Podporuje Klaus Zemana proto, aby pomohl Fischerovi? A co udělá KSČM?
Vratislav Dostál, Jakub PatočkaVáclav Klaus rozšířil počet podporovatelů kandidatury Miloše Zemana na Hrad. Proč nepočkal s podporou na kandidáta ODS? Zeman má jen minimální šance zvítězit, ale může ohrozit kandidaturu Jiřího Dienstbiera. Jak se nyní zachovají komunisté?
Václav Klaus vyslovil názor, že bývalý premiér a expředseda sociálních demokratů Miloš Zeman je vhodnou osobností pro kandidaturu na příštího českého prezidenta. Klaus to řekl pro pondělní vydání Mladé fronty Dnes.
„Miloše Zemana považuji za významnou osobnost české politiky, s čímž jsem se nikdy netajil. Jeho prezidentskou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy. O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří," uvedl Klaus.
Miloš Zeman v sobotu pro server Aktuálně.cz prozradil, na čem plánuje postavit svou předvolební kampaň. „Na svých zkušenostech ze spolupráce dvou nejsilnějších parlamentních stran. Byla zde tehdy stabilní vláda, která vydržela čtyři roky, kdy neexistovali žádní přeběhlíci, z ekonomické krize se podařilo přejít do konjunktury. Tedy, kdy se rozhodující politické síly dokázaly dohodnout. Pokud bych byl zvolen, chtěl bych být prezidentem této dohody, nikoliv prezidentem konfliktu,“ uvedl Zeman.
Zemana přitom na Hrad nominovalo deset senátorů, jejichž podpisy shromáždil člen ČSSD Vladimír Dryml. Podle informací MF Dnes Zeman nyní údajně čeká, zda se jeho příznivcům podaří pod petici za jeho prezidentskou kandidaturu sehnat padesát tisíc podpisů. „Já mu je přivezu," říká volební manažer Zemanovy strany Vladimír Kruliš.
Klausova přímluva za Zemana: žádné překvapení
Politolog Lukáš Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že Miloš Zeman přitahuje tři typy voličů - levicové konzervativce, lidi ochotné naslouchat hezkým slůvkům kdejakého populisty a sirotky po Václavu Klausovi. Podle Lukáše Jelínka navíc pojí Klause se Zemanem pevné pouto z 90. let minulého století.
„Oba jsou silnými osobnostmi a oběma je jedno, za jaký ideový tým zrovna kopou. O mnohém vypovídají ekonomické představy SPOZ, které jsou ve srovnání s ČSSD podstatně liberálnější,“ uvedl Lukáš Jelínek pro Deník Referendum.
Také politolog Jiří Pehe napsal pro úterní vydání Deníku Referendum, že podpora současného prezidenta Václava Klause Miloši Zemanovi není překvapením.
„Klausova podpora pro Zemana je také tahem politického šachisty. Pokud by Zeman uspěl, vyvolá to uvnitř ČSSD nemalé pnutí, možná přímo rozkol. Plánuje-li Klaus po skončení prezidentství nějaký vlastní politický projekt, jak se spekuluje, není v jeho zajmu ani silná ODS, ani silná ČSSD. Největší šance má uspět za situace, kdy budou případní soupeři oslabeni,“ vysvětlil Pehe.
věřím, že dokážete jasně a přesvědčivě vysvětlit, proč Vám konkrétně způsob Jana Kellera připadá zakomplexovaný.
Míníte to jako psychiatrickou diagnózu - anebo míříte do "kvalitativně vyšších" mravních sfér? Už se na to objasnění opravdu moc těším.
JK
* "Stabilizace politického prostředí," stálo ve skutečném názvu opoziční smlouvy. Velmi přesné.
* ...předtím se sociální demokraté chlubívali, že to byl "náš Zeman" (a ne váš Klaus, heč), kdo v této zemi - díky privatizaci bank - "zavedl kapitalismus".
"Zda se Jiří Dienstbier stane favoritem celé volby, záleží do značné míry na tom, nakolik se mu podaří stát se rovněž kandidátem kritické části občanské společnosti a sociálních hnutí."
Této závěrečné větě jsem se velmi dlouho smál ...
Nadutost jistých lidí je neskutečná.
Mám za to, že naopak zcela podružným faktorem je to, jestli se Dienstbier stane kandidátem tzv. kritické části občanské společnosti a sociálních hnutí. Pokud tento agregát má být zhruba to, co se domnívám, že pisatel má na mysli, že tedy tvoří onen moralizující, neustále rozzlobený, z havlovských pozic vyrostlý občanský konglomerát, radikálně zdivočelý po r. 2008, tak lze říci, že neexistuje bezvýznamější faktor, který má pomoci Dienstbierovi stát se favoritem ...
Vždycky jsem si vážil lidí jako Johanisová, Keller a Švihlíková.
Ta poslední mně vedle Magdoffa a Fostera pomohla pochopit podstatu procesů vedoucích k současné krizi - stejně jako Pick, Sojka a mnozí další - částečně i aktivisté odborných komisí ČSSD.
Pokud jde o lidi jako je Pehe, Pleva a Šimsa, nevidím absolutně žádný důvod, proč by jejich moralizování nějaký člověk, který mimo Prahu či největší města bojuje o své živobytí, měl ve statisticky významějším rozsahu brát vážně a být jimi ovlivňován ve svém politickém rozhodování ...
P.S.
A nepokoušejte se nás ostatní přesvědčit, že jste něco jiného, kvantitativně rozsáhlejšího a významějšího než agregát, který jsem zmínil shora.
Prostě nejste ...