Svoboda volby a váha mého hlasu
Martin AbelVolit parlamentní strany, protože mají největší šanci v politice prosadit svou, je krokem vedle. Nejde o vyjádření mých osobních názorů, postojů a potřeb, nýbrž o ústupek vůči většině a jejím názorům, postojům a potřebám.
Mezi nejčastější argumenty proč nevolit neparlamentní stranu patří ten, že hrozí propadnutí hlasu. Domnívám se, že rozhoduji-li se na základě výsledného efektu svého hlasu, není mé rozhodnutí zcela svobodné, protože nevychází přímo ze mě jako z jednotlivce, nýbrž ze člena komunity, zatíženého určitým břemenem. V tomto případě břemenem toho, abych svým hlasem ovlivnil volební výsledek.
Můj hlas je totálně, tak nějak kantovsky svobodný, pokud vychází z mých názorů, postojů, potřeb. Ne bere-li ohled na následky, tedy na dopad na volební výsledek, nýbrž na účel, tedy vyjádření mých priorit.
Postoj zastánců teorie racionalní volby je jiný. Jednotliví aktéři se svým jednáním snaží ze své přirozenosti vždy maximalizovat svůj zisk, tedy alespoň za předpokladu, že jednají racionálně. Lidé podle zastánců teorie racionalní volby přirozeně uvažují tak, že maximalizují užitek při minimu vstupů, případně hledají alternativy, které přinášejí nejlepší efekt.
Ekonom by řekl, že hlasovat čistě jen podle osobních priorit je neefektivní, protože člověk buď získá všechno, nebo nic, kdežto hlasovat na jistotu znamená zajistit se proti nejhorším alternativám, ale zároveň mít stále relativně vysoký zisk.
V praxi to podle ekonomů znamená, že lidé by se měli sami sebe ptát, jak se ve stejné situaci rozhodnou ostatní? A dojít k závěru, že pokud budou myslet racionálně, nepůjdou do rizika, že jejich hlas propadne, ale spíš zaujmou defenzivní strategii. A když to tak udělají všichni, opět se budou volit staré strany, přestože kdyby měli možnost se dohodnout a jednat ve shodě, tak by získali víc.
Teorie racionální volby tak konfrontuje mou výzvu k volbě neparlamentních stran s ekonomickou teorií, konkrétně s tzv. Nashovou rovnováhou. Proč by měli občané volit neparlamentní strany s nízkými preferencemi a riskovat propadnutí svého hlasu? Proč by se měli zrovna u této konkrétní volby odchýlit od racionálního jednání a navýšit svůj vstup bez jistoty zisku (zariskovat)? Co by je k tomu přimělo?
Čili bych to kladl spíše takto: kdo má odvahu jít do nejistoty? Takzvaná racionální volba je přeci založena na strachu, podobně jako mnohé jiné evolucí prověřené mechanismy. Jenže je třeba si také klást otázku, nakolik je v dnešní složité společnosti rozumné své volby zakládat na strachu? Tento mechanismus sice dobře posloužil k přežití různých druhů organismů, ale v demokratických volbách přeci nejde o přežití! A to přesto, že se nám to vyhrocené reklamní kampaně snaží dovedně sugerovat (tím, že nás varují před různými hrozbami: před komunismem, před Zemanem, před populisty, před extremisty, před zánikem parlamentního systému...) a tím v nás mobilizují různé animální instinkty a přispívají tak ve výsledku k volbě některé z "nejsilnějších" stran.
Pokud usilujeme o změnu, máme tu tedy v zásadě dvě volby: buď volit relativní jistotu významných opozičních stran (a tedy i jejich relativně předvídatelnou politiku spíše "mírného pokroku v mezích zákona"), anebo volit nejistotu menší či méně známé strany, která však může více zamíchat stranickým systémem či významněji změnit styl politiky (s rizikem nejen toho, že náš hlas propadne, ale též s rizikem toho, že se ta politika může změnit nežádoucím směrem).