Kalkulace volebních kalkulaček
Kateřina KňapováVolební kalkulačky mohou představovat poměrně zajímavý zdroj pro politickou informovanost. Způsob pokládání otázek i jejich témata ale mohou jen prohloubit nedorozumění mezi některými skupinami obyvatel.
Vzhledem k tomu, že jsem se na jedné z volebních kalkulaček částečně podílela, chtělo by se říct, že mi (sebe)kritika nepřísluší. Poznámka Jana Černého o tom, že volební kalkulačka KohoVolit.eu vypadá jako soutěž o největšího městského liberála, mě ale přiměla se trochu zamyslet nad fenoménem, který si mimo jiné osvojila vedle neziskových organizací i leckterá média nebo dokonce politické strany.
Poněkud v pozadí záměrně nechávám konkrétní formulace otázek, která je mnohdy problematická, protože se chci soustředit zejména na obsahové okruhy dvou dotazníků, které se v tomto týdnu objevily na internetu. Jednou je právě kalkulačka od občanského sdružení KohoVolit.eu, druhou je „volební automat“ zpravodajského portálu Aktuálně.cz.
Malé a velké otázky
Jan Černý se ve své poznámce rozčiloval nad tím, že v případě volební kalkulačky od KohoVolit.eu jsou ve prospěch „menšinových a hipsterských“ témat upozaděna témata tzv. velká. A v komentářích pod statusy kamarádů a známých na Facebooku to nebyla výtka jediná.
Je nepochybně pravda, že kalkulačka KohoVolit.eu se přibližně ze třetiny zaměřila na témata, která se vztahují k institucionálnímu uspořádání České republiky a otázkám transparentnosti a informací, o kterých budu psát ještě později. Daně a vůbec aspekty sociálních nerovností v různých politikách pak akcentuje v poměrně malém počtu (přibližně pětinou) otázek z celkových 35.
Naopak kalkulačka Aktuálně.cz se zaměřuje, i když často prostřednictvím nevhodně položené otázky, na témata jako příspěvek na bydlení, DPH na léky, jídlo a knihy, školné, minimální daň z příjmu živnostníků, případně opětovné zavedení kontroverzní veřejné služby pro nezaměstnané. Z celkového počtu osmnácti otázek tvoří tento tematický okruh přibližně polovinu.
cituji "...Sdružení KohoVolit.eu spustilo volební kalkulačku pro nadcházející volby do Sněmovny. Lidem na základě shody jejich názorů s odpověďmi stran na 35 otázek poradí, které z kandidujících uskupení je jim programově nejbližší. Chybí mezi nimi zatím ČSSD, neboť své odpovědi ještě nedodala, uvedl mluvčí sdružení Kamil Gregor.Sdružení ale na základě zkušeností z předchozích voleb věří, že sociální demokraté to brzy napraví. Mluvčí ČSSD Martin Ayrer to na dotaz ČTK potvrdil s tím, že zpracování odpovědí se zpozdilo kvůli množství dalších vyřizovaných dotazů. Sociální demokraté podle něj odpovědi pošlou v nejbližší možné době. Ayrer věří, že to bude "v řádu hodin, maximálně dnů". Vedle ČSSD odpovědi nedodalo několik dalších menších uskupení, z nichž pouze Suverenita - strana zdravého rozumu podle sdružení žádosti odmítla vyhovět...."
"...Dle Volební kalkulačky 2013 se se mnou nejvíce shodují: Strana zelených (shoda:94%), Politické hnutí Změna (shoda:90%) a Česká strana sociálně demokratická (shoda:89%)...."
Aktualne.cz je přece "knížecí" server pro horních (top) 09 (procent ...
Byt jedním z tvůrců, nebál bych se třeba 50 otázek (se současnou kalkulačkou jsem byl hotový během dvou a půl minuty). To by umožňovalo dostatek prostoru jak pro otázky akademické, tak pro uliční (doufám, že ta charakteristika neurazí).
I tak ale mají kalkulačky určitou hodnotu, mě se vytvořily určité bloky, které mají dané pořadí mezi sebou, vnitřně jsou hodně ovlivněny konkrétními otázkami. Třeba KSČM je u mě na Aktuálně cz první, na Kohovlit eu je sice taky vysoko, ale předhonily ji všechny ostatní levicové strany. Jinak v prvním bloku jsou všechny strany, o kterých jsem ochoten uvažovat, a žádná co by mne iritovala (byť některé jsem z různých důvodů zavrhl).
Ale, jen tak na odlehčení, některé věci mě překvapily. DSSS a ANO nad šedesát procent? Nechápu, jak se jim to povedlo. Že ODS není na stejné vlně jako já, mi bylo jasné předem. Ale že je porazí i Svobodní a Hlavy vzhůru, to mi jasné tedy nebylo.