Čína obnoví výstavbu reaktorů, zelené zdroje však mají růst rychleji
Petr JedličkaVláda zrušila dvacetiměsíční moratorium, které zavedla po havárii ve Fukušimě; stavět se ale má rozvážněji. Nový plán energetické pětiletky počítá s dynamickým rozvojem obnovitelných zdrojů. Páteří soustavy však mají zůstat elektrárny na fosilní paliva.
Čínská vláda se rozhodla obnovit výstavbu jaderných reaktorů, jíž plošně zastavila po loňské havárii ve Fukušimě. Vyplývá to z nového plánu energetické pětiletky představeného ve středu. Nové reaktory nemají — nicméně — růst podobným tempem jako v období před havárií. Větší důraz bude dle dokumentu též kladen na bezpečnost, jíž mají zaručit tzv. technologie třetí generace.
„(Návrat k výstavbě) proběhne postupně a podle řádného plánu (...) nová pětiletka počítá s povolením ,několika málo’ staveb ročně, a to proběhnutí ,řádné diskuse’,“ uvádí server World Nuclear News.
V Číně dnes funguje 15 jaderných reaktorů o celkovém instalovaném výkonu 12,57 GW. Téměř všechny jsou založeny na technologiích druhé generace. Před havárií ve Fukušimě bylo ve výstavbě dalších 26 reaktorů o celkovém výkonu 30 GW, z čehož požadavek na technologie třetí generace splňovalo jen šest: čtyři stavěné americkým Westinghousem, který dnes vlastní japonská Toshiba, a dva stavěné francouzskou Arevou.