Itálie a Španělsko zavedou dluhové stropy, Řecko pokročí v privatizaci
Petr JedličkaNejohroženější země eurozóny postupně podléhají tlaku na reformy a zavádějí opatření, která jim doporučili zahraniční věřitelé. V odpovědi na otázky „Co dál?“ a „Bude to stačit?“ se ovšem znalci stále rozcházejí.
Vlády Itálie a Španělska vyslyšely nedávnou francouzsko-německou výzvu a učinily konkrétní kroky k uklidnění trhů. V případě Itálie jde o schválení dalších úspor a přípravu zákona o maximální výši rozpočtových schodků. V případě Španělska o přijetí ústavního dodatku o rozpočtové disciplíně.
Řecko současně reaguje na tlak z Německa a slibuje pokročit v privatizaci. Četné rozpočtové úspory a příslušnou legislativu připravuje i Francie.
Znalci se rozcházejí v názoru, jak budou přijatá opatření účinná, i v odpovědi na otázku, co je třeba podniknout dále. Do debaty o žádoucích krocích dále ve středu zasáhl německý Spolkový ústavní soud.
Dalšímu boji s krizí v zemích eurozóny se den před setkáním ministrů financí zemí G7 věnují přední zpravodajské agentury.
Italská cesta
AFP si všímá nejvíce Itálie. Tamní senátoři minulou středu schválili vládou navržený balíček škrtů a reforem, o něhož si slibují úsporu 54 miliard eur (1,3 bilionu korun) do tří let. Díky úspoře se mají postupně snižovat rozpočtové schodky, a to až na tři procenta HDP. To je úroveň, která je léta (formálně) závazná pro všechny státy platící eurem, ale jen málokdo ji v poslední době dodržuje. Italské hospodaření například minulý rok vykázalo deficit 4,6 procent HDP.
Italský balík schválených opatření zahrnuje plošné jednoprocentní zvýšení DPH, zvýšení daně z příjmů pro nejvíce vydělávající skupinu obyvatelstva, postupné zvyšování věku ochodu do důchodu a normy, jež mají pomoci předcházet daňovým únikům.
Tuto středu protestovaly proti zvyšování DPH a věku pro odchod do penze tisíce Italů. Velké odborové svazy současně držely stávku. Kabinet Sliva Berlusconiho ale v Senátu svázal hlasování s důvěrou vládě a očekává se, že totéž učiní i v následujících dnech v Poslanecké sněmovně. Opatření by tedy měla projít.
Podle informací z italské tiskové agentury ANSA schválila vláda ve čtvrtek dále plán na zeštíhlení úřadů regionální správy a rovněž první verzi ústavního zákona o maximální výši rozpočtových schodků. Ten má jít do parlamentu ještě na podzim a v příštích letech vlády zavazovat k tvorbě vyrovnanějších rozpočtů.
Španělský dodatek
Ústavní dodatek o rozpočtové disciplíně byl také v posledním měsíci připraven a v posledním týdnu i schválen ve Španělsku. V pátek 2. září jej po dohodě dvou hlavních stran — sociálních demokratů a lidovců — odhlasovali poslanci; ve středu 7. září pak senátoři. Proti zakotvení příslušné regule do základního zákona země protestovaly po řadu dní jak odboráři a představitelé menších stran, tak i sympatizanti občanského protestního hnutí 15-M. Ti poukazují na fakt, že jde o první významný zásah do ústavy od roku 1978, a požadují, aby o normě hlasovali všichni Španělé v referendu.