Švýcarští poslanci schválili výstup z jádra, potrvá 23 let
Petr JedličkaZemě chce uzavřít všechny své jaderné elektrárny ihned poté, co jim vyprší životnost. Poslední by tak měla být odstavena v roce 2034.
Poslanci horní komory švýcarského parlamentu schválili návrh, který počítá s postupným odstavením všech jaderných elektráren v zemi do roku 2034. Stalo se tak na jejich středeční schůzi. Předloha stanovuje, že dnešní jaderné komplexy nebudou modernizovány ani nahrazovány novými. Ve chvíli, kdy vyprší jejich životnost, je provozovatel prostě odstaví.
Součástí návrhu jsou dále nástroje na podporu obnovitelných zdrojů a vodních elektráren, jež mají úbytek energie z jádra vykompenzovat. Podle AP švýcarská vláda předpokládá, že na energetickou transformaci v budoucnu vydá 0,4 až 0,7 procenta HDP každý rok.
Případný zbytkový nedostatek mohou doplnit i fosilní zdroje. Podle návrhu se tak však může stát jen do míry, kterou stanovují švýcarské závazky ve snižování skleníkových emisí.
Ve Švýcarsku nyní funguje pět jaderných elektráren. Jejich produkce kryje 40 procent národní spotřeby. První odstavenou elektrárnou by měl dle nového zákona být komplex Benzau I, a to v roce 2019.