Paroubek: Sociální demokraté praktikují alibistickou politiku

Vratislav Dostál

Expředseda ČSSD — který před časem založil nový politický subjekt — kritizuje vedení své bývalé strany. Podle něj ČSSD namísto toho, aby plnila roli důsledné opozice v čase schvalování klíčových reforem, přenáší tíhu svého rozhodování na občany.

Jiří Paroubek obviňuje sociální demokraty z alibismu a vyzývá nejsilnější opoziční stranu, aby začala účinně — a hlavně hned — bojovat za zájmy svých voličů.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„I kdyby to měl být pověstný boj s větrnými mlýny, musí opozice dát veřejnosti jednoznačný signál, že svá slova myslí vážně,“ doplnil expředseda sociálních demokratů, který před časem ze strany vystoupil a založil nový politický subjekt Národní socialisté — Levice 21. století.

Paroubek svou kritikou zareagoval na spuštění petiční akce proti vládním reformám a za odvolání Nečasovy vlády, kterou v úterý ráno prezentovali předáci ČSSD.

„Sociální demokraté místo toho, aby plnili roli důsledné opozice, za což si ji občané ze svých daní mimo jiné platí, a v čase schvalování klíčových asociálních reforem pravicové vlády vyvolali hlasování o nedůvěře vládě, přenášení tíhu svého rozhodování na občany,“ myslí si Paroubek.

„Pokud mi někdo vyčítal populismus, pak nechápu, jakým jiným slovem takový krok současného vedení ČSSD popsat,“ doplnil expředseda nejsilnější levicové strany s tím, že by ČSSD měla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a nikoli se obracet s petiční akcí na občany.

„Ptám se sám sebe, proč se poslanci nejsilnější parlamentní strany vlastně nechali zvolit, když v klíčových okamžicích nejsou schopni sami rozhodnout,“ táže se Paroubek a tvrdí, že jednání sociálních demokratů nechápe.

„Nechápu a nevěřím, zda je (politika ČSSD) projevem nevyzrálosti vedení, čirého zoufalství, nedostatku odvahy či dokonce záminkou, jak nechat Nečasovu vládu reformy schválit, protože než tato petiční akce skončí, bude, lidově řečeno, ,vymalováno´,“ doplnil Paroubek.

Paroubek také připomněl, že v posledním roce již jednu podobnou petici sociální demokraté spustili, přičemž podle jeho slov ji tehdy podepsalo 30 tisíc z 10 milionů občanů. „Jaká je dnes současná sociálnědemokratická kvóta pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě?,“ táže se pak Paroubek.

Sociální demokraté v úterý dopoledne uvedli, že chtějí dát petiční akcí možnost občanům, aby formou podpisu symbolicky podpořili snahu poslanců ČSSD zablokovat přijetí důchodové reformy a dalších reformních zákonů, které zamítl Senát a nyní projednává Poslanecká sněmovna.

Petice také umožňuje, aby se občané vyjádřili k dalšímu setrvání pravicové koaliční vlády Petra Nečase u moci.

  Diskuse
  November 1, 2011 v 18.1
  Má pravdu. A nejen v této peticové záležitosti. Ten alibismus, nebo také neakceschopnost ČSSD je už status quo. Co je vlastně náplní práce poslance za ČSSD?
  November 1, 2011 v 20.36
  „Sociální demokraté místo toho, aby plnili roli důsledné opozice, za což si ji občané ze svých daní mimo jiné platí, a v čase schvalování klíčových asociálních reforem pravicové vlády vyvolali hlasování o nedůvěře vládě, přenášení tíhu svého rozhodování na občany,“ myslí si Paroubek.

