Opravdová příčina evropské krize? Daňové úniky

Aleš Chmelař

Stačilo by necelých devět let řádně vybírat daně v celé Evropské unii a celý evropský dluh by byl tentam. Bez výdajových škrtů a bez zvyšování daní.

Minulý čtvrtek stál před soudem řecký novinář Kostas Vaxevanis. Hrozilo mu až pět let vězení za zveřejnění seznamu dvou tisíc Řeků, u kterých existuje důvodné podezření z krácení daní. Byl zproštěn viny s tím, že konal ve veřejném zájmu.

Unikátní výběr informací ze světa, které v češtině nenajdete nikde jinde. Podpořte Deník Referendum!
×

Vypadá to jen jako jedna z řady nudných historek o boji novinářů proti bankovnímu tajemství. Jen kdyby tři po sobě jdoucí řecké vlády seznamem nedisponovaly a neodmítly z něj vyvodit jakékoliv závěry. A jen kdyby se celý příběh neodehrál zrovna v Řecku.

Jak podotkl během rozhovorů s místními podnikateli jeden zástupce Trojky zahraničních věřitelů: „Kdybych přinutil všechny v téhle místnosti zaplatit daně, tak bych tady vůbec nemusel být.“

Řecký problém: Příjmy víc než výdaje

V médiích se systematicky větší důležitost přikládá výdajové stránce rozpočtu, jmenovitě vysokým důchodům, podpoře v nezaměstnanosti, podpoře rodin nebo třeba počtu a efektivitě státních zaměstnanců. Řecký stát byl přebujelý, plný plýtvání a zhýralých zaměstnanců přisátých na státním prsu. O zhýralých podnikatelích a oligarších, kteří neplatili daně, jsme toho však slyšeli poskrovnu. Rozhodně méně, než by si zasloužili.

Řecko přitom figuruje na předních příčkách žebříčků krácení daně. Jen osoby samostatně výdělečně činné dokáží před státem schovat 28 miliard eur ročně, neboli 15 procent HDP. Výnos z této relativně malé části nepřiznaných příjmů by shodou okolností pohodlně pokryl celý letošní primární deficit. Tři a půlkrát.

Celkové daňové úniky v Řecku se pohybují okolo 20 miliard eur (500 miliard korun). To je částka, která by pokryla současnou mezeru ve financích, kvůli které Řecku opět hrozí bankrot, na další dva roky.

Mezitím deset tisíc řeckých podniků působí v daňových rájích a množství takto zašitých řeckých aktiv se od roku 2005 zdvojnásobilo. Jinak řečeno, právě ve chvíli, kdy řecký stát potřebuje daňové příjmy jako sůl, řecká ekonomická elita se rozhodla jich ještě více odklonit.

Kdyby Řecko dokázalo vybrat všechny své daně, už dávno by hospodařilo s primárním přebytkem a už léta by svůj dluh snižovalo. Ze země, která já obecně považována za nesolventní, by byl normální stát s kapacitou své závazky bez problémů a bez nadměrných škrtů platit.

Já krátím, ty krátíš, krátí celá rodina

Je zavádějící paušálně tvrdit, že všichni Řekové prostě neplatí daně. Nejenom proto, že to na individuální úrovni nelze zjistit, ale i proto, že některé vrstvy platí daně výrazně méně než ty ostatní.

Nejbohatší procento Řeků odklání více jak čtyřikrát a nejbohatších deset procent třikrát větší část svých příjmů než střední třída a více jak dvakrát víc než nejchudší populační decil, což je v absolutních číslech obrovský rozdíl.

U nejchudších daňové úniky nadto souvisí prakticky výhradně s mizerně placenými manuálními pracemi načerno. Z něčeho takového si konto ve Švýcarsku nezaložíte a správný daňový odkláněč vám to rovněž závidět nebude.

Ve svém výsledku daňové úniky v Řecku zvyšují nerovnost. Vzhledem k častějším daňovým únikům těch nejbohatších je zodpovědnost vyšších tříd kvantitativně nesouměřitelná. Břemeno krize a dluhů přitom nesou všichni řečtí občané a vzhledem k dynamice škrtů právě ti nejchudší. Žádnou zodpovědnost přitom nenesou zkorumpovaní politici, klientelistické skupiny nebo tamější oligarchové. Jestli tohle není morální hazard, tak už vážně nevím, co jím je.

Krátí celá Evropa, daně nedaně

Řecko není ojedinělý případ. Podíl nezdaněných příjmů na celém hospodářství se pohybuje okolo 18 procent v celé Evropské unii. Šedá ekonomika v EU je tak větší než roční hospodářský produkt celé Francie. Na daních v EU ročně unikne částka pěktrát větší než české HDP.

