Zákon o školném je nepřipravený. Přitom stál miliony, upozorňují univerzity
Vratislav DostálRada vysokých škol se ve čtvrtek přidala ke kritikům zákona o školném. Podle univerzit je norma naprosto nepřipravená. A to navzdory faktu, že na přípravu dvou reformních zákonů měl Dobešův resort rok a půl a dotaci 93 milionů korun.
Návrh zákona o školném je zcela nepřipravený. Ve čtvrtek to uvedla Rada vysokých škol (RVŠ). Navíc se podle rady po očištění od nadbytečného textu zákon vejde na 1,5 strany. Z 93milionové dotace pak teoreticky vychází 46,5 milionu korun na přípravu jednoho zákona. Na přípravu dvou reformních zákonů měli přitom úřednící ministerstva školství rok a půl.
Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných plánuje přeložit dva zákony, o vysokých školách a o školném. Akademici k nim mají celkem 65 připomínek. Podle Marka Hodulíka z RVŠ pak čítá z dvaapadesáti stránkového návrhu zákona o školném více než 50 stran doprovodných textů a zhodnocení dopadů právní regulace.
Přesto akademici k návrhu podle ČTK vznesli 33 připomínek, které mají dohromady 134 stran. Vedle nepřipravenosti mu vyčítají i to, že zde chybí návaznost na jiné zákony, analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet a v návrhu nejsou vyjasněné základní termíny jako třeba příjemce podpory.
Rada ostatně zavedení školného už dříve odmítla s tím, že školné povede pouze k postupnému zadlužování mladých lidí. „Absolventi nejsou schopni půjčky splácet," upozornil na zkušenosti ze zahraničí předseda Studentské komory RVŠ Miroslav Jašurek. V zemích, kde bylo školné zavedeno, se navíc podle průzkumu OECD nezvýšila kvalita škol, nýbrž se mnohem více než na vzdělávání soustředí na získávání peněz od studentů.
Vedle školného se akademikům nelíbí i novinky ohledně akreditací vysokých škol nebo zavedení funkčních míst docentů a profesorů. „Ten návrh není možné zlepšit, ten návrh je možné pouze odmítnout," uvedl pak k návrhu zákona Jašurek. Univerzity již dříve uvedly, že s nimi Dobešův resort návrh zákona neprodiskutoval, a přitom by se měl již v nejbližší době dostat na jednání vlády.
Dalších 32 připomínek vznesli akademici k návrhu zákona o vysokých školách. Na něm podle ČTK kritizují například zřízení funkčních míst profesorů a docentů, kdy by tyto tituly neměly celostátní platnost, nýbrž by byly vždy svázány jen s konkrétní univerzitou, která je udělila.
Další informace:
Českénoviny.cz Univerzity: Zákon o školném má 1,5 strany, příprava stála miliony