Akademici odmítli návrh reformy vysokých škol. Dobeš je znepokojen
Vratislav DostálAkademici na čtvrtečním shromáždění Univerzity Karlovy přijali rezoluci, v níž odmítli změny vysokého školství chystané Josefem Dobešem. Ten pak nařkl rektora UK Václava Hampla z podněcování akademické obce včetně studentů k nepokojům.
Několik set studentů a pedagogů Univerzity Karlovy protestovalo ve čtvrtek večer před sídlem vlády. Nelíbí se jim chystaná podoba reformy vysokých škol. K úřadu vlády přišli po akademickém shromáždění, které přijalo rezoluci, v níž odmítlo změny vysokého školství chystané Josefem Dobešem (VV).
Ministr školství vydal následně tiskové prohlášení, ve kterém artikuloval znepokojení nad údajně neodpovědným přístupem rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla. Dobeš po něm proto bude požadovat, aby jej ve velmi krátké době navštívil na ministerstvu.
„My, členové akademické obce Univerzity Karlovy, konstatujeme, že návrhy věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům byly připravovány v neadekvátním spěchu a nesplňují ani základní požadavky kladené na dokumenty tohoto druhu,“ uvedli akademici v rezoluci.
Podle jejich mínění chybí oběma materiálům přesvědčivá východiska i pádné argumenty pro nezbytnost kompletního nahrazení stávající úpravy. „Navržené záměry by v kombinaci s úrovní politické kultury v naší zemi vedly k likvidaci samosprávného charakteru veřejných vysokých škol, k omezení jejich nezávislosti a k podřízení politickým a komerčním zájmům,“ myslí si vysokoškolští učitelé a studenti.
Obávají se omezení svobody vědeckého bádání, svobody projevu, práva vyhledávat a šířit informace a práva na vzdělání zaručených Listinou základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky.
Členové akademické obce Univerzity Karlovy proto v textu rezoluce důrazně varují vládu Petra Nečase před přijetím těchto nekvalitních a nebezpečných návrhů. „Českému vysokému školství jinak hrozí nenávratné poškození. Pokud vláda nevyslyší tento apel, uskutečníme nejpozději v týdnu od 27. února další informativní a protestní akce,“ uvedli akademici.
Děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík pak před úřadem v krátkém projevu dodal, že Dobeš neměl být nikdy ministrem školství a zdůraznil, že čtvrteční akce byla jen drobná ochutnávka toho, co teprve přijde.
Dobeš: Jsem znepokojen
Ministr školství pak v reakci na protesty akademiků vydal tiskové prohlášení, ve kterém uvedl, že je velmi znepokojen údajně neodpovědným přístupem rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla a bude požadovat, aby jej ve velmi krátké době navštívil na ministerstvu.
„Ministr bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor Univerzity Karlovy akademickou obec včetně studentů k nepokojům,“ píše se v tiskovém prohlášení ministerstva školství. Hampl přitom na shromáždění akademiků pouze naznačil možnost dalších protestních akcí.
„Vnímáme to tak, že akademické obci sluší věcná logická argumentace. Pokud by byla vyslyšena, je třeba, aby byla podpořena dalšími akcemi," uvedl rektor UK Václav Hampl. Podle slov prorektora UK Stanislava Štecha s nimi totiž ministerstvo školství nedostatečně komunikuje.
„Nemá-li dojít k nějaké opravdu významné a veliké kolizi, tak se jednat bude," uvedl pro ČT24 Štech s tím, že pokud k obnovení dialogu nedojde, připouští jako poslední možnost odporu stávku.
Další informace:
Cuni.cz Rezoluce členů akademické obce Univerzity Karlovy v Praze
Českénoviny.cz Stovky studentů a pedagogů UK protestovaly před úřadem vlády
ČT24.cz Prorektor Štech: Svobodné bádání není samoúčelné. Jednat se bude
ČT24.cz Případné další protesty vysokoškoláků se odehrají nejpozději na konci února