gangům, a plošnou demolici bezmála celých čtvrtí, v nichž mají vyrůst nové ubikace pro sportovce. Jak ovšem připomíná například Gaspard Estrada pro France 24, s výjimkou apelu na srovnání výše sociálních výdajů a proinvestovaných peněz nemají protestující žádné společné konkrétní požadavky.
Podle El País protestující z jednotlivých měst doposud téměř nespolupracují. Dle BBC se navíc liší ve výběru protestních metod, které sahají od karnevalových průvodů až k útokům na policejní stanice či obsazování vládních budov.
Ve srovnání s protesty, které probíhají v současné době v Turecku, nedošlo zatím v Brazílii k podobnému počtu potyček, zranění a razií; zvláště sociální sítě však od pondělka plní videoukázky brazilské policejní brutality a materiály, na nichž jsou demonstrace v obou zemích připodobňovány. Brazilští a turečtí rozhořčení si také hojně vyjadřují podporu.
Šance a důsledky
Podle středečního souhrnu BBC se protestujícím zatím podařilo dosáhnout několika dílčích úspěchů — ve městech Cuiabá, Recife a João Pessoa oznámili starostové snížení ceny jízdného. Radnice São Paula slíbila demonstrantům jednání. K protestům se také poprvé v úterý vyjádřila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která vyjádřila hrdost nad tím, že tolik mladých Brazilců vnímá tak palčivě sociální problémy; žádné konkrétní sliby ovšem nadala.
V průběhu středečního odpoledne středoevropského času brazilská vláda oznámila, že do ulic Ria de Janeira, Bela Horizonte, Salvadoru, Fortalezy a Brasílie rozmístí zvláštní bezpečnostní složky vycvičené na potlačování nepokojů a boj s gangy. Podle některých komentátorů tak reaguje na případy vandalismu jako zapalování aut či rozbíjení výloh, které protesty v malé, leč mediálně vděčné míře doprovázejí. Podle jiných autorů chce prostě zesílit represe.
Většina znalců si zatím moc netroufá vyústění a důsledky stávající protestní vlny odhadovat. Obecně se jen připomíná, že pozice Dilmy Rousseffové je navzdory protestům i hospodářskému oslabení v posledních dvou letech stále velmi silná a podle aktuálních průzkumů se prezidentka těší podpoře více než dvou třetin populace.
Další informace:
MercoPress.com Rousseff admits protestors grievances, praises democracy and meets Lula da Silva
El País Biggest protests in 20 years sweep across Brazil
BBC News Brazilian President Dilma Rousseff 'proud' of protests
BBC News Brazil protests spread in Sao Paulo, Brasilia and Rio
France 24 Brazil protests 'must overcome contradictions'