Klaus vetoval omezení hazardu, novela tím padá
ČTKPrezident Václav Klaus ve středu vetoval novelu loterijního zákona, která předávala pravomoci omezit výherní automaty a videoterminály z ministerstva financí obcím. Zdůvodnil to tím, že by občanské organizace přišly o příjmy.
Prezident republiky Václav Klaus dnes vetoval novelu loterijního zákona, která měla od července obcím zajistit právo účasti na povolovacím řízení k provozování loterií a podobných her, nově i videoloterijních terminálů. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Novela podle prezidenta zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Sněmovna v předvolebním složení už Klause nepřehlasuje, zákon tak končí legislativní proces.
Návrh dával obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahoval i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze občanským organizacím, které samy zřídily. Pokud by obec povolila na svém území nějakou loterii, musela by ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.
Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument. „Místo aby problémy řešila, vytvořila řadu nových, a to velmi závažných," uvedl Klaus. Novela podle něj zúžila okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. „Přijetím novely by ztratily možnost získat finanční granty školy, nemocnice, domovy důchodců a mládeže, divadla či muzea a handicapovaní spoluobčané, aniž by byl jakkoli vyřešen jiný zdroj jejich příjmů," konstatoval.
Prezidentovi se rovněž nelíbí, že novela znemožňuje podporu obecně prospěšných projektů spojených s reprezentací České republiky v zahraničí jako jsou mistrovství světa nebo olympiády. „Proti novele veřejně protestovali představitelé všech sportovních svazů a mládežnických organizací (Junák, Orel atd.) i významných kulturních institucí (Národní divadlo, Národní galerie atd.). Zaslali i mně petice, v nichž dovozují, že jejich provoz či přímo existence by byly touto novelou ohroženy," uvedl Klaus.
Prezident se rovněž obává, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům, a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu. Podle něj je to nepřípustná právní retroaktivita.
Novela také kromě jiného vytváří i reálné nebezpečí korupčních příležitostí v obcích, protože možnost regulovat tuto oblast zábavního průmyslu bez jakýchkoli stanovených pravidel může vést ke zneužívání obecně závazných vyhlášek v zájmu určitých podnikatelských subjektů a skupin, soudí prezident. Dodal, že navíc nebyl dodržen notifikační postup, který v této oblasti vyžaduje Evropská komise.
„Je zjevné, že novela vykazuje závažné nedostatky, které zákonodárce v průběhu projednávání buď nedomyslel, anebo je obětoval zjednodušené předvolební rétorice, v níž se téma ‚regulace hazardu' ve své heslovité podobě stalo pro některé politické subjekty lákadlem slibujícím zisk snadných politických bodů," odůvodnil své veto prezident.
ČSSD je připravena v krátké době předložit loterijní novelu znovu a zřejmě i v tvrdší podobě. „S tímto stanoviskem prezidenta republiky zásadně nesouhlasíme," sdělil ČTK místopředseda ČSSD a spoluautor novely Bohuslav Sobotka. Jeho kolega a další z předkladatelů Jeroným Tejc řekl ČTK, že prezidentovo veto je pro něj velkým zklamáním. Jak řekl, je třeba trvat na vyšší průhlednosti odvodů peněz na obecně prospěšné účely, aby loterijní firmy nemohly převádět peníze do společností, které jsou s nimi propojeny.
Stejně tak je podle Tejce nutné dát obcím pravomoc zakazovat a povolovat videoloterijní terminály. „Budeme dělat vše pro to, abychom prosadili nejen to, co jsme navrhovali, ale předložíme, tak jak jsme se už předběžně domlouvali, daleko tvrdší normu," dodal. Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) Marka Hermana je prezidentovo veto dobrou zprávou právě pro příspěvkové organizace, kterým by novela vzala možnosti získávat peníze na svoji činnost. „Pro nás se ale de facto nic nemění, protože tak jako tak intenzivně pracujeme na nové novele loterijního zákona," uvedl.
Novelu Herman označil za „právní paskvil" s řadou negativních dopadů. „To jsme mohli v minulých dnech například vidět ve Františkových Lázních a v Aši, kde ještě před vstoupením zákona v platnost začali zastupitelé svévolně a podle svých obchodních zájmů potlačovat konkurenty na trhu," prohlásil.
Prezidentovo veto překazilo plány radnic například v Aši nebo Brně, kde už radní pracovali na vyhláškách, které s platností novely od 1. července počítaly. „Budeme se k tomu muset vrátit. Dozorový orgán by nám teď asi vytýkal, že je vyhláška nezákonná," řekl ČTK nepříjemně překvapený starosta Aše Dalibor Blažek. V Brně radnice předpokládala zákaz provozu automatů i loterijních terminálů v ulicích, kde žije hodně lidí závislých na sociálních dávkách. Radní zároveň chtěli provoz přístrojů zakázat mezi sedmou hodinou ranní a druhou odpoledne, a to denně. „Hazardní lobby bude mít radost," uvedl primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
Klausem vetovaná novela nyní definitivně končí. Prezidentovo veto by musela přehlasovat ještě „stará" Sněmovna, jejíž mandát ale skončil minulý týden. Stejný osud potkal všechny návrhy, které poslanci nestihli projednat. Například kvůli Klausem vetované novele zákona zvyšující podíl biopaliv zasedali poslanci ještě den před volbami, aby mohli jeho veto přehlasovat.