Lidovci: Na potírání hazardu musejí stát a obce spolupracovat
Dušan RadovanovičPoslanci se přou s pražskými zastupiteli, zda má o povolování hazardu rozhodovat stát, nebo obce. Podle lidovců však nemusí být správná ani jedna varianta, což potvrzují i odborníci.
Podle současné právní úpravy mohou obce omezovat pouze umístění výherních hracích přístrojů. Na jiná zařízení, jako jsou například videoloterijní terminály, ale žádný vliv nemají. Ty totiž povoluje ministerstvo financí, které má zájem na financích, jež provozovatelé hazardu státu odvádějí.
V důsledku to znamená, že jen počet kasin stoupl v Praze v posledních letech o více než sto procent a objevilo se více než pět tisíc nových videoloterijních automatů. Ve Sněmovně se proto ocitla novela, jež měla povolovací pravomoc přenést na obce.
Rozpočtový výbor Sněmovny však minulý týden schválil odlišnou variantu novely, která by naopak pravomoci obcí radikálně omezila a ponechala je státu. Výbor přitom tvrdí, že jeho návrh dává obcím možnost hazard paušálně zakázat. „Obce budou mít možnost přijmout vyhlášku, kterou by sázkové hry zakázaly plošně na celém území," uvedl člen výboru za ODS Pavel Suchánek.
Takové tvrzení však označuje za naprostý nesmysl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. „Návrh předpokládá, že by všechny obce v republice takovou vyhlášku už musely mít nyní, není možné ji totiž uplatňovat zpětně,“ řekl Deníku Referendum Svoboda, jenž spolu s předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou rozhodnutí výboru otevřeně odsoudil.
„Pokud chce stát šetřit a dostat se z finanční krize, musí omezit v maximální míře korupci a s ní i hazard, na který velice doplácí: sociální dávky končící ve velkém v automatech, následné rozpady rodin, zanedbávání péče o děti, kriminalita, násilné činy, distribuce drog, praní špinavých peněz ve velkém," zdůrazňují oba předsedové ve společném prohlášení.
Rozpočtový výbor se nyní podle kritiků svým návrhem snaží dotlačit zastánce reformy ke „kompromisnímu“ stanovisku, kdy by k žádné změně zákona nedošlo. To nepřímo potvrdil i šéf Sazky Aleš Hušák. „My se současným zákonem umíme žít, a pokud nebude přijato nic, my na nic jiného nečekáme," uvedl Hušák.
Záměr rozpočtového výboru zároveň kritizovali zástupci některých měst a obcí. „Návrh je podanou rukou hazardu," uvedl například primátor Prahy Pavel Bém. Bém tak stojí v opozici vůči svým kolegům z ODS, kteří spolu s komunisty návrh v rozpočtovém výboru protlačili.
Pražská ODS v tomto případě dokonce upustila od blokování schůzí zastupitelstva a svolala mimořádnou schůzi. Na zasedání zastupitelé odhlasovali usnesení, v němž vyzvali Poslaneckou sněmovnu k přijetí původní novely. Ze strany Pavla Béma se ovšem vůbec nemusí jednat o pokus omezit hazard, ale o snahu zajistit městu vyšší příjmy.
„Pravomoci by sice měly přejít na obce, zároveň je ale potřeba zajistit, aby z hazardu nemohly mít výrazný příjem. To totiž může vést ke korupci místních politiků a v důsledku naopak hazard podpořit,“ řekla Deníku Referendum ředitelka nadace Veronica a jedna z iniciátorek petice Stop hazardu Jasna Flamiková.
Novela by tak paradoxně mohla umožnit nárůst hazardu. S tím souhlasí i Cyril Svoboda. „Je to přesně tak, o problému musí spolurozhodovat obec i stát. Ve chvíli, kdy rozhoduje jen jeden z nich, to vytváří korupční prostředí.“ Podle Svobody jsou tak obě varianty novely špatné, KDU-ČSL proto předkládá svůj vlastní návrh.
„Chceme, aby se všechna povolení udělovala jenom na dva roky. Současný návrh povoluje bez omezení a nebere zřetel na vývoj této sféry a vznik nových hazardních her. Pak může dojít k tomu, co udělal Miroslav Kalousek v případě internetového sázení, kdy prohlásil, že se jedná o novou hru a povolil ji,“ varuje Svoboda.
Podle lidovců je také třeba výrazně zvýšit odvod státu. V současné době se v České republice prosází zhruba 128 miliard korun. Sázkové společnosti přitom odvádí státu pouhé dvě miliardy. „Náš návrh by zvýšil odvod asi na 5,4 miliardy korun, jenže do toho se jiným politickým stranám nechce,“ uzavírá Svoboda.
Další informace:
Idnes.cz Bém se zlobí: Poslanci chtějí pomoci hazardu místo jeho omezení