Téměř polovina Američanů má potíž vydělat na základní životní potřeby
Petr JedličkaSekundární analýza dostupných dat, kterou provedla známá nevládní organizace WOW, odhalila další pesimistické skutečnosti. Zpráv o negativních důsledcích hospodářské krize pro kdysi nejbohatší společnost světa v poslední době přibývá.
Téměř polovina obyvatel USA má problém ze svých příjmů pokrýt základní životní potřeby jako je bydlení, jídlo či zdravotní péče. Vyplývá to ze sekundární analýzy dostupných dat, jejíž výsledek v úterý zveřejnilo sdružení Wider Opportunities for Women (WOW). Podle zjištění renomované organizace trpí příslušným druhem obtíží na 46 procent Američanů žijících v domácnostech. Z větší části se nejedná o lidi (rodiny) s příjmy pod hranici chudoby nebo o nezaměstnané. Přesto se každý měsíc musejí potýkat s nedostatkem financí.
„Je to budíček pro Kongres, pro tvůrce politik i pro nás pro všechny,“ okomentovala závěry analýzy Donna Addkisonová, prezidentka a výkonná ředitelka WOW, pro agenturu Reuters.
„Téměř polovina rodin v naší společnosti má problém pokrýt základní životní náklady, i když jsou jejích příslušníci zaměstnáni. Za této situace by škrty v podpoře lidem bez práce (...) a dalších sociálních programech, na nichž rodiny závisejí, přeměnily stávající krizi na katastrofu,“ dodala.
Reuters ze závěrů zprávy vyzvedává, že ekonomickou nejistotou trpí až 22 procent amerických rodin s dětmi, ve kterých oba rodiče pracují na plný úvazek.
Sama WOW pak zdůrazňuje, že příslušné problémy postihují 60 procent žen žijících bez partnera či partnerky. U mužů žijících samostatně je podíl postižených 37 procent.
Výzkumníci v této souvislosti připomínají, že příjmový medián Američanek dosahoval v roce 2009 70 procent příjmového mediánu Američanů.
„I když provdané ženy žijí častěji v ekonomickém zajištění než svobodné, velkou část této jistoty obstarává příjem manžela (...) Když dojde k rozvodu anebo manžel přijde o zaměstnání, upadá žena často do finanční tísně,“ konstatuje v závěrech WOW, jež se tradičně zaměřuje na otázky spojené s nerovnostmi mezi pohlavími.
Miliony chudých