Heger chce více pravomocí pro porodní asistentky
Vratislav DostálPodle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by měly v budoucnu porodní asistentky pečovat o zdravé ženy v době těhotenství i po porodu. Psycholožka Michaela Mrowetz jeho iniciativu vítá a věří, že prolomí dosavadní většinový odpor k porodním asisitentkám.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 chce posílit pravomoci porodních asistentek. Podle něj by v budoucnu měly o zdravé ženy pečovat v době těhotenství i po porodu. K lékaři by ženy docházely jen na nejnutnější prohlídky nebo při zdravotních obtížích. Informuje o tom středeční vydání Mf Dnes s tím, že tak chce Heger ušetřit a snížit vytíženost lékařů.
Klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz jeho iniciativu vítá a doufá, že se dosavadní odpor většinové společnosti k porodním asistentkám odpor časem změní v dobrou spolupráci a porodní asistentky budou již od studia podporovány ve schopnosti asistovat u fyziologického procesu porodu, nikoliv podporovat patologii a ověřeně škodlivé postupy.
Podle Mf Dnes již na ministerstvu zdravotnictví vzniká pracovní skupina, která má nové pravomoci porodních asistentek nastavit. „Chceme, aby porodní asistentky převzaly od gynekologů prenatální péči o ženy během těhotenství. Na to nemusí být lékař," uvedl pro list Heger
Podle něj stačí jen nově určit pravidla, co porodní asistentky mohou a kdy už by měly poslat těhotnou pro jistotu na vyšetření lékařem. „Je pravděpodobné, že by péči o polovinu těhotných, které jsou zdravé, cítí se dobře, nic jim není a mají laboratorní vyšetření v pořádku, zcela převzaly asistentky. Ke gynekologovi by šla žena jen na ultrazvuk nebo v některých definovaných případech," vysvětlil ministr.
„Nechápu, když je někde nastavena péče na vyšší úroveň, proč se vracet k tomu, co jsme tu měli dřív, za dob porodních bab?," kritizoval nicméně plány Hegerova resortu prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Podle ministra se ale gynekologové bojí, že přijdou o jistý příjem peněz. „Samozřejmě už to mohlo být dávno, ale společnost gynekologů to vidí jako nemožné, ne z důvodů odborných, ale komerčních," myslí si.
Podle ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčová si ale porodní asistentky s lékaři nekonkurují, nýbrž se s nimi doplňují. „Ve většině zemí je to tak, že žena chodí k porodní asistentce a jen na jistá vyšetření jde k lékaři. Takže místo deseti návštěv u něj jsou tam jen třikrát," vysvětlila.
A podle Michaely Mrowetz jsme sice zemí s jednou z nejnižší novorozeneckou úmrtností, avšak podle ní jsme současně zemí s velmi rozšířenými zdraví a život poškozujícími postupy, a to například v procentu provedených nástřihů žen, separace dětí od matek, zvyšujícímu se procentu císařských řezů a procentu potratovosti dětí s vývojovými vadami.
„Věřím, že podpora péče porodních asistentek dovede změnit tyto pro zdraví neefektivní postupy na zdraví prospěšné pro děti a jejich rodiny. Podpora péče porodních asistentek povede také k odstranění anonymity péče, která je jedním ze zásadních faktorů ve vnímání kontroly nad svým zdravím pro uživatele péče v jakémkoliv oboru,“ napsala Mrowetz v komentáři pro Deník Referendum.
Podle ní proto porodní asistentky potřebují jasně vymezený, jejich kompetence podporující právní rámec a podporu systému v tom, aby byla jejich péče dostupná jako primární, pro všechny uživatele.
Další informace:
iDnes.cz O těhotné se místo lékařů postarají porodní asistentky, navrhuje Heger
Stále je mi tak torchu záhadou, proč v Česku porodní asistentky nepodporují zdravotní pojišťovny, pro které je to výhodné.
Trik je v tom, otevřít pusu dřív, než v ní máte vrtačku.
Ostatně, nechce-li těhotná být ve sledování gynekologa, opravdu nikdo a nic ji k tomu nenutí. Stále ještě nebyla zdravotní reforma dotažena do vítězného konce, stále tu ještě máme svobodnou volbu lékaře. Včetně volby k žádnému lékaři nechodit.