V sobotu padlo 93 stromů, ekologové ale dřevorubce nenašli
Vratislav DostálAktivisté blokující těžbu stromů v Národním parku Šumava v sobotu neobjevili v šesti těžebních lokalitách poblíž Modravy žádného dřevorubce. Podle vedení parku se ale dřevorubcům podařilo pokácet 93 stromů. Policie poprvé od pondělí nezasahovala.
Navzdory tomu, že blokující ekologové neobjevili poblíž šumavské Modravy žádného dřevorubce, ti podle vedení parku během soboty pokáceli 93 kůrovcem napadených stromů.
„Dnes padlo 93 stromů, i když jsme chtěli stovku. Z místa na místo se přesouvaly čtyři dvoučlenné skupinky dřevorubců, které jenom kácely. Kmeny si připravili, ale odkorňovače, které dělají velký hluk, dnes nepoužili, ani neodřezávali větve. Proto nás aktivisté neslyšeli," uvedl v sobotu pro ČTK vedoucí územního pracoviště NPŠ na Modravě Jan Bečvář.
„Za osm až devět hodin, co zhruba 20 až 24 našich lidí monitorovalo situaci a procházeli skrz naskrz okolí všech těžebních míst centrální části Ptačího potoka, neslyšeli ani jednu motorovou pilu a nenašli ani jeden padlý strom," uvedl mluvčí blokády Vratislav Vozník.
Novou taktiku, kterou jeden z lesníků podle ČTK nazval „hra kočky s myší", zvolila správa parku až v sobotu. Podle Bečváře souvisela také s tím, že se v oblasti dnes mělo pohybovat hodně turistů. Lesní dělníci byli více uvnitř lesa, aby nebyli tak na očích návštěvníků i aktivistů.
Podle serveru Aktuálně.cz byla přesto situace v lokalitě opět vyhrocená, což dokládají dva incidenty, které se staly aktivistům v sobotu večer. Nejdříve Jaromíru Bláhovi z Hnutí Duha někdo rozbil přední sklo auta a ucpal mu výfuk montážní pěnou. Pak majitel jiného vozidla zjistil, že má poškozené brzdy, protože nejspíš někdo upustil brzdovou kapalinu, informovalo Aktuálně.cz.
„Podobné pokusy nás nevyvedou z míry, nenecháme se vyprovokovat, nebudeme reagovat stejně. A neodradí nás ani od blokády, v které pokračujeme," uvedl pro Aktuálně.cz Vozník.
Navzdory incidentům byla sobota od pondělí prvním dnem, kdy vůbec nemusela zasahovat policie. „Policie dnes na místě nemusela proti nikomu zasahovat, protože dělníci pracovali dále v lese. K žádnému konfliktu nedošlo," řekla ČTK policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Podle Vozníka se pak v neděli Na Ztraceném u Ptačího potoka nekácí. Situaci údajně monitoruje asi dvacet aktivistů, další jsou kvůli nepřízni počasí připraveni zapojit se do blokády v nedaleké Filipově Huti.
Konec týdne byl dramatický, anonym ohlásil bombu
V blokované oblasti na Ptačím potoku byla v pátek odpoledne nahlášena bomba. Policie proto z místa těžby vyvedla všechny osoby, tedy aktivisty, dřevorubce i strážce. Pro ČTK to uvedla mluvčí policie Dana Ladmanová i mluvčí blokády Vratislav Vozník.
„Na linku 158 zavolal anonym, že někde v lokalitě je bomba," uvedla mluvčí. Kvůli bezpečnosti osob policie vyvedla z obou těžených lokalit všechny osoby, tedy aktivisty, dřevorubce i strážce.
„Šest našich lidí bylo vyvedeno kvůli nahlášení bomby z lokality na Černohorské nádrži," uvedl Vozník. Účastníci blokády se podle Vozníka z místa stahují na Filipovu Huť a na místo těžby už se v pátek nevrátli. „Celou věc považujeme za provokaci, která má na blokádníky vrhnout negativní světlo," dodal pro ČTK.
Zatímco blokádu podporuje v podstatě celá vědecká obec, proti ní jsou kromě vedení parku i mnozí obyvatelé Šumavy.
