Brnění vybízí občany k boji s hazardem, jinde už začaly radnice
Vratislav DostálMinisterstvo financí za poslední půlrok povolilo v Brně tisíc hazardních automatů v rozporu se zákonem. Občanské sdružení Brnění proto oslovilo veřejnost s výzvou, aby se obracela na ministerstvo financí s žádostmi o přezkum.
Brněnské občanské sdružení Brnění vybízí občany, kteří nesouhlasí s porušováním zákona a jimž se nelíbí jejich město zamořené hernami, aby vyzvali ministerstvo financí k nápravě. Každý tak může učinit prostřednictvím žádosti o přezkum, jež sdružení umístilo na svůj web.
Podle experta na legislativní rámec regulace hazardu a předsedy občanského sdružení Brnění Matěje Hollana ministerstvo financí za poslední půlrok povolilo v Brně tisíc hazardních automatů v rozporu se zákonem.
„A to přesto, že od srpna 2010 platí nová závazná metodika povolování, která měla podobným excesům zamezit. Občanské sdružení Brnění tuto skutečnost zjistilo z materiálu, který mu byl poskytnut podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl Hollan v tiskovém prohlášení.
Metodika, která po intervenci Veřejného ochránce práv začala platit loni v srpnu, upravuje podle Brnění postup při povolování tzv. videoloterijních terminálů či ostatních „technických hracích zařízení“.
„Podle této metodiky musí ministerstvo financí při povolování respektovat vyhlášky obcí, které omezují hazard kolem škol, školských zařízení, zařízení zdravotní a sociální péče, budov státních orgánů a církví,“ doplňuje Hollan. A podle jeho slov tato vyhláška v Brně platí od 1. ledna 2010.
Občanské sdružení Brnění nicméně získalo dokument, ze kterého plyne, že za poslední půlrok povolilo ministerstvo financí v Brně nových 1 412 hazardních automatů. V naprosté většině jsou přitom tyto automaty právě v zóně, kde jejich umístění brněnská vyhláška zakazuje.
„Současně jsou navíc téměř v pěti stovkách případů ministerská povolení v rozporu s další brněnskou protihazardní vyhláškou, která říká, ve kterých ulicích nebo městských částech konkrétně hazard být nemá. Jedná se zejména o lokalitu Bronx, (zde ministerstvo povolilo 79 nových terminálů) o radiálu Lidická, Štefánikova, Palackého třída (124 nových povolení) či o Křenovou (67 povolení),“ uvádí občanské sdružení Brnění v tiskovém prohlášení. Svá tvrzení pak dokládá zveřejněním map na svém webu.
Proti expanzi hazardu ve svých ulicích bojuje veřejnost či místní politici i v jiných městech České republiky. Například vedení žižkovské radnice se snaží prosadit nekompromisní přístup k hazardu na území městské části Praha 3. Rada této městské části proto v dubnu přijala usnesení, kterým navrhuje zákaz výherních hracích automatů na svém území.
Kdy se žižkovské radnici návrh podaří prosadit v praxi, je ale závislé na tom, v jakém časovém horizontu bude hlavní město Praha novelizovat obecně závaznou vyhlášku, jíž se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje.
Tato vyhláška se ovšem netýká provozoven s videoloterijními terminály, neboť zatímco klasické výherní automaty povoluje místní samospráva, videoterminály schvaluje pouze ministerstvo financí bez ohledu na žádosti obcí a měst, aby s nimi ministerstvo udělení licencí konzultovalo.
„Radnici v tomto směru bohužel omezuje zákon, který nám neumožňuje redukovat počet podniků s výherními loterijními terminály. Tyto podniky totiž schvaluje ministerstvo financí, a my je tedy nemáme možnost omezit ani vyhláškou,“ uvedla na webu Prahy 3 starostka Vladislava Hujová.
„O videoterminálech mají určitě rozhodovat obce, kolem hazardu se točí nekalé peníze a hrozí korupčními riziky na nejvyšších místech,“ uvedl přitom již dříve pro Deník Referendum Petr Jansa, vedoucí právní poradny Transparency International.
Některá města ostatně vedla v minulosti či ještě vedou spor s ministerstvem financí právě kvůli výkladu místních vyhlášek o zákazu videoterminálů. Patří mezi ně například Františkovy Lázně, Chomutov, Bohumín, Litvínov, Chrastava či Bystřice nad Pernštejnem.
Zákon o loteriích nicméně obsahuje ustanovení, podle kterého platí, že vyjdou-li ve známost skutečnosti, které ukazují, že při povolování nebyl dodržen zákon, povolení lze zrušit. To je právě důvod, proč občanské sdružení Brnění připravilo na svém webu podnět, který mohou občané zasílat na podatelnu ministerstva a vyzvat ho k nápravě.
Poslání žádosti lze učinit jednoduše přímo z webových stránek Brnění. Stačí do připraveného podání vyplnit adresu trvalého bydliště, e-mail a žádost se odešle na ministerstvo.