  Jiří Paroubek zjevně nikdy neměl rád občanskou společnost. Ve své podstatě je to jen nabubřelej samolibej samojedinej papaláš, který drtivě prohraje volby, zadluží ČSSD a s tím mizerným mandátem pro levicovou politiku v ČR, který nám zůstal jako jeho věno, nás ještě nestoudně nutí jít do předem prohraných nic neřešících soubojů, chce nás snad ještě více zesměšnit před veřejností a naopak kafrá proti tomu, když se chce sociální demokracie opřít o protestující občanskou společnost, která cítí, že takové rozložení sil, specielně programových, jako je v současné PS po jeho „lídrovském kolotočařismu“, ve společnosti ČR opravdu, ale opravdu není a chce to právem změnit.
  November 1, 2011 v 20.40
  Tohle je nový, nepapalášský a neneoliberální předseda ČSSD a dobře tak...
  "Jestli něco v této velké krizi opravdu zkrachovalo, byl to neoliberalismus. Zkrachoval, je nefunkční – a stojí to biliony dolarů a euro. Proč znovu zkoušet to, co nefunguje? Proč se znovu hnát do situací, kdy lidé živoří, jen aby se obrovské bohatství vyhodilo oknem? Krokům české vlády se proto dá porozumět jen tak, že se pokouší tento výsledek potvrdit v opakovaném experimentu. Chce s nasazením vlastní kůže – i té vaší, samozřejmě - dokázat, že myšlenky, o které se opírá, jsou prošlou veteší, která se opravdu jen prorezavěla do dnešních dnů z hloubi 80. či dokonce 70. let minulého století," píše předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
  MP
  November 1, 2011 v 22.22
  P. Ševčíku, co byste od ČSSD chtěl?
  Sociální demokraice útočí na vládu, jak může - a navíc vypracovává alternativní program a reformy (důchodová, daňová, zdravotní atd.).
  J. Paroubek se sám dostal do trapné pozice degradovaného generála bez vojska. Kdo volí Paroubka, oslabuje akční jednotu levice a pomáhá vládní koalici. Paroubek začíná hrát stejnou roli jako Zeman v r. 2010. Nemyslel jsem si, že se toho od něj dočkám.
  PL
  November 1, 2011 v 23.40
  Paroubek ji má..
  Souhlasím s panem Ševčíkem, že Paroubek se správně pozastavil nad tím, proč strana s nejsilnějším mandátem sahá po petici, což by měl být nástroj občanů. Stálo by zato také zkoumat, jak ČSSD kdy reagovala na petice občanů... jestli tak jak si myslím, lze její součané sepisování peticí chápat skutečně populisticky až alibisticky. Na drohou stranu je to zviditelnění odporu ČSSD v médiích a může to být zkouška své vlastní věrohodnosti v očích občanů a vůbec síly občanské společnosti.. A stejně tak alibistické to může být od Paroubka, protože, jak on se zasloužil o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě médiálně vidět nebylo?
  Jedno se ale zdá stávat jistější, že Paroubkova strana oslabí příští volební výsledek ČSSD, zvláště když nepřekoná 5%ní kvótu.
  Ale jak nepřímo vyplývá i z dnešního sloupku Adama Černého v HN, pokles už tak nevelké členské základny jakékoliv parlamentní strany nutně vede k posilování neklesajícího počtu lobbistických hlasů uvnitř stran a privatizaci politiky té strany. Tedy i ke stranickému alibismu.
  MT
  November 2, 2011 v 7.26
  Paroubek je skutečně přesně to, o čem pan Kraus píše - ale to nic nemění na faktu, že petice má skutečně jen charakter gesta a signálu.

  Já myslím, že by se měli zvážit jiné účinnější formy.

