Větrných elektráren ve světě přibývá, EU a USA stíhají Čínu
Petr JedličkaInstalovaný výkon větrných zdrojů se loni globálně zvýšil o 20 procent. Podobně rostly i kapacity solárních elektráren. Podle znalců však teprve letošní rok ukáže, jestli trend přetrvá i díky Západu, nebo jen Číně.
Výstavba větrných elektráren ve světě pokračuje rychle i přes stávající ekonomické problémy. Ukazují to aktuální statistky. Podle přehledové zprávy Světové rady pro větrnou energii (GWEC) vydané toto pondělí narostl celkový instalovaný výkon větrných elektráren za rok 2012 globálně o téměř 20 procent, to jest o 44,7 gigawattů (GW). Absolutně tak nyní činí 282,4 GW, což je pro srovnání 141násobek výrobní kapacity obou temelínských reaktorů.
Z hlediska jednotlivých států bylo nejvíce větrných elektráren loni zprovozněno v Číně. Tempo zvyšování výrobní kapacity zde sice oproti rokům 2010 a 2011 pokleslo; asijská velmoc je ale s více než 13,2 novými GW stále na špici odvětví.
Jen o málo menšího nárůstu — o 13,1 GW — se podařilo dosáhnout Spojeným státům. Tam byl však ve srovnání s předchozími roky o skokový (viz úvodní graf). Podle Damiana Carringtona, který zpracovává dané téma pro deník Guardian, byl tento jev podnícen hrozbou, že vláda Baracka Obamy zruší kvůli rozpočtovým úsporám současné investiční pobídky oboru, resp. daňová zvýhodnění. K naplnění hrozby nicméně nakonec nedošlo.
V Evropě zprovoznily nejvíce větrných elektráren Německo (nárůst kapacity o 2,4 GW), Británie (1,9 GW), Itálie (1,3 GW) a Španělsko (1,1 GW). Evropské země celkově spustily v roce 2012 provoz v zařízeních s celkovým instalovaným výkonem 12,4 GW, přičemž drtivá většina — 11,6 GW — připadá na členy EU.
Díky Británii si navíc Evropa udržela i světové prvenství v budování větrných elektráren na moři. Jenom u pobřeží Spojeného království byla v roce 2012 spuštěna zařízení s celkovým instalovaným výkonem 0,85 GW. Čína zahájila loni provoz pobřežních elektráren s celkovým výkonem 0,13 GW.
Trendy a světadíly, Česká republika
Celkový instalovaný výkon větrných elektráren ve světě vzrůstá dle čísel GWEC soustavně už od devadesátých let. V roce 1996 byl součet výrobních kapacit všech zařízení přibližně 6,1 GW; v roce 2000 17,4 GW, v roce 2005 59,0 GW a roce 2010 197,7 GW.
Větrný park s největším instalovaným výkonem mají dnes Čína (75,6 GW), Spojené státy (60,0 GW), Německo (31,3 GW), Španělsko (22,8 GW) a Indie (18,4 GW). Soustavou větrných zdrojů s větší výrobní kapacitou než 4 GW disponují ještě Británie (8,4 GW), Itálie (8,1 GW), Francie (7,2 GW), Kanada (6,2 GW), Portugalsko (4,5 GW) a Dánsko (4,1 GW).
Všechny větrné elektrárny v Evropě dohromady mají dnes výrobní kapacitu 109,2 GW. 105,7 GW z toho připadá na zařízení v zemích EU. Celkový instalovaný výkon asijských elektráren byl loni 97,8 GW a severoamerických 67,6 GW. Země Latinské Ameriky, resp. Afriky zatím v odvětví zaostávají s 3,5, resp. 1,1 GW.
V České republice byly v minulém roce zprovozněny významnější zdroje v lokalitách Červený kopec na Šumpersku, Andělka na Liberecku, Hať na Opavsku, Horní Paseky a Hranice u Aše a Horní Řasnice u Frýdlantu. Celkově se jedná o 21 „větrníků“ o sečteném instalovaném výkonu 43,9 MW (0,04 GW).
Podle českého Energetického regulačního úřadu byla výrobní kapacita všech větrných elektráren v ČR k 1. lednu 2013 259,7 MW — tedy přibližně 0,26 GW.
Slunce a vyhlídky
Jak připomněli analytikové z výzkumného centra BNEF při agentuře Bloomberg již minulý měsíc, současná atmosféra ve většině rozvinutých zemí příliš investicím do obnovitelných zdrojů nepřeje. Dle výroční zprávy centra klesl celkový objem investic do odvětví za rok 2012 o 11 procent. K (relativně) největšímu poklesu došlo v krizí zmítaném Španělsku (o 68 procent), Itálii (51 procent), Indii (44 procent) a ve Spojených státech (32 procent).
Odvětví obnovitelných zdrojů se přesto dařilo i obecně — vedle větrných se loni zvýšil třeba i celkový instalovaný výkon slunečních elektráren, a to na více než 100 GW. Podle statistiky Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) jde o nárůst o 29 GW oproti předloňsku, resp. o 60 GW oproti roku 2010. Tahouny oboru jsou i zde Čína, Německo a USA.
V Evropě byly za minulý rok spuštěny solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 16 GW — tj. o 3,6 GW vyšším než nové větrné. Celková výrobní kapacita nových plynových zdrojů dosáhla pro srovnání 10,5 GW, uhelných 3 GW a biomasových 1,3 GW. Žádný významnější jaderný zdroj loni v Evropě zprovozněn nebyl — instalovaný výkon evropských jaderných elektráren tak narostl pouze o 22 MW, což je jen o málo více než u přílivových (6 MW) nebo geotermálních (5 MW) elektráren.
Podíl obnovitelných zdrojů na nárůstu celkové výrobní kapacity evropských elektráren všeho druhu činil v roce 2012 69 procent. Znalci citovaní zprávaři Bloombergu i listu The Guardian přitom uvádějí, že právě začínající rok bude pro perspektivy obnovitelných zdrojů klíčový. Citovaná čísla totiž zahrnují z podstatné části projekty, o jejichž financování bylo rozhodnuto už v roce 2011 či dříve. Současné tlaky na škrty a ukončení investičních pobídek tak mohou způsobit, že náskok čínských výrobců i energetiků obecně před evropskými, resp. americkými výrazněji vzroste.
Další informace:
GWEC Global Wind Energy: Solid Growth in 2012
The Guardian Wind power capacity grew 20% globally in 2012, figures show
Bloomberg Clean Energy Investment Fell 11% as Governments Cut Subsidies
Vlastní zpráva GWEC
Vlastní zpráva EPIA
A ještě: Pobřežní větrné elektrárny mají na světě celkovou výrobní kapacitu 5,4 GW. Nejvyšší instalovaný výkon po britských (2,9 GW) mají offshorové turbíny v Dánsku (0,9 GW), v Číně a v Belgii (obojí 0,4 GW).