Cameron, Nečas, Zahradil
Patrik EichlerPodle mediální databáze se k projevu britského premiéra Camerona v českém tisku vyjádřili autorským textem jen dva politici: Europoslanec Zahradil a premiér Nečas. Těžko lze o české evropské politice napsat více.
Minulou středu vystoupil britský premiér David Cameron s projevem k budoucnosti Velké Británie v Evropské unii a o podobě evropské integrace podle představ britských Konzervativců. Podle Camerona mají být základními hodnotami Unie konkurenceschopnost a flexibilita. Ústřední evropské orgány (tedy komise a parlament) by měly být oslabeny ve prospěch národních parlamentů. A některé pravomoci by měly být z evropské úrovně přesunuty zpět na tu národní. K tomu prý mají Konzervativci podporu dalších národních stran v členských státech Unie. Součástí projevu bylo i medializované prohlášení, že vyhrají-li Konzervativci příští britské parlamentní volby, uspořádají po nich referendum o vystoupení z Unie.
Nesouhlasím s ničím z výše uvedeného. Zkušenost s domácí schopností správy státu a politického rozhodování mi ukazuje, že z Unie potřebujeme přinejmenším podrobné metodické vedení. Přímo volený evropský parlament by měl podle mě pravomoci spíše získávat a měl by být aktivním tvůrcem integračních politik v Unii. Nad konkurenceschopností a flexibilitou má stát axiom evropského sociálního státu a ochrana míru mezi členskými státy i uvnitř Unie jako celku.
http://www.guardian.co.uk/politics/2013/jan/23/eu-referendum-speech-merkel-cameron
Schwarzenberg tradičně mlčel.