Těžba na Šumavě skončila, aktivisté na místě přesto zůstávají
Vratislav DostálLesní dělníci v pátek na Šumavě ukončili těžbu. Během několika týdnů na místě asanovali více než 5 000 stromů napadených kůrovcem. Ekologičtí aktivisté přesto nechají v lokalitě hlídky, vedení parku totiž nevěří.
Dřevorubci v pátek ukončili v šumavské lokalitě Na Ztraceném kácení stromů zasažených kůrovcem. Mluvčí parku Pavel Pechoušek pro ČTK uvedl, že dělníci v místě asanovali více než 5000 stromů napadených kůrovcem — pokáceli je nebo z nich nastojato oloupali kůru.
„Dnes v pátek odpoledne motorové pily v lokalitě Na Ztraceném ustanou a bude se tam pokračovat už jenom loupáním nastojato v případě několika málo stromů. Kácet se tam už ale nebude,“ uvedl pro Český rozhlas náměstek správy Národního parku Šumava Jiří Mánek. Zda se tam ještě vrátí dělníci odkorňující stojící stromy, se teprve ukáže.
Podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka se v pátek kácelo nejintenzivněji za celý týden. „Asi osm dřevorubců rychlostí dva stromy za minutu likvidují ekosystém," uvedl pro ČTK Vozník.
Vozník pak zopakoval, že aktivisté hodlají na místě zůstat i přes prohlášení parku o ukončení kácení. Teprve po několika dnech, kdy na sporném území nepokácejí dělníci ani jeden strom, budou aktivisté ochotni formálně blokádu odvolat. Aktivisté nechají přes víkend na lokalitě hlídky, aby se ujistili, že těžba skutečně nepokračuje.
Odpůrci těžby přitom nadále označují kácení za nezákonné a tento týden ukazovali kriminalistům stromy, jejichž pokácení považují za naprosto zbytečné a neúčinné. Ekologové také upozorňují na nepřiměřené zákroky policie.
Pro lidi, kteří zažili protiprávní jednání ze strany policie, zřídil pak Ekologický právní servis (EPS) „schránku důvěry“. Někteří z postižených blokádníků se rozhodli upozornit na brutální zákroky i svým osobním svědectvím. Upozornili také, že policisté zákroky nezvládají a nechávají dřevorubce kácet stromy mezi lidi.
EPS pak ve spolupráci s postiženými lidmi podali již několik trestních oznámení. Společně s Hnutím DUHA současně EPS žádá okamžité odvolání velitele zásahu na Šumavě i krajského policejního ředitele. Zároveň spustili webovou stránku, kde k tomu mohou policejního prezidenta vyzvat i další občané.
Podle tiskového prohlášení Hnutí DUHA například Alexandru Mateáskovou dle její výpovědi policisté uráželi sexistickými poznámkami, vyhrožovali, že jí uřežou ruce, škrtili jí oblečením, nasadili jí pouta, i když se nebránila. Při odnášení ji pak nechali za pouta viset a záměrně jí cestou pokládali do louží s vodou.
„Slyším od svých studentů o tom, jak se k nim policisté chovají, třeba o případu, kdy nejprve vykázali člověka s kamerou, pak posunuli pásku, aby na ně nebylo vidět, a pak jednoho z protestujících normálně mučili, zbytečně mu působili nadměrnou bolest, dusili ho, sypali mu mravence za krk. Já musím říci, že jsem jako učitel i občan konsternován, jakým způsobem zachází policie s našimi studenty, a nejen s nimi,“ uvedl například vedoucí Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Jihočeské university Jaromír Beneš.
Dle Jaromíra Bláhy z Hnutí DUHA chyběly dosazenému vedení parku odborné i právní argumenty, tak nastoupila hrubá síla. „Tady přece nejde jen o pokácení několika tisíc stromů v srdci národního parku. Je to provokativně předvedený důkaz, že národní park teď patří lidem, kteří si mohou dělat, co chtějí, bez ohledu na zákony,“ dodal Bláha.
Podle něj ale policie nemůže měřit dvojím metrem. „Někteří členové policejních jednotek si navíc vybíjejí vlastní agresivitu hraničící s týráním na účastnících protestu, kteří se aktivně nebrání,“ uvedl Bláha.
Proto Hnutí DUHA společně s Ekologickým právním servisem vyzvali policejního prezidenta Lessyho, aby okamžitě odvolal krajského policejního ředitele a vedoucího zásahů, „kteří jsou za neadekvátní použití policejních jednotek a nezvládnutí průběhu zásahu zodpovědní,“ doplnil.
V pátek se pak stal asi nejvážnější incident za celou dobu sporu o kácení v lokalitě. Jeden z lesních dělníků se poranil na noze motorovou pilou. Podle informací některých médií se tak stalo po potyčce s jedním z aktivistů, Vozník to ale popřel.
„Podle mých informací v tomto incidentu nikdo z blokádníků nehrál jakoukoliv roli. Nedaleko dělníka byly jen dvě blokádnice, které monitorovaly práce mimo pásku," řekl Vozník. Nejbližší aktivista byl prý od dělníka vzdálený na 30 metrů. Aktivisté se hodlají obvinění bránit trestním oznámením.
Dřevorubce s poraněním nohy odvezli záchranáři na ošetření do nemocnice, zranění by nemělo být nijak devastující, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková.
Lokalitu Na Ztraceném, pro kterou aktivisté používají název Ptačí potok, obsadili účastníci blokády 15. července. První dělníci pak přišli kácet 25. července. V průběhu blokády odvezla policie podle informací Českého rozhlasu na služebny téměř 200 aktivistů.
Další informace:
Českénoviny.cz Park dnes ukončil kácení na Šumavě, podle aktivistů se stále kácí
Rozhlas.cz Kácení na Šumavě končí, aktivisté nechají v lese už jen hlídky