Bohužel v tomto bodě musím zklamat přesvědčené libertariány. Četnost krácení daní nesouvisí s mírou zdanění ekonomiky. V podílu šedé ekonomiky a nevybraných daní totiž nevítězí Řecko, nýbrž Bulharsko, Rumunsko a Litva. Shodou okolností země s rekordně nízkým zdaněním v rámci EU. Ale ani v ostatních státech pozitivní souvislost mezi krácením daní a daňovou zátěží nelze najít. Naopak, korelace mezi mírou zdanění a daňovými úniky je striktně záporná (-0,468).

Není samozřejmě možné tvrdit, že čím větší zdanění, tím lépe vybírané daně. Už proto, že význam takové korelace nedosahuje ani standardních 90 procent. Je však docela jasné, že míra zdanění není určujícím faktorem daňových úniků, jak by ortodoxním zastáncům volného trhu našeptávaly jejich vrozené reflexy.

mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-fareast-theme-font:minor-fareast;mso-hansi-theme-font:minor-latin;mso-bidi-font-family:"Times New Roman";mso-bidi-theme-font:minor-bidi;mso-ansi-language:CS;mso-fareast-language:CS;mso-bidi-language:AR-SA">Zdroj: Richard Murphy a vlastní kompilace

Kdo je bez viny, ať zavede registrační pokladny

Seznam, který se Vaxevanis rozhodl zveřejnit, obsahoval i jméno osobního poradce současného premiéra Antonia Samarase a několika vysoce postavených úředníků ministerstva financí. Sám Vaxevanis během procesu argumentoval, že řecké politické a hospodářské elity už léta spolupracují, aby skryly masivní krácení daní a korupční aféry. Nepřipomíná vám to něco? Třeba jednoho pána, který s jiným pánem stojí a padá? Nebo třeba Kolibříka a Mazánka?

V Řecku se krácení daně v žertu považovalo za národní sport. Není to ale i u nás nebezpečně podobné? Nekolují u nás vtipy, že daně jsou trestem za špatné účetnictví? Nefrčí i u nás termín a praktika kreativního účetnictví? Nevymysleli jsme onen posměšně akceptovaný eufemismus daňový odklon? Nevynalezli jsme švarc systém, který na několik let legalizoval systematické krácení daně? Neodmítá snad už deset let stabilní polovina českého parlamentu registrační pokladny jako účinnou prevenci daňových úniků? (N.B. Jak se ukazuje poslední dobou, registrační pokladny mohou být i nástrojem proti pančovanému alkoholu či dokonce alternativou ke zvyšování DPH.)

Kdo je bez viny, ať nadává na jihoevropany dál. Řecko v tom ovšem zdaleka není samo. Stačilo by necelých devět let řádně vybírat daně v celé Evropské unii a celý (!) evropský dluh by byl tentam. Bez výdajových škrtů a bez zvyšování daní.

Je bláhové si myslet, že můžeme rychle a jednoduše vymýtit celou šedou ekonomiku. Její část však vymýtit lze. Už to by výrazně pomohlo mnoha evropským státům i nám samotným. Prosím, zamyslete se nad tím, až budete s někým diskutovat o příčinách a řešeních evropské dluhové krize.

  Diskuse
  MN
  November 6, 2012 v 18.52
  A u nás?
  Je to samozřejmě stejné. Bohužel ani opozice nebo odbory o tom moc nemluví. Jako by v tom jeli všichni....
  ŠŠ
  November 6, 2012 v 20.44
  Snad v tom opozice nebo odbory
  ani tolik nejedou, i když je fakt, že o tom moc nemluví. A bylo by něco platné, kdyby o tom opozice i odbory mluvily více, dostalo by se to k veřejnosti? Kdyžtě o tom, „jestli bude nebo nebude (novinář) psát rozhoduje, do jaké míry představujete atraktivní téma“ . To prohlásil Marek Vollner na závěr pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty 4.11.2012. Jiná věc je, zda mluvil za sebe nebo pouze popsal situaci v branži, do níž patří.
  Já teda bohužel v odborech nejsem, ale na jejich obranu bych chtěl dodat, že odboráři to říkají. Že to masy nechtějí slyšet, to už je jiný problém. Najít si to může každý. Že nikdo nechce a kouká radši na telenovelu, co s tím mají odbory dělat. Má jezdit Fassman po domech jako svědek jehovův?

  Kdekoliv se Fassman vyskytne říká jasně:
  1) Korupce pryč
  2) Výběr daní, máme ohromnou díru v rozpočtu na nevybraných daních

  Například:
  http://www.cmkos.cz/studie-ekonomicke-analyzy-prognozy/3444-3/vize-cmkos
  Soubor PDF - Vize ČMKOS - Co chtějí odbory pro ČR
  Strana 3, odstavec "Posílit příjmy státního rozpočtu"
  ŠŠ
  November 7, 2012 v 9.23
  Že to masy nechtějí slyšet,
  je jeden problém, další spočívá v tom, že o takových nezáživných informacích novináři nechtějí psát a reportéři nechtějí mluvit. Proč by si taky měl „člověk z ulice“ neatraktivní informace sám hledat, když jej novináři zásobují, neřku-li překrmují informacemi atraktivními?
  November 7, 2012 v 9.39
  Novináři nechtějí
  ale mají, od toho tu jsou.
  Ale taky:
  1) se to po nich shora nechce, chce se po nich přesný opak
  2) většina z nich by si musela připustit toto - http://blisty.cz/art/65870.html, což se jim taky nechce

