ÚS: Kalouskův resort jedná protiústavně
Vratislav DostálÚstavní soudci rozhodli, že ministerstvo financí jedná protiústavně, pokud neruší povolení pro hazardní přístroje, které jsou vydány v rozporu s obecně závaznými vyhláškami. A to jak v době vydání povolení, tak s vyhláškami přijatými později.
Ústavní soud ve středu rozhodl o obecně závazné vyhlášce Františkových Lázní a konstatoval, že tato vyhláška je v souladu s Ústavou a zákonem o obcích a zákonem o loteriích.
Podle ústavních soudců tak resort financí jedná protiústavně, pokud neruší povolení pro hazardní přístroje, jež jsou vydána v rozporu s obecně závaznými vyhláškami — a to jak v době vydání povolení, tak s vyhláškami přijatými později.
„Ústavní soud dal zapravdu obcím, které usilují o regulaci hazardu a Ministerstvo financí jejich snahu sabotuje. Ústavní soud přímo konstatoval, že pakliže nebude ministerstvo dodržovat vyhlášky obcí, a to i ty nově přijaté, a nezruší vydaná povolení, dopouští se protiústavního jednání,“ uvedl k rozhodnutí ústavních soudců expert na legislativní rámec regulace hazardu a předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan.
Některá města včetně Františkových Lázní totiž v minulosti vedla, případně ještě vedou spor s ministerstvem financí právě kvůli výkladu místních vyhlášek o zákazu videoterminálů. Kromě Františkových Lázní jde například o Chomutov, Bohumín, Litvínov, Chrastavu či Bystřici nad Pernštejnem.
A podle Ústavního soudu bude nutné v případě pokračování protiústavního jednání ministerstvu financí pravomoc povolovat videoloterní terminály odebrat. A předseda občanského sdružení Brnění Matěj Hollan tvrdí, že mají konkrétní příklad protiústavního jednání Kalouskova ministerstva.
Brnění totiž letos v květnu iniciovalo hromadné podání žádosti o přezkum na videoloterní terminály povolené ministerstvem financí v Brně v období mezi srpnem 2010 a únorem 2011 v rozporu s brněnskou obecně závažnou vyhláškou.
„Hazardních přístrojů povolených v rozporu s vyhlášku bylo za půl roku přes tisíc,“ uvedl Hollan v tiskovém prohlášení.
Ministerstvo přesto podle jeho slov přezkumné řízení nezahájilo. „A po dotazu na konci srpna nám odpovědělo, že povolení přezkoumat nelze. Navíc úředníci ministerstva napsali, že konají v souladu s platnou legislativou a ať se jich už na nic neptáme, neboť vyřizování našich dotazů na nezákonná povolení pouze zatěžuje chod příslušného odboru,“ vysvětlil předseda Brnění Matěj Hollan.
Hollan nicméně trvá na tom, že ministerstvo financí za poslední půlrok povolilo v Brně tisíc hazardních automatů v rozporu se zákonem a středeční rozhodnutí ústavních soudců mu nejspíše dává za pravdu.
„Od srpna 2010 platí nová závazná metodika povolování, která měla podobným excesům zamezit. Občanské sdružení Brnění tuto skutečnost zjistilo z materiálu, který mu byl poskytnut podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl už dříve Hollan.
Metodika, která po intervenci Veřejného ochránce práv začala platit loni v srpnu, totiž podle Brnění upravuje postup při povolování tzv. videoloterijních terminálů či ostatních „technických hracích zařízení“.
„Podle této metodiky musí ministerstvo financí při povolování respektovat vyhlášky obcí, které omezují hazard kolem škol, školských zařízení, zařízení zdravotní a sociální péče, budov státních orgánů a církví,“ doplnil Hollan. Tato vyhláška přitom například v Brně platí už od 1. ledna 2010.