Obce budou ovlivňovat hazard. Dosud mohly regulovat pouze klasické výherní automaty. Senátoři dnes schválili novelu loterijního zákona, zbývá ještě podpis prezidenta.
Od července budou mít obce právo účastnit se povolovacího řízení k provozování loterií a podobných her, nově i videoloterních terminálů. Novela loterijního zákona, kterou dnes schválili senátoři, dává obcím větší pravomoci, než měly dosud. Největší loterijní firma Sazka podle informací Hospodářských novin z tohoto týdne kvůli této novele zvažuje odchod z ČR.
Návrh dává obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahuje i zákaz toho, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.
Obce nyní mohou na svém území ovlivňovat pouze provoz starších typů hracích automatů, povolování nových videoloterních automatů spadá do kompetence Ministerstva financí. Změnu požadovala také petice Stop hazardu, kterou před dvěma lety sepsala skupina obecních zastupitelů, lékařů nebo představitelů organizací pracujících s dětmi a mládeží.
Ve všech evropských zemích a většině vyspělých zemí světa jsou hazardní hry podstatně více regulovány než u nás. Například v Norsku má monopol stát, v Irsku a dalších zemích jsou z hlediska našeho přístupu zcela zakázány, říká studie, kterou si nechal před dvěma lety vypracovat senátor Josef Novotný.
Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman již dříve novelu označil za „právní paskvil". Novela podle něj například zakazuje používat peníze z loterií na sportovní akce mimo území ČR, takže de facto zakazuje financovat reprezentaci českých sportovců na olympiádách nebo mistrovství světa. Druhým příkladem je pro Hermana to, že pokud Sazka bude chtít vypsat prémii na Sportku padesát milionů korun, musí požádat Ministerstvo financí a bude muset požádat o stanovisko všech šest a půl tisíce obcí.
Předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák naopak novelu podpořil. Je podle něj prvním krokem vedoucím k reálné regulaci hazardu na území obcí.
Ačkoli značná část senátorů návrh kritizovala, nakonec pro něj zdvihlo ruku šestačtyřicet z nich, podpořili ho občanští i sociální demokraté. Kdyby tuto novelu senátoři vrátili sněmovně, sněmovna by ji musela schvalovat hned po volbách, ale ještě před 3. červnem, kdy jí vyprší mandát. Návrh nyní dostane k podpisu prezident republiky.
„Je to předvolební slib, předvolební výkřik," řekl o návrhu Adolf Jílek. Kritizoval poslance ČSSD a KSČM, kteří zákon ve sněmovně předkládali, za to, že ho nepřišli senátorům představit a dali přednost volebním mítinkům. Pravicoví senátoři mluvili o novele jako o nedokonalé a šité horkou jehlou. „Ten zákon je právní paskvil," tvrdí také Jaroslav Kubera (ODS).
Naopak Jiří Dienstbier (ČSSD) požádal své kolegy, aby stáhli své pozměňovací návrhy, protože vrácení novely do sněmovny by znamenalo její konec. Podpořila ho Soňa Paukrtová, i když, jak řekla, není z návrhu zákona nadšená. Hlas mu přes své výhrady slíbil dát i lidovec Jiří Čunek. Označil ho ale za amorální, protože dle zásady „z pytláka hajný, ze zloděje tajný" dělá z loterijních firem dárce peněz na obecně prospěšné účely.