Fotovoltaická elektrárna funguje i při zamračené obloze
Miroslav HudecEnergetický regulační úřad se snaží majitelům slunečních elektráren dokázat, že podvádějí, sám se tím ale usvědčuje z neznalosti základů fyziky.
S rostoucím úžasem sleduji, jakou neznalost fyziky základní školy na sebe prozrazuje či spíše předstírá Energetický regulační úřad (ERÚ). Počítá majitelům slunečních elektráren průměrný počet hodin slunečního svitu a na tom jim dokazuje, že podvádějí, že nemohli vyrobit tolik elektřiny fotovoltaického původu, kolik uvádějí („ERÚ: za panely vyráběly energii generátory“, Právo 3. 9.).
Přitom každý, kdo používá obyčejnou kapesní kalkulačku s fotočlánkem, bezpečně ví, že na ni nemusí svítit slunce, aby fungovala. Stačí obyčejné rozptýlené denní světlo, a dokonce ho nemusí být nijak mnoho, aby probíhal fotoelektrický jev, na jehož principu fungují i takzvané sluneční elektrárny. Samozřejmě, elektřiny se vyrobí méně než za slunečného dne, ale vyrobí se.
Jestli chce být DR objektivním médiem, měl by, pokud chce psát o tomto případu, shrnout skutečnosti, které ze SVÝCH zdrojů má a ne tady bulvárně spekulovat. Zjistit si např. jak je to s oněmi “zelenými měřidly“, vyjasnit a srovnat metodiku měření u nás a jinde a snažit se udělat v celé věci aspoň jasněji a ne přidávat jen další nesmyslné spekulace.
Celý tenhle vyspekulovaný a zamlžený případ je jen obrazem katastrofálního stavu našich médií s poplatnými a neprofesionálními redaktory, kteří neumí nic jiného než přebírat dohady jeden od druhého a vytvářet tím nevědomky clonu a mlhu ztěžující objasnění podstaty toho kterého problému.