Správa šumavského parku opět porušuje zákony, upozorňují experti
Vratislav DostálStínová vědecká rada NPŠ je znepokojena postupem vedení Národního parku Šumava. Podle expertů se má správa parku soustředit na tlumení kůrovce v pásmu původně smíšených lesů, a nikoli ničit zbytky zachovalých přírodních podmáčených smrčin.
Členové Stínové vědecké rady Národního parku Šumava vyjádřili znepokojení nad postupem, který uplatňuje vedení parku v oblasti Ptačího potoka. Hnutí DUHA tam totiž v uplynulých dnech objevilo tisíce stromů, které jsou připraveny k pokácení.
Dřevorubci navíc už pokáceli řadu stromů, které vůbec nebyly napadeny kůrovcem. Ekologové proto už v pátek přivolali do Národního parku Šumava policii, neboť těžbu považují za nelegální. Současně lokalitu od té doby blokují.
Podle expertů ze stínové vědecké rady se jedná o biologicky velmi cennou lokalitu podmáčených smrčin s výskytem mnoha druhů vzácných a přísně chráněných živočichů a o místo, kde samovolná obnova horského lesa po gradaci kůrovce vedla k návratu k přirozenému stavu ekosystému.
„Oblast Ptačího potoka, byť formálně není v I. zóně NP, je klíčovou oblastí souvislého celku samovolně se vyvíjejících horských lesů. A NP Šumava byl vyhlášen právě pro ochranu samovolného vývoje těchto ekosystémů. To, že Správa NP nemá vydaná patřičná povolení na základě odborných posouzení je dalším z dlouhé řady porušování zákonů, ale i důkazem naprosté odborné nezpůsobilosti současného vedení NP Šumava,“ uvedla rada v pondělním tiskovém prohlášení.
Podle ni je navíc boj s kůrovcem v těchto místech zbytečný, neboť se odehrává hluboko za současnou gradační linií. Správa parku by se proto podle expertů měla soustředit na tlumení kůrovce v pásmu původně smíšených lesů, a nikoli ničit zbytky zachovalých přírodních podmáčených smrčin. „Na kvalitu tohoto místa jsme poukazovali již v našich minulých stanoviscích a také jsme ji v našem návrhu zonace zařadili do bezzásahového režimu,“ uvedla rada.
Na lokalitě ekologové hlídkují od pátku. Ani v pondělí tam ale nepřišli žádní lesní dělníci, aby pokračovali v započatém kácení. V okolních lesích ale už teď někdo pracuje, uvedl pak v pondělí pro ČTK z místa přírodovědec Mojmír Vlašín.
„Přišli jsme sem ráno před šestou, u nás je zatím klid, ale naproti v druhé zóně už dřevaře slyšíme. Vyslali jsme hlídky po naší lokalitě, aby tady někdo nezačal těžit," popsal situaci. Aktivisté přichazejí každý den časně ráno a na noc odcházejí do kempu. Momentálně jich podle ČTK na místě asi deset, během dne očekávají příchod dalších lidí. „O víkendu nás tu nejvíc bylo 29. Zítra, v úterý, nás tady bude zase hodně, ještě víc než o víkendu," uvedl Vlašín.
Ekologové mají podle ČTK informace, že v pondělí by dřevorubci na Ptačí potok dorazit neměli. To ČTK potvrdil i mluvčí národního parku Pavel Pechoušek. Podle něj se nyní správa parku zaměří především na likvidaci stromů u turistických cest, které před týdnem na Šumavě spadly při velké bouři. Na Ptačí potok by se pak dřevaři neměli vydat ani v úterý.
Podle Jakuba Hrušky ze stínové vědecké rady je velkou chybou vedení národního parku, že její neodborný postup vyústil v blokádu organizovanou nevládními organizacemi. Podle něj totiž blokády nejsou dlouhodobým řešením sporu o ochranu přírody na Šumavě.
„Ochrana přírody je věcí odbornou, nikoliv politickou. Ale chápu, že Hnutí Duha k tomuto prostředku sáhlo v nejkrajnější nouzi, aby se pokusilo ochránit jak přírodu samu, tak i principy její ochrany,“ dodal Hrušku na adresu aktivistů.
Stínová vědecká rada Národního parku Šumava má aktuálně 22 členů a vznikla v březnu 2011 jako reakce na rozhodnutí ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského potlačit názory vědecké části dosavadní Rady NPŠ.
Rada je složena z předních českých vědců a odborníků z různých oblastí. Její základ tvoří přírodovědci a lesníci, kteří působili v Radě NPŠ a na protest proti účelovým změnám, které provedl Jan Stráský, z ní abdikovali. Členy jsou ale i další vědci, kteří se problematikou Šumavy dlouhodobě zabývají.
Další informace:
Českénoviny.cz Aktivisté opět od rána brání šumavské stromy před dřevaři