Nevolit není hřích

Petra Duhajská

Není nutno za každou cenu vybírat v prezidentské volbě „menší zlo“. Prezident za nás práci demokratické obnovy stejně nevykoná — začít s ní musíme každý sám.

Už mnohokrát jsme zažili podobnou argumentaci. Přestože jsme teoreticky měli možnost sami si vybrat kandidáta a v přímé volbě si ho zvolit, opět jsme se dostali do situace, kdy mnoho lidí tvrdí, že jedinou správnou možností je volba menšího zla. Skoro to v posledních dnech vypadá, že nejde o to volit někoho, ale volit proti někomu.

Jako by existovaly jen dvě možnosti — volit Karla Schwarzenberga, místopředsedu současné velice neoblíbené vlády a předsedu podobně neoblíbené „Kalouskovy“ TOP 09, proti němuž jako prezidentskému kandidátovi existuje spousta velice oprávněných výhrad, nebo volit Miloše Zemana, strůjce opoziční smlouvy, ne zrovna reprezentativního politického hrubiána, proti němuž jako prezidentskému kandidátovi existuje spousta velice oprávněných výhrad.

A zastánci menšího zla se snaží každého, kdo nechce ve druhém kole prezidentské volby volit ani jednoho z kandidátů, přesvědčit, že přece musíme zastavit větší zlo (na tom, kdo představuje větší zlo, se ovšem neshodnou). „A to chceš na hradě Zemana? To radši půjdu volit Schwarzenberga!“ A naopak.

×
Diskuse
LJ
January 24, 2013 v 2.05
Právo volit
Toto REFERENDUM není volbou pro Jednotnou kandidátku Národní fronty, i když se tak mnozí zhrzení voliči nepostupivších kandidátů tváří. Volby považuju za projev demokracie, její hlavní nástroj. Budeme-li se svého práva volby takto lehce vzdávat, můžou někteří lidi chtiví moci nabýt oprávněného dojmu, že lid už unavilo rozhodovat o svém osudu, a tohoto břemene jej zbaví. Zeman s Klausem již prostřednictvím koaliční smlouvy názorně předvedli, jak se také dá nerušeně vládnout.

Znáte to, kdo se nedokáže poučit ze své historie... Nebo si snad myslíte, že máme na věky zaručeno, že bude při volbách vždy z čeho vybírat? Já jsem vděčná za jakékoliv "menší" či "větší" zlo, protože je to ještě stále VOLBA.

Nevolit bylo hrdinství za komunismu. Ano, jak píšete, dnes je potřeba hrdinů "všedního dne", kteří ovšem nejen zvolí, ale také hlídají, jak se zvolení chovají. Vysvětlím proč.
Kdo se vzdal svého hlasu při volbě - nezasáhl do rozhodování. Co jste nepomáhal rozhodnout, nemáte právo hodnotit. Výsledek volby - rozuměj zvoleného kandidáta - tím ztrácíte právo kritizovat. Skutečně jste odhodlána 5 let jen mlčet a přilížet?