Poslanci podpořili dvojsečnou novelu loterijního zákona
Dušan RadovanovičPoslanci schválili novelu loterijního zákona, jež má převést pravomoci při schvalování heren na obce. Odborníci se však obávají, že pokud obcím poplyne i příjem z hazardu, situace se nezlepší.
Novelu loterijního zákona, jež má posílit pravomoci obcí v boji proti hazardu, pustili poslanci do dalšího čtení. Návrh sociálních demokratů a KSČM podpořila vláda a překvapivě i dosud kritická ODS.
„Posilujeme postavení obcí tak, aby mohly mít absolutní kontrolu nad rozvojem či nerozvojem hazardu na svém teritoriu,“ zdůvodnil předkládaný zákon místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dosud obce rozhodovaly pouze o hracích automatech, videoterminály spadaly do gesce ministerstva financí.
Na první pohled chvályhodná iniciativa se ovšem může stát dvojsečnou zbraní. Ředitelka nadace Veronica a jedna z iniciátorek petice Stop hazardu Jasna Flamiková zdůrazňuje, že samotné převední pravomocí na obce nestačí. „Pravomoci by skutečně měly přejít na obce, zároveň je ale potřeba zajistit, aby z hazardu nemohly mít výrazný příjem. To totiž může vést ke korupci místních politiků a v důsledku naopak hazard podpořit,“ řekla Deníku Referendum Flamiková.
Novela by také měla zprůhlednit tok peněz, který musí provozovatelé odvádět na veřejně prospěšné účely. V minulosti totiž docházelo k machinacím. „Vznikají účelové nadace a občanská sdružení, kam tyto finanční prostředky plynou. Často jsou propojeny s provozovateli hazardních her,“ vysvětluje Bohuslav Sobotka.
Odborníci přitom hazard označují za vážnou hrozbu. Ročně se v České republice prosází 130 miliard korun, přičemž až sto tisíc lidí propadá patologickému hráčství. „Hazard by bylo nejlepší zrušit, nebo ho alespoň vykázat do nějaké rezervace,“ cituje Deník.cz primáře oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v Bohnicích Karla Nešpora.
O přísnější verzi novely se zatím zasazují především lidovci. Ti prosazují, aby sázkové společnosti musely odvádět státu dvacet procent z výtěžku. Zároveň požadují výrazné zvýšení správních poplatků. Provozování hracího automatu by pak stálo majitele sedmdesát tisíc ročně.
Další informace:
Deník.cz Poslanci kývli na přiškrcení loterijního byznysu
Stophazardu.cz Petice za regulaci hazardu v České republice