  Včera byl Fassman v Hyde Parku, nekoukal jsem na to na celé, ale když jsem kouknul, tak se Takáč zase předváděl. Ten pablb je fakt úžasnej. Ostatně na tento druh hostů ho standartně nasazují. Je to mistr světa v překřikování a zamlouvání, když se host dostává k jádru pudla. Naopak, když tam má nějakého Drábka, tak kdyby mohl, tak mu u té debaty bude masírovat nohy a vařit čajíček a snad by mu dal i pusinku :-).
  Koukám občas na ty zprávy po 25ti letech. Nevím kteří propagandisti byli větší hovada?
  ŠŠ
  November 7, 2012 v 9.52
  Také pro českého „člověka z ulice“ by byl seznam
  Čechů, u kterých existuje podezření na krácení daní atraktivní, podobně jako u Řeků. Proč se ale nenajde český novinář, který by masám takové atraktivní téma předhodil? Nepotřeboval by k tomu ani dva tisíce jmen na seznamu, stačila by nějaká ta stovka. Možná o tom někdo vskrytu duše uvažuje, ale po příbězích zastánců veřejného zájmu v českých soudních síních mu na takové činění nejspíš zašla chuť.
  November 7, 2012 v 12.50
  Vysvětlení
  Nemáte někdo nějakou hypotézu pro tu vertikální vzdálenost mezi CZ a UK? Díky.
  No jak koukám na skladbu té dolní půlky, tak bych vyslovil následné úvahy.
  Předně nevím, co vše spadá do těch nezdaněných příjmů, do té šedé ekonomiky toho kterého státu. Jestli tam patří jen peníze nezdaněné vůbec, nebo i peníze, které nejsou zdaněny v té které zemi, ale odkloněny jinam a zdaněny jinde v rámci nějaké "vnitrofiremní" optimalizace. Prostě jestli nezdaněné peníze jednoho státu nefigurují jako zdaněné jiného.

  Potom by dole byly státy se sídly mateřských firem, ať už z důvodu tradice, daňových prázdnin u států s jinak vyšší korporátní daní a nebo ve státech, kde jsou sídla právě kvůli nízkým korporátním daním. Nahoře pak státy sloužící jako levná pracovní síla s odlivem zisků do mateřinek. Tudíž dole státy se starými monopoly (Fr, De v průmyslu, Uk v bankovnictví), které vyplenily východ evropy a nebo státy, které si drží jakousi samostatnost (At) a nebo daňové ráje (Lu). Takže třeba z Lu by se dalo zkresleně ukazovat na to, že funguje, že čím menší daň tím lepší výběr, ale to je klamné, protože to funguje jen proto, že za tou menší daní se utíká odjinud - závod ke dnu.
  Tím nechci řict, že v tom nehraje roli korupce a fungující-nefungující stát, což je určitě jedna dominanta, ale druhou může být to o tom, kde sídlí matky firem a které státy jsou jen levná pracovní síla. Pokud tedy jsou v těch nezdaněných příjmech toho kterého státu zahrnuty i příjmy zdaněné po optimalizaci jinde.
  Takže na to jestli funguje Laffer a na které té straně toho kopečku teda jsme by se dalo uvažovat až po tom, kdy bychom měli stejné daně v celé evropě a zakázal by se únik na mimoevropské daňové ráje. Pak by se dalo zvedat či snižovat sazby (celoevropsky) a sledovat kolik se vybere a kolik skončí ve skutečné šedé ekonomice - vůbec nezdaněné.
  Teď to podle mě z velké části není o nedanění, ale o útěcích za nižší sazbou, protože je tu ta legální možnost. Ty prachy potom z hlediska EU vlastně nejsou nedaněné, jen končí ve státě s nejnižší sazbou a končí to po závodě na dno nulovou daní.
  MN
  November 7, 2012 v 19.16
  Nechci se zbytečně rozepisovat
  stejně to tady prakticky nikdo nečte, a už vůbec ne ti, kteří by měli. Ale divím se, že ještě nikdo nepodal k Ústavnímu soudu žalobu na záměrný nevýběr daní od OSVČ, který brání hlavně ODS, neboť je to hlavní skupina jejích voličů. Zavedený systém paušálů je evidentně nespravedlivý a nesystémový (i o tom mluvil Fasmann v Hydeparku). Přiznal to i Kalousek, nicméně Nečas jednoduše prohlásil, že paušály se upravovat nebudou. Zmíněný systém musel projít parlamentem na základě podvodných argumentů. Podobné podání k ÚS ohledně nespravedlivé redukce důchodů při vyšších příjmech ÚS řešil a došlo k částečné nápravě. Místo toho jsou snižovány důchody atd.
  + Další komentáře