Cena ropy je stále vyšší, má stoupat dál
Roman BurešCena ropy se opět vyhoupla na dvou a půlleté maximum a její pokles se prozatím neočekává. Mezinárodní měnový fond navíc varuje, že vedle vývoje v Libyi a na Blízkém východě se bude do ceny čím dál víc promítat i ztenčování dostupných zásob.
Ceny ropy tento týden opět vystoupaly na dvou a půlleté maximum. Stalo se tak kvůli strachu investorů z (ne)dostatečného uspokojení stoupající poptávky. Severomořská ropa Brent se obchodovala na 123 dolarů za barel, americká ropa stoupla na více než 111 dolarů.
Na trhu existují od vypuknutí lidových povstání v arabském světě obavy, že se bude i nadále snižovat světová produkce, přestože Saúdská Arábie slíbila, že veškeré výpadky libyjských ropných polí pokryje.
Pozornost se teď upíná zejména na Libyi. Ta je sedmnáctým největším producentem fosilního paliva na světě a její produkce byla ochromena pokračujícím konfliktem. Přestože středomořská země vyprodukuje pouze zlomek celosvětové produkce, její ropa je mnohem čistší a vzácnější než ta, která se vyváží například ze Saúdské Arábie.
Současně se zvyšující se obavou, kterou vyvolávají informace o klesající nabídce, se přitom na trhu dlouhodobě zvyšuje i poptávka. To je dáno rostoucí spotřebou Číny, Indie a dalších velkých rozvíjejících se ekonomik.
Ceny ropy byly naposledy na podobné úrovni v srpnu roku 2008, přičemž rekord byl dosažen v červenci téhož roku, kdy se barel ropy pohyboval okolo 145 dolarů. Tehdy však byla rekordní cena způsobena spekulacemi na trhu.
Dostupné ropy ubývá, varuje MMF
I v souvislosti s uvedenými faktory, ale zejména s přirozeným úbytkem zásob suroviny, vydal zároveň Mezinárodní měnový fond (MMF) varování, že nepoměr nabídky a poptávky na trzích pravděpodobně požene ceny ropy ještě výše.
„Je tu riziko, že napětí mezi trendy v produkci a spotřebě povede k dalšímu, a rapidnímu, zdražení,“ uvedl pro média Thomas Helbing, výzkumný poradce MMF, doslova.
Podle organizace se trh bude také muset v nejbližších letech vypořádat se zvyšující se vzácností ropy a jejím soustavným nedostatkem.
K obavám přispívá podle MMF i skutečnost, že ropné společnosti nejsou prozatím schopny využívat jiná než v současnosti dostupná naleziště. Někde jim v tom brání politická rizika, jako například v Iráku nebo Íránu. V Arktidě je zase těžba ropy teprve v ranném stádiu průzkumu. V mrazivých podmínkách za polárním kruhem se navíc dá pracovat pouze několik měsíců v roce a těžba s sebou nese velká ekologická rizika.
Podle Radžíva Bisuáse ze společnosti IHS Global Insight se po vypuknutí vlny protestů v arabském světě ropné společnosti snaží přehodnotit své strategie. Situace je ovšem daleko od vyřešení, a tak i dle Bisuáseova názoru bude nadále ovlivňovat náladu na trzích a ceny budou pravděpodobně ještě stoupat.
Další informace:
BBC News Oil prices surge to fresh highs on supply concerns
AFP IMF warns oil growing scarce, more costly
Trading Energy Crude oil prices forecast for 6 April 2011