V Řecku nebude referendum, ale předčasné volby
Petr JedličkaPředsedové dvou největších stran se o víkendu dohodli na vzniku přechodné vlády a předčasných volbách. Druhá, tentokrát 130 miliardová euro-půjčka bude nakonec schválena jejich společnou většinou v parlamentu.
Referendum o druhé sanační půjčce a podmínkách jejího přijetí se v Řecku konat nebude. V neděli se na tom definitivně dohodli čelní představitelé dvou nejsilnějších stran — premiér země a předseda dosud vládnoucího PASOKu George Papandreou a předseda opoziční Nové demokracie Antonis Samaras.
Podle detailů dohody zveřejněné v pondělním tisku má v Řecku nyní nastoupit přechodná vláda. Kdo ji povede, se dosud neví, George Papandreou to ale již nejspíše nebude. Dosavadní premiér řekl v neděli novinářům, že se setrváním ve funkci nepočítá.
Termín předčasných voleb byl dohodnut na 19. února.
Podle řeckého listu Kathimerini bude prvotním úkolem přechodného kabinetu zajisit další splátky z první euro-půjčky (110 miliard euro čerpaných od května 2010). Po nečekaném oznámení referenda o druhé, tentokrát 130miliardové půjčce se totiž evropští státníci minulý týden rozhodli transfer pozastavit.
Dále by měl nový kabinet zajistit plnění podmínek pro druhou půjčku (zjm. připravit další úsporná opatření) a dopracovat návrh státního rozpočtu pro rok 2012.
Jméno nového premiéra by mělo být známo v úterý ráno. Podle informací od zdrojů řeckých deníků povede přechodnou vládu nejspíše Lukas Papadimos, bývalý viceprezident Evropské centrální banky.
Pomoc, či „pomoc“?
Poskytnutí druhé euro-půjčky bylo Řecku přislíbeno na letním euro-summitu v červenci, a to ve výši 109 miliard eur. Na schůzce unijních státníků, jež skončila 27. října ráno, byla pak suma půjčky zvýšena na 130 miliard a celé opatření zakomponováno do širšího plánu další pomoci. Ta se krom zmíněného úvěru skládá i z takzvaného hair cutu — odpuštění přibližně poloviny z dluhů, jimiž je Řecko zavázáno soukromým subjektům, zejména bankám. Podle aktuálních propočtů by mělo jít asi o 100 miliard eur (2,4 bilionu korun).
Půjčka i odpuštění jsou ovšem vázány na další úsporná opatření. Více něž 60 procent řecké populace tak „pomoc“ vnímá jako nástroj novodobé kolonizace země a podle průzkumů z konce října týdne by ji v eventuálním referendu odmítla.
George Papandreou se oznámení referenda (1. listopadu) dostal pod tlak jak evropských státníků, tak části vlastní strany. Komentátoři se dnes shodují, že díky upuštění od avizovaného plebiscitu ustála jeho vláda páteční hlasování o důvěře, jež opět poněkud uklidnilo trhy.
Pozornost Evropy se nyní v souvislosti s finančními problémy upírá zejména na Itálii.
Další informace:
BBC News Greek politicians in talks over PM and unity government
eKathimerini PASOK, ND fine-tune coalition deal [update]
eKathimerini Skilled but low-key Papademos favorite to become PM