Jak zaměstnat nezaměstnané?
Martin PotůčekRostoucí nejistotu zaměstnání lze přirovnat k zatahující se šedé obloze, která hrozí každou chvíli průtrží mračen. A celou desetinu dospělé české populace, už český stát a česká ekonomika do deště nemilosrdně vystrčily.
Práce je zdrojem obživy. Od zaměstnání se odvozuje sociální status. Zaměstnání formuje náš životní styl a je jedním z důležitých zdrojů naší sebeúcty. Vysokou nezaměstnanost dnes proto lidé právem vnímají jako největší problém české společnosti. I když zrovna práci mají.
Rostoucí nejistotu zaměstnání lze přirovnat k zatahující se šedé obloze, která hrozí každou chvíli průtrží mračen. A celou desetinu dospělé české populace, to je přes půl milionu lidí, už český stát a česká ekonomika do deště nemilosrdně vystrčily...
Většina receptů, které politické strany a hnutí předepisují na léčení tohoto, řečeno slovy lorda Beveridge, sociálního zla, nepřináší nic nového. Hlavně musíme víc investovat = lít víc a víc peněz z veřejných rozpočtů do nenasytných chřtánů stavebních firem! Temelín. Dálnice. Železniční koridory. Mnoho nových tunelů… A nesmíme ani opomenout lákat zahraniční investory. Daňovými prázdninami. Sociálním dumpingem, především uměle nízkými mzdami.
A vinu za to, že vysoká nezaměstnanost i tak přetrvává, je třeba v posledku svést na její oběti, na nezaměstnané samotné. Nedokázali se přizpůsobit nárokům trhu. Právě absolvovali školu a nemají praxi. Určitě by jim onemocněly děti. Je jim už přes padesát. Jsou opálení… Suma sumárum, ono jim stejně tak jako tak vyhovuje nepracovat a žít životem dávkových příživníků…
Originální a nosná idea, jak zkrotit nezaměstnanost ve stárnoucí Evropě, se v Česku zatím ujala jen na papíře, a to v programovém dokumentu ČSSD „Politika zaměstnanosti. Bílá kniha“, představeném veřejnosti v červnu tohoto roku. Poprvé ji ale zformuloval už koncem 80. let minulého století známý dánsky sociolog a teoretik sociálního státu Gøsta Esping-Andersen.
Ano, populace bude stárnout. Jistě, budou se zvyšovat nároky na zdravotní a sociální zabezpečení. Nároky, které jsou v evropských zemích hrazeny z rozhodující části z veřejných rozpočtů. Sociální a zdravotní služby, kterých bude potřeba stále více, mají ale svá specifika. Jsou náročné na lidskou práci.
Mnohé z nich nejsou naopak příliš náročné na kvalifikaci. Více se v nich uplatňují ženy, které bývají, jde-li o vyhazov, na řadě první. Jsou jen málo nahraditelné stroji. A poptávka po těchto službách je rozložena rovnoměrně po celém území státu. Tedy i v těch problémových regionech, kde v důsledku kolapsu mnoha podniků došlo k výraznému útlumu poptávky po práci.
Chce to jediné: zbavit se stereotypu uvažování, uvězněného v klinči maskulinního industriálního modelu růstu. Provést strategický manévr, který by ve státním rozpočtu přesunul několik málo tak jako tak plýtvavě rozhazovaných investičních miliard do rozvoje zdravotnictví a sociálních služeb. Včetně lázeňství, kterému minulá vláda, ne nepodobná středověkému felčarovi, naopak nedávno pustila notně žilou.
Politici, jste na doslech?
Jaká míra nezaměstnanosti to tedy bude? Opravdu to někoho uspokojuje?
Není to tak, že v tu dobu bude opět méně zaměstnaneckých míst?
Mizí šance na placenou (zaměstnaneckou) práci. Chce to hledat prostor pro práci, která umožní seberealizaci člověka
Asi to chce uvažovat o zavedení nepodmíněného základního příjmu
www.vseobecnyzakladniprijem.cz
P.S. Martina Potůčka si vážím natolik, že je mi divné, proč tak tíhne k ČSSD. V občanském prostoru by mu, si myslím, bylo lépe …
1) jednou hodinou aktivitou ve veřejných organizacích (včetně sportovních klubů, politických stran, náboženských organizací, zájmových kroužků od včelarů přes zahradníky po astronomy)
2) jednou hodinou ve vzdělácích programech, dle výběru a potřeby
Na to vše včetně proplaceného týdenního pobytu ve veřejné ozdravovně (dnes wellness) by měli nárok také nezaměstnaní
Podpořit lázně dáva smysl, velká část je jich ve veřejném vlastnictví měst, nebo státu. Je to opomíjená součást celostní medicíny, která má v západním lékařství svoji tradici. Podpořil bych vznik nových veřejných ozdravovacích zařízení v oblastech se zachovalo přírodou, kde samotný pobyt má léčivé účinky. V kombinaci s lehkou především pěší turistikou, v rámci procedur by bylo možno podpořit zaměstnanost v izolovaných oblastech s velkou neazměstnaností v pohraničí v opuštěných budovách, bez nutnosti stavět zde sjezdovky a jiné zhovadilosti. Je třeba přejít aktivně projekty s věřejnou účastí do protiútoku k aktivitám developrů cílícím pouze na zisk. Vysokými standarty pro kvalitu a lokálnost potravin, energetickou skromnost a soběstačnost zařízení, procedur využívajících místních podmínek a to vše hrazené z prostředků zdravotních pojišťoven, by se peníze neztácely nejen za hranice, ale ani jen do soukromých kapes. Týden ročně takto hrazeného volna v ČR pro každého i pro nezaměstnané.Terapeutické účinky změny a působení nového prostředí, seznámení s novými lidmi by na psychosomatické problémy, spolu s celkovými zdravotními prohlídkami a navrženými procedurami, včetně pracovních, lehké turistiky a třeba jen čtení, by měl obrovský preventivní vliv na vznik nebo zhoršení chorob, dnes jsme z medicínského hlediska nemocní všichni ať fyzicky nebo duševně.