Kalousek dělá z ČR pračku na peníze, upozorňují bojovníci proti hazardu
Vratislav DostálTransparency International, Občané proti hazardu a občanské sdružení Brnění odmítají návrh nového zákona o sázkových hrách. Podle nich je totiž záměrem Kalouskova ministerstva financí, které novelu připravuje, pouze legalizovat stávající nezákonný stav.
Aktivisté bojující proti hazardu v České republice ostře kritizují nový návrh zákona o sázkových hrách, který připravuje ministerstvo financí. Podle Tranpareny International (TI), Občanů proto hazardu a Brnění chce ministerstvo financí pouze legalizovat současný nezákonný stav a odvést pozornost od usnesení vlády, které Miroslavu Kalouskovi přikazovalo do půlky května zrušit až 90 % stávajících hazardních přístrojů.
„Podle usnesení vlády č. 156 z 14. března musí ministr Kalousek dohlédnout, aby do půlky května zahájilo ministerstvo správní řízení na všechna povolení hazardních přístrojů, v rámci kterých se sníží limity na sázkové hry z 1000 Kč na 5 Kč a doba povolení z 10 let na jeden. Při dodržení tohoto usnesení není nový zákon v současné době nutný. Máme řadu signálů, že Kalousek usnesení dodržet nehodlá,“ vysvětlil Vladan Brož, vedoucí právní poradny TI.
A podle Davida Ondráčky z (TI) nový zákon umožní praní špinavých peněz. „Na všudypřítomné herny se nevztahuje zákon proti praní špinavých peněz, ač se v nich točí obrovské částky. To představuje obrovské bezpečnostní a ekonomické riziko pro Českou republiku,“ vysvětlil Ondráčka s tím, že TI, Občané proti hazardu a Brnění vypracovaly k návrhu zákona o sázkových hrách jedenáct připomínek, které rozeslaly ministrům, předsedům komor parlamentu a předsedům politických klubů.
Podstatnou připomínku přitom k novému zákonu podle nich uvedla již dříve BIS, když uvedla, že podle předloženého návrhu zákona je subjekt, který žádá o povolení provozovat hazardní hry, považován za bezúhonného, pokud nebyl pravomocně odsouzený pro konkrétní trestné činy.
Podle BIS je ale takový požadavek nedostatečný. „Hazardní průmysl je celosvětově spojován s organizovaným zločinem a praním špinavých peněz, které může sloužit například k financování terorismu. Součástí řízení by proto mělo být komplexní zjišťování bezpečnostních rizik spojených s žadatelem,“ uvedla BIS.
Podle Martina Svobody ze sdružení Občané proti hazardu má přitom Česká republika nejvíce hazardních přístrojů na obyvatele na světě.
„Má proto i nejvíce gamblerů. Závislost na automatech je podobně silná jako na pervitinu. Jediným možným krokem je přijetí zákona, který srazí počet hazardních přístrojů na evropskou úroveň, tj. nejvýše na 10 % současného počtu přístrojů,“ uvedl Svoboda v tiskovém prohlášení s tím, že právě tuto skutečnost Kalouskův návrh nijak neřeší a počty automatů nesnižuje.
„V České republice existuje regulace pouze na papíře, protože Kalouskovo ministerstvo dlouhodobě a důsledně porušuje všechna ustanovení zákona o loteriích, které porušovat lze,“ doplnil Svobodu Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění. Podle něj se přitom nejnebezpečnější forma hazardu, vysoce návykové hrací automaty, v České republice vyskytuje na každém rohu.
... to víte ... peníze ...
jako opozičník na minulé radnici jsem navrhl - a také prosadil - ve svém městě regulaci, která tu dosud nebyla.
Tato regulace zůstává i když opozičníkem nejsem. Ale jako místostarosta zodpovědný mimo jiné za finance se v dnešní době jakémukoli DALŠÍMU prohlubování (ale i zmírňování) regulace bráním a bránit budu ...
A je mně úplně jedno, co si bude myslet nějaké Brnění ...
1) mají radnice nějaké účinné možnosti k další regulaci? (otázka nejen na Vás)
2) nemohl byste prozradit, jaký postih by hrozil za nelegální přelep úřední desky např. v Chrudimi? Protože nejsem toho názoru, že by se váš předchozí příspěvek měl tesat do kamene..
Je lepší ilustrace doby, ve které žijeme?