Grécka demokracia kapituluje, začína sa okupácia

Ivan Lesay

To, co se minulý týden odehrálo v Řecku, nemá v moderních dějinách obdoby. Média o podpisu smlouvy na druhý záchranný úvěr a o vyhlášení euroskupiny informovala jen jako o další etapě boje proti krizi v eurozóně. Jde ale o mnohem vážnější událost.

To, čo sa minulý týždeň udialo v Grécku, nemá v najnovších dejinách obdobu. Médiá o podpise zmluvy na druhý záchranný úver a o vyhlásení euroskupiny informovali iba ako o ďalšej etape boja proti kríze v eurozóne. V skutočnosti ale pravdepodobne ide o čosi omnoho omnoho väčšie.

Pre lepšie pochopenie si skúsme predstaviť nasledujúcu situáciu. Zlé nastavenie eurozóny, hospodárska kríza a nekompetentné politické elity dostanú našu krajinu do kritickej finančnej situácie. Budeme mať na výber. Možnosť prvá — vypovedanie dlhov, prípadne odchod z menovej únie. Dôsledky takéhoto výberu sa nedajú presne predpovedať. Boli by však takmer určite katastrofálne a neviem o politikovi, ktorý by sa na takéto rozhodnutie dobrovoľne podujal.

Možnosť druhá — „pomoc“ zo zahraničia. Podmienkou tejto pomoci však je, že sa vzdáme možnosti robiť zásadné rozhodnutia o rozpočte a necháme si ich nadiktovať autoritou zo zahraničia. Naozajstná Sofiina voľba.

×
Diskuse
PL
February 29, 2012 v 11.16
..a tak v kolébce kultury a poznání někde v tomto bodě ztrácí argument o členství v evropských strukturách jako cestě k Evropě mírově-stabilní svůj dech!
March 1, 2012 v 23.55
Drobné upřesnění
v textu zmiňované snížení mzdy není nějakým plošným snížením platů, ale snížením hladiny minimální mzdy.
March 2, 2012 v 0.34
a komentář
také se domnívám, že v přístupu k Řecku je všechno špatně, ale nevídaná okupace? Pokud autor nemyslí užité výrazy v nadsázce, je potřeba připomenout, že takto okupována byla většina zemí, která kdy plnila podobně tvrdé programy strukturální adaptace MMF - v posledních letech tedy například Lotyšsko. Nevídané je to akorát v eurozóně. Doporučuji si srovnat, jak dnes vypadá krizová skladba daní a mechanismus dohledu nad privatizacemi v onom okupovaném Řecku a jak vypadaly v zemích subsaharské Afriky, když začaly podobnou pomoc čerpat.

To, co se děje s Řeckem je šílené, a pokud se to nezmění (přičemž já myslím, že změní), lidé tam na to krutě doplatí. Važme ale slova. Pokud by Řecko vyhlásilo neschopnost splácet dluhy a nemělo dost síl vyvolat arbitráž, pomáhal by s jejich restrukturalizací opět MMF. Režim dohledu by potom byl ještě přísnější (což je přesně to, co chtěl pro Řecko slovenský Richard Sulík či naši neoliberální ekonomové).

A mimochodem, autor v textu opomněl zmínit, že trojka vyjednala pro Řecko zároveň snížení dluhu o 100 miliard eur u soukromých věřitelů. Ten, kdo chce jen ždímat, se podle mne takto nechová.
PL
March 2, 2012 v 10.22
Děkuji panu Jedličkovi za komentář o metodách "pomoci" MMFi za upřesnění. Kdybych mohl, rád bych ještě požádal o upřesnění ve dvou věcech: 1)komu, za kolik pomáhá MMF a s jakými výsledky 2) kdo je v těchto vztazích onen "Ten" s takovou mocí (ždímat)?