Veřejnost se rozloučila s Jaroslavem Šabatou. Dostal státní vyznamenání. Polské
Redakce DRV Městském divadle v Brně se přátelé a blízcí rozloučili s Jaroslavem Šabatou. Slavnostní ráz obřadu podtrhl polský velvyslanec Jan Pastwa, který v krátkém vstupu oznámil, že Šabata dostal vysoké státní polské vyznamenání.
S politikem a politickým myslitelem Jaroslavem Šabatou, který zemřel v Brně 14. června, se včera v Brně rozloučila rodina a přátelé. Jaroslavova dcera Anna převzala v průběhu obřadu jménem rodiny od polského velvyslance Jana Pastwy Komandérský kříž s hvězdou Řádu za zásluhy u Polské republiky, kterou Šabatovi Polsko udělilo in memoriam.
Během obřadu v Městském divadle v Brně, zaplněného několika stovkami lidí, vystoupili Šabatovi blízcí přátelé: spojenec v sociální demokracii Lubomír Zaorálek, bývalý německý poslanec Gert Weisskirchen, šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka a kolegové z disentu, brněnský chartista Petr Zeman a evengelický duchovní Miloš Rejchrt.
Řečníci se shodovali v tom, že v Jaroslavu Šabatovi ztrácíme jednoho z největších politických myslitelů naší éry a také vzácného vřelého člověka, po němž zůstává inspirující dědictví: pronikavé radikálně demokratické myšlení o dějinách i politice a početná škola žáků.
Hudební stránku obřadu obstaraly mj. pasáže z Orffovy Carminy Burany, fragment Vivaldiho Léta, na závěr obřadu zazněla evropská hymna, Óda na radost. Horňáckou lidovou píseň Chvála bohu zazpíval Břetislav Rychlík, vystoupil rovněž Šabatův vnuk Adam Kubát s písní Paula Simona Still Crazy After All These Years.
Jiný Šabatův vnuk Michal Uhl v posledním vystoupení řekl, že si přál, aby obřad nebyl tryznou, ale spíše slavností, oslavou velkého života a poděkoval všem účinkujícím za to, že se mu jeho přání splnilo.
Vpodvečer se v brněnském kostele u Jezuitů, naproti domu, v němž Jaroslav Šabata v posledních letech žil, konala zádušní mše sloužená Šabatovým synovcem Zdeňkem Kopřivou, koncelebrovaná biskupem Václavem Malým.