  Petice je kromě toho, o čem píše p.Litchmann nanic

  a vždy bude na nic, pokud nebudou počty podpisů v řádech stotisíců

  a to nebudou nikdy - tím jsem si jist jako ničím jiným

  to už se sejde spíš letenský počet jako v r. 1989
  November 2, 2011 v 8.51
  Proč se tu vede diskuse o Paroubkovi? Diskutovat by se mělo o tom, jakou politiku dělá ČSSD. Pokud by všichni viděli, že její politika je sociální, že důvěra vůči ní se občanům vyplatí, tak se přece nemusí vůbec obávat nějakých pidistraniček. Problém není pane Krausi v Paroubkovi, problém je teď v ČSSD! Na takový počet poslanců, senátorů a hejtmanů, je aktivní asi jako plankton /organismus mrtvě se vznášející ve vodě-J.Procházka/. Doba si žádá daleko aktivnější, operativnější přístup, druhá strana chystá nezvratnou likvidaci sociálního státu, většině obyvatel jde o holou existenci, extremní pravice se svým rasismem výrazně boduje a tohle je vše, čím je schopna ČSSD odpovědět? Na druhou stranu, proč by se pánové poslanci a zastupiletelé za ČSSD měli pokoušet o nějakou změnu, jsou zaháčkovaní v systému, změna by pro mnohé z nich znamenala výrazné omezení příjmu.
  ON
  November 2, 2011 v 10.9
  Pánové,
  kteří tady kritizujte ČSSD za malou aktivitu.
  Pokud jde o vládní reformy, ve sněmovně se snaží opakovaně tyto reformy zastavit. Připomínám, že ČSSD už vyvolala hlasování o důvěře vládě, obrátila se k Ústavnímu soudu, oranžový Senát reformy nedávno zamítl. ČSSD podporuje každou akci odborářů a občanských aktivistů proti reformám a její představitelé se jich účastní. Jednu petici proti vládě zorganizoval již na prvního máje, podepsalo ji za dva dny 30 tisíc lidí. Již několik měsíců 1krát až 2krát týdně debatuje s veřejností po celé republice o alternativním pojetí reformy v oblasti důchodů, daní, zdravotnictví a boje s korupcí. Vyvrcholením této první etapy veřejných debat bude velká programová konference 12. listopadu za účasti stranických a mimostranických odborníků. Takže ČSSD lze mnohé vyčítat, ale čelí této vládě maximálně, jak se dá za existujících možností. Současná obstrukce ČSSD ve sněmovně je legální a navýsost legitimní poslední krok, jak se vládu pokusit zastavit. Nemusí být úspěšný, to ale není důvod jej odmítat. Vážení kolegové, budete tady intelektuálně exhibovat „coby kdyby….“, jakkoli z Vás stejně nic, co by se dalo nazvat realistickým programem, asi v dohledné době nevypadne, anebo podepíšete tu petici a nerezignujete na své občanské právo protestovat proti špatné vládě? Nebo si konečně přečtete konkrétní programové alternativy ČSSD a zašlete nám své moudré rady? My na ně totiž zoufale čekáme, nemáme patent na rozum a hlavně chceme, abychom dospěli k nějakému řešení společně s Vámi. Shromažďuji např. tyto připomínky z celé republiky, jsou jich stovky, ale jména pana Tejkla, Ševčíka a dalších vášnivých bojovníků proti kapitalismu mezi nimi nejsou. Tuto vládu neporazíme (promiňte) jenom platonickým žvaněním o změně SYSTÉMU. Jestliže pohrdáte „drobnou“ politickou prací, tak to ten kapitalismus bude věčný.
  MT
  November 2, 2011 v 12.4

  Od roku 1989 se účastním všech skutečných akcí ČSSD - už proto, že jsem její člen od 5. 12. 1989.

  Jak už jsem uvedl jinde na tomto website, na protestní akci ProAltu jsem neviděl příliš mnoho starostů a místostarostů za ČSSD, kteří se jich zůčastnili a hejtmana žádného (možná tam nějaký byl, ale neviděl jsem ho).

  I tu petici podepíšu, ale snad mohu říci, že rituály bez skutečného významu jsou právě jen těmito rituály.

  O nějaké programové návrhy, i kdyby byly tržně sebekonformější, tak ČSSD prostě nemá zájem.

  Nedávno zemřelý Miloš Pick se snažil vymezit tzv. sociálně-znalostní ekonomiku podle severského vzoru, ale ten. kdo sbírá náměty z ČSSD, vám v takovém případě odpoví, že tam je to zvláštní situace, nelze to přenést k nám - a tím je s vámi hotov, i kdybyste navrhoval selektivní přenos, který ještě nebourá podstatu přenášeného modelu

  Pokud někdo má právo rozhodovat o čemkoli, jestli to je či není nerealistické, pak přejde kohokoli chuť něco navrhovat - a přitom to, co se jeví jako tzv. realistické, už dávno není účinné.

  Jsme na konci určité cesty.

  Jestli si někdo myslí, že úvahy o změně systému jsou žvaněním, může.

  Pak je ale těch žvanilů nějak podezřele mnoho - a zdaleka nejde o nějaké kavárenské salonné radikály a povaleče.

  Já na rozdíl od pana Novotného musím čelit každodenní nenávisti lidí k celému světu, včetně funkcionářů veřejné správy - ať už jsou z jakékoli strany.

  SH
  November 2, 2011 v 12.13
  A co třeba takhle?!
  Už před letními prázdninami jsem napsal oběma opozičním stranám, ať se přestanou podílet na frašce s názvem Sněmovna. Ať provedou totální obstrukci jejího jednání. Nechají docházet do sněmovny tak dva až tři mluvčí a všichni ostatní ať jdou mezi lid a zburcují jej k tak vlivnému odporu, aby vláda padla. Odpověděl mi jen Filip a to dosti vyhýbavě, že prý oni mezi lidi chodí dostatečně. Bývalí mí „přátelé“, byl jsem totiž od roku 1992 do roku 1996 členem ČSSD, se ani neobtěžovali odpovědět svému exposlanci. Na všechny ty obhajobné řeči činnosti ČSSD říkám jediné. Její vedení je neinspirativní a členstvo celkově líné, nebo neschopné.
  + Další komentáře