Šumava se promění v komerční lesy, varují ekologové
Vratislav DostálVětšina národního parku na Šumavě by se měla otevřít developerským projektům a lesy by tak měly podléhat běžnému komerčnímu hospodaření. Podle Hnutí DUHA s tím výslovně počítá návrh nového zákona, který připravili radní Plzeňského kraje.
Plzeňský kraj připravil návrh zákona o Národním parku Šumava, podle kterého by se měla většina parku otevřít developerským projektům a lesy podléhat běžnému komerčnímu hospodaření. Veškeré zakázky na těžbu a prodej dřeva má pak podle něj dostávat nová společnost řízená regionálními politiky.
Radní navrhují, aby se takzvané třetí a nově vytvořené čtvrté zóny, kde se může stavět a jež nyní tvoří asi pět procent národního parku, rozšířily na téměř sedmdesát procent jeho území. Podle Hnutí DUHA by takováto radikální změna většinu parku otevřela developerům s projekty nových sjezdovek, lanovek a mamutích středisek a další zástavbě hotely či rekreačními centry.
Většina lesů v národním parku se tak podle ekologů má napříště řídit pravidly lesního zákona, který platí pro komerční lesy. Nyní všechny lesy v národním parku — bez ohledu na to, zda jsou ponechány divoké přírodě, nebo se v nich kácí — podléhají zákonu o ochraně přírody a krajiny,“ uvedli ekologové v tiskovém prohlášení.
„Není to návrh zákona o národním parku, nýbrž o zrušení národního parku. Většina parku se má otevřít developerským projektům a řídit se pravidly lesního zákona, která platí pro komerční lesy určené k pěstování a těžbě dřeva. S národním parkem to nemá nic společného,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Krajští radní totiž chtějí, aby ochraně přírody podléhaly pouze první zóny, kterým má být vyčleněno 18 % národního parku, a zbytek se řídil stejnými pravidly jako běžné lesy určené k pěstování a těžbě dřeva.
Zákon také obsahuje ustanovení, podle kterého by národní park přestal vypisovat výběrová řízení na práce v lese podle zákona o veřejných zakázkách. Veškeré zakázky — včetně prodeje dřeva — má napříště dostávat nově zřízená obecně prospěšná společnost, kterou budou kontrolovat regionální politici. Národní park a ministerstvo životního prostředí mají mít pouze dvě ze šesti míst ve správní radě.
„Pikantní je bod, podle kterého se napříště zruší výběrová řízení na práce v lese a veškeré zakázky bude park povinně dávat jedné společnosti, kde většinu křesel ve správní radě dostanou regionální politici. Tohle mluví za všechno. Vůbec nejde o kůrovce nebo rozvoj obcí a další výmluvy, kterými se krajští politici léta zaštiťovali. Pouze chtějí dostat obchod se dřevem pod svoji přímou kontrolu,“ upřesnil Bláha.
Podle ekologů přitom nikde v návrhu není řečeno, co se bude dít se ziskem z prodeje dřeva.
Plán počítá i s novou lanovkou
Zákon podle internetového deníku Aktuálně.cz očividně počítá s také tím, že se na jihovýchodě parku, v jedné z nejcennějších oblastí Šumavy, vykácí kus lesa a postaví nová lanovka na Hraničník, aby se čeští turisté dostali na sjezdovky na rakouské straně pohoří.
Velkým propagátorem nové lanovky je Jiří Hůlka, starosta lipenské obce Horní Planá a současně předseda Sdružení šumavských obcí. „Lanovka už je v zásadách územního rozvoje kraje," řekl pro Aktuálně.cz Hůlka, podle něhož by lanovka pomohla zvýšit turistický ruch v zimních měsících.
Podle starosty lanovka umožní, aby čeští lyžaři, kteří zamíří do rakouského areálu Hochficht, nemuseli objíždět okolo šumavských kopců, čímž se ušetří exhalace z automobilů.
Hnutí DUHA nicméně varuje před tím, že po stavbě lanovky k rakouskému lyžařskému areálu ještě zesílí tlak na vybudování nových sjezdovek i na českých svazích.
Zastáncem nového lyžařského areálu na Šumavě je i prezident Klaus, který se před časem nechal slyšet, že bude prvním, kdo sjezdovku sjede.