Sněmovna omezila herní hazard
Hana HolcnerováPoslanci se shodli na způsobu regulace herního průmyslu. Obce získají právo omezit hazard pomocí vyhlášek. Zkracuje se doba platnosti licencí, provozování loterií bude povoleno jen společnostem s akciemi na jméno.
Poslanecká sněmovna schválila v úterý dlouho připravovaný návrh na omezení hazardu. Obce získaly pravomoc regulovat hazard pomocí vyhlášek. Budou mít vliv nejen na umístění heren, ale i na jejich provozní dobu. Zákaz přístupu k nepovolenému hazardu po internetu poslaneckým hlasováním neprošel. Předlohu ještě posoudí Senát.
Platnost vydaných licencí, například k videoloterijním terminálům, se zkracuje z dosavadních deseti na tři roky. Loterie bude moci nově provozovat pouze akciová společnost s akciemi vydanými na jméno. Pokud je jejím akcionářem jiná akciová společnost, i ona bude muset mít akcie na jméno.
ČTK informuje o tom, že odvody výnosů z loterijních výnosů se sjednotí z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. U vybraných druhů hazardu půjde jedna čtvrtina odvodů do rozpočtu obcí. Novela také určuje veřejně prospěšné účely, na které se bude výtěžek odvádět.
Výslednou podobu novely loterijního zákona podpořilo celkem 138 poslanců napříč politickými stranami. Proti hlasoval pouze klub koaličních VV. Ty už dopředu avizovaly, že mají k návrhu zásadní připomínky a bez jejich přijetí zákon nepodpoří. Poslanci při závěrečném hlasování pozměňovací návrh poslanců VV Josefa Novotného, Radima Vysloužila a Michala Babáka nepodpořili. Součástí jejich návrhu byl například požadavek, aby polovina odvodu z výtěžku od loterijních firem směřovala do státního rozpočtu. Platnost vydaných licencí chtěli zkrátit na jeden rok.
Nepopsané negativní dopady hazardu
Někdejší starosta Bystřice pod Pernštejnem a bývalý senátor Josef Novotný brojí proti hernám a hazardu už mnoho let. Během rozpravy v Poslanecké sněmovně uvedl: „Ministr Kalousek tají stav hazardu a do dneška nedovolil ani zadání sociostudie, která by vám byla k dispozici, aby se ukázalo, v jakém stavu je hazard a jak dopadá na naši společnost, jak je to finančně vyjádřitelné."
Omezení hazardu vnímá poslanec Novotný jako nápravu chyb vpašovaných například do zákona o praní špinavých peněz. „Jedna z těch historických lumpáren, které se sjednocují v jedné osobě - a je to zrovna zde přítomný ministr financí - jsou nezdaněné manipulační poplatky,“ řekl Novotný během rozpravy v Poslanecké sněmovně.
Podle ČTK ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) reagoval vysvětlením, že Novotný chtěl v roce 2009 vstoupit do nově zakládané TOP 09, což mu ale znemožnil se slovy „jenom přes moji mrtvolu". „To samozřejmě skončilo tak, že pan poslanec Novotný se stal lídrem za Věci veřejné. Kdyby Věci veřejné byly stranou opoziční, tak bych jim řekl, že jim to přeji," dodal Kalousek.
Přijaté řešení dostatečným kompromisem
Poslanec ČSSD Jeroným Tejc novinářům sdělil, že považuje přijaté řešení za dostatečný kompromis. „Budeme usilovat ještě o to, aby byla přijata daňová novela, která by zvýšila daňové zatížení provozovatelů loterií," řekl po hlasování ČTK.
Bývalý hokejista, sociálně demokratický poslanec Jiří Šlégr přičinil poznámku, že se při danění loterií nesmí zapomenout na sport, protože sportovci „dělají čest naší zemi“.
Poslanci vybírali ze tří návrhů návrhy na omezení hazardu: vládního, sociálnědemokratického a hlavního města Prahy. Nakonec dali přednost vládní předloze, kterou změnili podle návrhu skupiny poslanců ODS a TOP 09 vedené Janem Farským (TOP 09).
S novelou loterijního zákona nesouhlasí sázkové kanceláře. Podle serveru ČT24 se uvádějí jako důvod to, že sjednocení odvodů na veřejně prospěšné účely extrémně zvýhodňuje některé hráče na trhu. „Společnost Fortuna Entertainment Group dokonce začala analyzovat možnost převedení svého českého internetového sázení na Maltu," uvádí serever.
Body kritizované veřejností nebyly schváleny
Veřejnou kritiku vyvolaly dva kontroverzní body, které nakonec poslanci neschválili. První z nich zakazoval bankám i kampeličkám převádět peníze na sázky. Druhý přikazoval poskytovatelům připojení k internetu, aby znemožnili přístup na webové stránky s nabídkou hazardu, ale provozované bez povolení. Zakázaný přístup by byl i na stránky, které takový hazard propagují. Za porušení by hrozila až desetimilionová pokuta.
Proti návrhu protestovali i poskytovatelé internetu. Podle ČTK Asociace provozovatelů mobilních sítí a Česká asociace kompetitivních komunikací již dříve odeslaly dopis předsedovi rozpočtového výboru sněmovny a poslaneckým klubům, aby novelu v navrhovaném znění nepřijímali. Úprava podle nich přenáší odpovědnost státu na soukromé subjekty a je v rozporu s právem EU. Podle mluvčího O2 Martina Žabky by byla taková novela právně i reálně neproveditelná.
Poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD) informovala Sněmovnu, že petici Internet bez cenzury během tří dnů podepsalo 13 010 signatářů v elektronické podobě. „Signatáři požadují, aby byly z návrhu novelizace loterijních zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí, a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury,“ uvedla Orgoníková.
Česká pirátská strana nedávno prohlásila, že by navržené opatření znamenalo faktickou cenzuru internetu a porušovalo by právo občanů na svobodný přístup k této síti. Piráti tvrdí, že by uživatelé internetu neměli přístup ani na stránky například zpravodajské televize CNN, pokud by na nich byla reklama na nepovolený hazard.
I Miroslav Kalousek poslancům řekl, že takový návrh nikdo neumí technicky uskutečnit, a proto ho nemůže podpořit. Ministerstvo financí chystá pro loterijní firmy novou loterijní daň, obdobnou někdejší dani z obratu. Kromě ní ještě budou firmy platit obvyklou daň z příjmů.
Poslanci již jednou omezení hazardu schválili, a to před loňskými sněmovními volbami. Prezident Václav Klaus ale novelu vetoval a sněmovna už nemohla o jeho vetu rozhodnout. Svůj krok Klaus zdůvodnil mimo jiné tím, že novela zásadním způsobem zužovala okruh příjemců odvodů na veřejně prospěšné účely.
Ústavní soud minulý týden rozhodl, že obce mají právo vyhláškami regulovat videoloterijní terminály. Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což kritizovaly samosprávy, snažící se z měst hazard vymýtit. Z nálezu podle jeho prvních interpretací účastníky řízení vyplývá, že povolování terminálů bude mít od nynějška dvojí režim. Ministerstvo financí terminál může povolit, ale obec stanoví přípustné umístění.
„Obce mohou na svém území rozhodovat o umístění jak klasických výherních hracích přístrojů, nebo bych měl říci proherních přístrojů, tak aktivních videoloterijních terminálů," vysvětlil ČTK generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Soud podle něj ale neřešil, zda obce mohou terminály zakázat úplně.