V Portugalsku povládne pravice
Petr JedličkaVolby do portugalského parlamentu vyhráli sociální demokraté, jež v tamní politice představují pravici. Ve vládě s konzervativními lidovci se chtějí zaměřit především na reformy, které uspokojí zahraniční věřitele.
Jasným vítězstvím středo-pravicové Sociálnědemokratické strany (PSD) skončily nedělní volby do jednokomorového portugalského parlamentu. PSD obsadí v 230členné sněmovně 105 křesel. Vládu dle všeobecného očekávání sestaví s konzervativci z Lidové strany.
Podle výsledků potvrzených ministerstvem vnitra teď mají obě pravicová uskupení dohromady 129 mandátů. To jim zajišťuje pohodlnou většinu.
Předseda PSD a budoucí premiér Pedro Passos Coelho v prvním povolebním projevu poděkoval za důvěru v mimořádně těžkých časech a slíbil, že bude „dělat vše, co jen dělat lze“, aby Portugalsko dostálo slibům, k nimž se zavázalo výměnou za poskytnutí úvěru 78 miliard eur od států eurozóny a MMF.
„Chci se zaručit těm, kdo nás sledují ze zahraničí, že Portugalsko nemíní lehkovážně přenášet tíhu svých problémů na státy, které nám půjčují prostředky nutné k tomu, abychom čelili dnešním výzvám a odpovědnosti,“ řekl Coelho doslova.
Podle agenturních komentářů přistoupí nová vláda k ještě razantnějším škrtům a privatizacím, než jaké zkoušela prosadit Socialistická strana (PS) bývalého premiéra Josého Sócrata. PS byla v nedělních volbách poražena přibližně stejným poměrem, jako nad PSD zvítězila v roce 2009. V parlamentu obsadí pouze 73 křesel (doposud 97) a José Sócrates odejde z funkce generálního tajemníka.
Byla to přitom právě neochota parlamentu přijmout pravicové reformy a schválit další škrty, co v březnu letošního roku přimělo Sócratese k rezignaci na premiérský post a vyvolalo současné volby.
Vedle 105 poslanců PSD (získala 38,6 procent hlasů), 73 z PS (28 procent) a 24 z Lidové strany (11,7 procent) zasedne v 230členném portugalském parlamentu ještě 16 zástupců koalice Komunistické strany a Strany zelených (7,9 procent) a osm reprezentantů Levého bloku (5,2 procenta).
Zbylé čtyři mandáty připadnou těm stranám, které si zvolí Portugalci žijící v zahraničí. Kompletní obsazení sněmovny bude známo 15. června.
Budoucnost nejistá
Portugalsko požádalo o stabilizační úvěr krátce po březnové rezignaci Josého Sócratese. Učinilo tak jako již třetí země eurozóny — po Řecku a Irsku.
Sociální demokraté Pedra Coelha šli do kampaně s image důsledné alternativy a zachránců země. Sócratesovi Socialisté se naproti tomu stylizovali jako rozumná reformní strana, která je navíc sociálně citlivá. Portugalci si vybrali prve jmenovanou variantu a teď je slovy budoucího premiéra čeká „velice obtížné období dvou až tři let“.
Ekonomika země se již nachází ve stavu recese. Očekává se, že bude tento i příští rok klesat v průměru o dvě procenta. Bez práce je nyní přibližně dvanáct procent lidí.
Portugalsko má na úroveň svého hospodářství poměrně slušnou infrastrukturu vybudovanou z evropských peněz. Snaha využívat všechny dotace především ke stavbě silnic a dálnic však způsobila, že se v minulosti jen málo investovalo do třetího sektoru a rozvoje vzdělanostní ekonomiky. Když pak Portugalsko přišlo o výhodu levné pracovní síly v důsledku rozšíření EU, respektive otevření Evropy asijskému obchodnímu prostoru, ztratilo zároveň jasnou perspektivu na sjednoceném evropském trhu. Problém tohoto druhu trápí zemi už více než deset let a ani pravicové, ani levicové vlády jej nedokázaly vyřešit.
Další informace:
AFP Portugal swings right in election after bailout
BBC News Portugal election: Socialists admit defeat
Reuters Scenarios: How could Portugal election affect bailout?
AP Official: Social Democrats win Portugal election