Brněnská ODS chce do centra města vrátit herny
Vratislav DostálPřestože platí od roku 2011 na území dvaceti městských částí úplný zákaz provozování automatů, uvažuje starosta Brna-střed, Libor Šťástka, o návratu heren do města.
Do 23. prosince se mohou městské části Brna vyjádřit k nové vyhlášce o regulaci hazardu. Finální podobu vyhlášky pak brněnské zastupitelstvo schválí na lednové schůzi. Od roku 2011 přitom platí na území dvaceti městských částí úplný zákaz provozování automatů.
Přesto někteří politici, konkrétně starosta Brna-střed, Libor Šťástka z ODS, uvažují nad návratem heren do města. Informuje o tom občanské sdružení Brnění s tím, že od úterního večera bude v provozu web, jehož prostřednictvím budou moci lidé napsat zastupitelům jednotlivých městských částí, jak si regulaci hazardu představují.
„Na základě materiálů, které nám unikly od hazardní lobby, víme, že tlaky na změnu tvrdé brněnské vyhlášky byly už od jara letošního roku. Původní domluva byla, že se vyhláška změní už k půlce května. K tomu ale nakonec nedošlo, patrně i díky našemu vítězství u Ústavního soudu, který řekl, že všechny obecní vyhlášky platí okamžitě, bez přechodné doby,“ uvedl předseda Brnění Matěj Hollan.
Připomněl také, že v současné době běží na ministerstvu financí tisíce správních řízení, které podle rozsudku Ústavního soudu nemohou dopadnout jinak, než zrušením automatů a heren. „Městu stačí jen počkat nebo spíše aktivně na ministerstvu intervenovat a brněnská vyhláška by se v dohledné době stala realitou,“ vysvětlil Hollan.
Podle Brnění ale Šťástka odmítá sdělit, jak konkrétně se chce k nové vyhlášce postavit. „V médiích pouze mlží, že by rád někde něco povolil. Vyzýváme ho proto, aby otevřeně řekl, zda bude trvat na nulové toleranci, nebo zda bude chtít některé herny zachovat. Věřím, že všechny zajímá, na základě jakých kritérií pan starosta těch několik případných heren vybere. Tvrdíme, že jiné kritérium než korupce zde neexistuje,“ uvedl Svatopluk Bartík.
Zdůraznil přitom, že Brno-střed má se zneužíváním peněz z hazardu bohaté zkušenosti. „V minulém volebním období se koalice ODS a ČSSD na Brně-střed pokusila prosadit transfer několika milionů z odvodů z heren do organizací převážně blízkých ODS. Bývalý tajemník Radovan Novotný dokonce při obhajobě tohoto tunelu natolik otevřeně lhal, že ho to stálo křeslo. Nyní tlak na deregulaci heren a kasín vyvíjí zejména firma Kajot, která Onderkovi a spol. vyhrožuje odchodem z Komety,“ dodal.
Podle Brnění zkrátka neexistuje jiné logické vysvětlení, než že za snahou povolit uzdu vyhláškou nastavené regulaci tvrdého hazardu (ve dvaceti z devětadvaceti městských částech je nulová tolerance) je jen korupce. Tvrdí totiž, že podpora tvrdého hazardu je pouze v zájmu hazardní mafie.
„Faktem je, že proces odebírání povolení pro provoz automatů se na ministerstvu podivně dlouho vleče. Již jsme ministerstvo a ministra Fišera vyzvali k tomu, aby proces rušení urychlil. Pokud ministerstvu financí bude pracovat správně a ve veřejném zájmu, nebude v mnoha městských částech do vánoc ani jeden automat,“ uvedl Martin Svoboda.
Připomíná zároveň, že podle Sdružení Podané ruce, se kterou Šťástka údajně komunikuje, je základem pro úspěšnou prevenci i léčbu gamblerů maximální možná regulace. I po zákazu automatů navíc zůstanou kursové sázky či číselné loterie, podle Svobody se tedy nikdo nemusí bát negativních prohibičních efektů.