Veto novele omezující hazard podle Klause krátí finance občanskému sektoru, výslovně jmenoval Junáka, a vytváří korupční prostředí v obcích. Vzápětí se od prezidenta distancoval jak Junák, tak starostové, třeba i za ODS.
Novou možnost omezovat hazard přímo obcemi zastavil svým vetem prezident Václav Klaus. Podle něho novela znemožňuje podporu obecně prospěšných projektů spojených s reprezentací České republiky v zahraničí. „Proti novele veřejně protestovali představitelé všech sportovních svazů a mládežnických organizací (Junák, Orel atd.) i významných kulturních institucí (Národní divadlo, Národní galerie atd.). Zaslali i mně petice, v nichž dovozují, že jejich provoz či přímo existence by byly touto novelou ohroženy,“ vysvětlil svůj postoj Klaus.
Zástupci Junáka se ale vůči prezidentovu prohlášení ohradili s tím, že s novelou problém nemají. „Činnost našeho sdružení dětí a mládeže není závislá na loterijních či sázkových společnostech. Junák — na rozdíl třeba od současně zmíněné organizace Orel — ani nebyl zařazen mezi svazy, které se dělí o zisky společnosti Sazka,“ řekl Jan Žáček, mluvčí organizace.
Prezidentovi jsou ovšem vděční provozovatelé hazardních her. „Vážíme si toho, že se pan prezident při rozhodování řídil reálnými argumenty a nebral ohled na tak zvanou společenskou objednávku," uvedl Adam Čírtek, mluvčí Asociace herního průmyslu, která byla nově založena firmami, které se zabývají výrobou a provozováním výherních hracích přístrojů v hernách a kasinech.
„Na druhou stranu jsme si vědomi, že stávající situace není udržitelná a vztahy mezi státem, samosprávou, herním průmyslem a neziskovým sektorem musí být postaveny na nový legislativní základ. Situaci musí vyřešit zcela nový loterijní zákon, na jehož věcném záměru se v současné době pracuje," dodal Čírtek, který byl dříve dlouhá léta mluvčí ministerstva obrany.
Petr Jansa, vedoucí právní poradny Transparency International, který se problematikou dlouhodobě zabývá, považuje založení asociace spíše za pozitivní. „Z našeho pohledu je dobře, když má lobby jméno a členy, než když je neviditelná a přesto velmi mocná, jak tomu bylo právě v tomto případě,“ řekl Deníku Referendum Petr Jansa.
Mluvčí nově založené asociace připustil, že impulsem pro vznik bylo květnové parlamentní schválení novely loterijního zákona. Předloha však tento týden skončila prezidentským vetem.
Nově zvolená sněmovna nemůže už prezidenta přehlasovat. Prezidentovo veto i argumenty odmítají podle dnešního vydání MF Dnes starostové všech větších měst bez ohledu na stranickou příslušnost. Podle deníku zástupce obcí nejvíce rozčílil argument, že novela vytváří v obcích korupční příležitosti: „Myslím si, že toto nebezpečí korupce spíš hrozí u anonymního úředníka. Samospráva v obci je mnohem viditelnější a čitelnější," řekla MF Dnes blanenská starostka Jaroslava Králová (ODS).