Policie zasáhla proti aktivistům na Šumavě nezákonně, rozhodl soud
Vratislav DostálKrajský soud v Plzni dal ve středu zapravdu účastníkovi červencové blokády na Šumavě, který prostřednictvím Ligy lidských práv ve spolupráci s Ekologickým právním servisem podal správní žalobu proti nezákonnému rozpuštění shromáždění.
Policie při rozpuštění shromáždění aktivistů blokujících kácení na Šumavě zasáhla protizákonně, konstatoval Krajský soud v Plzni. Jeden z aktivistů — přírodovědec Mojmír Vlašín — podal správní žalobu proti nezákonnému rozpuštění shromáždění, a soud mu dal zapravdu.
Policie přesto trvá na tom, že její zákrok na Šumavě byl v souladu se zákonem, řekla ČTK policejní mluvčí Martina Kohoutová. Dál se k věci nevyjádřila.
Soud ale v rozhodnutí konstatoval, že policisté pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení, proti kterému blokáda směřovala. Nesprávně také vyhodnotili otázku, proti komu zasahovat.
Mojmír Vlašín se kácení v Národním parku Šumava bez potřebných povolení snažil nejprve zabránit formou podnětů kompetentním orgánům i oznámením na policii. Když i přes další výzvy veřejnosti byly úřady nečinné, zvolili ekolog a další aktivisté blokádu jako poslední možnost záchrany přírodní hodnoty.
Policie se pak postavila na stranu těžařů a na žádost správy národního parku začala vůči demonstrantům zasahovat, aniž by přitom podle aktivistů jakkoliv zkoumala, zda je těžba v chráněné lokalitě oprávněná. Jedinou ochranou účastníků shromáždění tak bylo následné soudní přezkoumání.
„Podle soudu byla blokáda veřejným shromážděním, které lze rozpustit pouze ze závažných důvodů. Přítomnost policie na místě těžby za účelem ochrany života a zdraví ve vyhrocené situaci byla oprávněná, policie ovšem pochybila při posuzování proti komu má být zakročeno,“ uvedla Liga lidských práv (LLP) v tiskovém prohlášení.
„Postup policie byl velmi jednostranný. Podle svého vyjádření se nezákonností těžby nezabývali, protože žádný orgán se nevyslovil, že by byla nelegální, přitom právě policie by měla tuto otázku sama posoudit.“ dodala pak právnička LLP Zuzana Candigliota.
Vzhledem k tomu, že za každý protiprávní zásah policie nese stát odpovědnost, Liga lidských práv doporučuje účastníkům shromáždění domáhat se po státu omluvy a finančního zadostiučinění.
„Vyplácení odškodného za nezákonné zásahy do práv občanů, by mělo stát motivovat k tomu, aby se podobného jednání příště vyvaroval,“ vysvětlila Candigliota.
Toto řízení není jedinou soudní dohrou zásahu policie při blokádě na Šumavě. Další neskončená řízení vede Ekologický právní servis. Současně probíhá podle LLP značně vykonstruované trestní řízení vůči jedné z demonstrantek za údajné napadení policistky.