Divoké děti a jejich matky

Alena Zemančíková

Děti jsou nejšťatnější, když si s nimi dospělí povídají, někam s nimi jdou nebo jedou nebo něco společně podnikají. Prázdniny jsou pak příležitost navzájem se s dětmi lépe poznat. Ale ty Divoké matky...

Léto a prázdniny patří do značné míry dětem a je docela zajímavé využít příležitosti děti o prázdninách pozorovat. Mnohem častěji než ve školním roce se vyskytují v doprovodu rodičů a prarodičů, v dopravních prostředcích je dost času dát se s nimi do řeči a dozvědět se něco o tom, co tak děti baví a co je činí šťastnými.

Bez nejmenší pochybnosti, i na základě vlastní zkušenosti, musím říct, že nejšťastnější jsou děti, když si s nimi dospělí povídají, někam s nimi jdou nebo jedou, něco společně podnikají. A je celkem jedno, jestli je to krájení a rozkládání hub na sušení, zavařování rybízu nebo výprava na hradní zříceninu. Něco s dětmi podnikat má samozřejmě smysl nejen pro děti, ale i pro dospělé, vlivy jsou vzájemné. Dospělí se dozvědí, co děti baví a zajímá ( prarodiče bývají překvapeni, co všechno děti vědí třeba o počítačích nebo mobilech, ale také o zvířatech, třeba) a děti se dozvědí nejen to, co baví a bavilo kdy jejich rodiče a prarodiče, ale také třeba to, že babička má vysoký tlak nebo umělý kloub a že se s ní musí podle toho zacházet.

Taky je dost důležité, aby se dětem někdy řeklo, že odhazovat kolem sebe odpadky je necivilizované a že člověk západu po sobě svůj odpad uklízí. V našich lesích a na březích vodních ploch to poslední léta vypadá, že ti, kteří tuhle výchovu ještě měli, nikam nechodí, a ti ostatní — včetně dětí — si zřejmě myslí, že po nich přijdou čety nezaměstnaných, vykonávajících obecně prospěšné práce, a odpadky po nich v lese posbírají.

×
Diskuse
August 27, 2012 v 12.41
Ještě v počátku čtení článku mě napadla jedna, na dnešní dobu hříšná myšlenka, v reakci na autorčinu část věty "nevím, jak dnes, ale nám se už ve škole říkalo". Jestli paní Zemančíková zde nechce propagovat kolektivní výchovu? Ale hned přišlo na řadu zamyšlení nad tím, jestli tato, dnes velmi zavrhovaná kolektivní výchova, neměla nějaká pozitiva. Navazuje to vše na sebe. Neoliberálové prosazují individualismus, přičemž se snaží opřít se sociální darwinismus. Dle mého názoru se jedná o bejkovinu, které není rovno. Člověk byl vždy kolektivní-smečkový tvor a ono pravidlo, že silní musí potírat slabší, bylo v jeho případě zaplaťbůh obejito, díky čemuž je dnes tzv.pánem přírody a ti tvorové, kteří se ním striktně řídí, jsou v žebříčku daleko pod ním. Asi popudím spousty dnešních matek, ale výchova v kolektivu, kde si dítě uvědomilo, že není pupkem vesmíru a že musí dodržovat stanovená pravidla hned od počátku, měla dle mého názoru něco do sebe. Co se týká reklamy na Divoké matky, je to jen malá daň dnešnímu systému. Je to taková mizerná náhražka za skutečnou, podstatnou svobodu, o kterou dnes lidé přicházejí - o svobodu volby, o svobodu sociální atd.. Za to mohou mluvit a chovat se na veřejnosti vulgárně. To je panečku handl!
Pěkný článek. Zrovna dočítám knihu Kup si svou revoltu. Váš článek k ní pěkně zapadá. Tu knížku moc doporučuju.
PM
August 28, 2012 v 21.30
Je to víc než okrajové infantilní rodičovství.
Já v tom vidím také strategii preventivní ochrany před nebezpečím zážitku frustrace, se kterým se v konzumismu dospělá generace matek naučila nakládat tímto způsobem.