Proti blokádě se konal protest místních obyvatel
V pátek ráno totiž přibližně 200 obyvatel Šumavy protestovalo proti blokádě ekologických aktivistů. Pochodu proti ekologickým aktivistům se podle informací ČTK zúčastnila i desítka starostů okolních obcí. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům.
Akci místních proti blokádě těžby přijel podpořit i ředitel národního parku Jan Stráský. „Tento park je kulturní krajinou a domovem mnoha lidí a je jen historickým důvodem, že jich tu nežije mnohem více," uvedl Stráský pro Českou televizi.
„Musím říct, že částečně obavám místních rozumím. Dovedu si představit, že by se jim nelíbilo, aby většina smrků okolo obce byla suchá. Cesta ke zdravému lesu ale nevede přes kácení na hřebenech a v centrální části Šumavy," oponoval ale Stráskému mluvčí aktivistů Mojmír Vlašín.
Dvaadvacet šumavských obcí také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení údajně nebezpečného přírodovědného experimentu.
Ponechání přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen.
„Všichni jednoznačně podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla pro ČTK starostka Kašperských Hor Alena Balounová.
Vedení parku podpořil Chalupa a kritizovali zelení
Podporu vedení parku pak ve čtvrtek vyjádřil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS, podle kterého nelze Šumavu ponechat na pospas kůrovci.
„Důsledkem je pouze zničení rozsáhlých ploch šumavských lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody jako takové,“ dodal Chalupa.
Ministr životního prostředí je podle svých slov přesvědčen, že s kůrovcem musíme rozumě bojovat, ne ho chránit. „Naopak — chránit máme šumavskou přírodu, a to před každým a vším, co ji ničí. Plně chápu a rozumím rozhořčení místních lidí i jejich volených zástupců,“ vysvětlil.
S Chalupou ale nesouhlasí Strana zelených, která uvedla, že k vyřešení celé situace na Šumavě je nezbytný zásah Evropské komise. Podle zelených totiž zásah Evropské komise a zahájení „řízení pro porušení povinnosti“ může vyřešit nezákonné kácení na Šumavě a zastavit ohýbání českého i evropského práva, kterého se vedení parku dopouští.
„Vedení parku jasně pošlapalo evropské normy. Je třeba zajistit, aby ministerstvo zahraničí a ministerstvo životního prostředí co nejdříve odeslalo svou odpověď na otázky Evropské komise a ta začala jednat. Vyzývám tímto prvního místopředsedu vlády Karla Schwarzenberga, aby jako předseda TOP09, která šumavskou blokádu podpořila, dohlédl na to, že z české strany nedojde směrem k Bruselu k žádných obstrukcím,“ uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Podle zelených totiž celý Národní park Šumava patří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a stejně jako u výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny vedení parku nemá ani posudek vlivu, který je v případě Natura 2000 požadován.
Vláda, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa i Jan Stráský by proto podle zelených měli počítat s tím, že dospěje-li situace až do Lucemburku, Česká republika prohraje.
„A my všichni jako daňoví poplatníci zaplatíme za jejich pochybení vysokou pokutu. Komise se totiž zpravidla soudí jen tehdy, když si je jista svým vítězstvím,“ doplnil člen předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.
K sobotě bylo v lokalitě podle informací ČTK pokáceno asi 1600 stromů a odkorněno nastojato přes 500 kmenů. „Zatím nejsme ani v polovině plánovaných prací. Určitě budeme kácet celý příští týden," dodal Pechoušek. Správa parku chce za dva týdny vytěžit zhruba 5000 napadených stromů.
Další informace:
Českénoviny.cz Aktivisté na Modravě dřevaře nenašli, pokáceno bylo 93 stromů
Aktuálně.cz Na Šumavě se přiostřuje: Rozbité okno, poškozené brzdy
Českénoviny.cz Obyvatelé Šumavy protestovali proti aktivistům bránícím kácení
ČT24 Na Šumavě nahlášena bomba, prostor těžby vyklizen
Českénoviny.cz V oblasti blokády těžby kůrovcového dřeva byla nahlášena bomba