Britové schválili hlubokomořskou těžbu i přes všechna rizika
Roman BurešBritští poslanci povolili hlubokomořskou těžbu u souostroví Shetlandy, přestože by mohla vést k většímu úniku než vloni v Mexickém zálivu. Těžba bude pokračovat také u Grónska, kde ale oproti očekáváním zatím nedošlo k významnějším nálezům.
Britští poslanci v pondělí odmítli zavedení moratoria na těžbu v Severním moři i přes přiznání ropných společností, že by mohla vést k ještě větší katastrofě než bylo potopení plošiny společnosti BP a následný únik v Mexickém zálivu minulý rok.
Předseda výboru pro energetiku a klimatickou změnu Tim Yeo odůvodnil rozhodnutí tím, že národní a energetická bezpečnost Británie závisí na nově objevených ropných polích v okolí souostroví Shetlandy. Bezpečnostní procedury by měly být posíleny, celý průmysl je ale podle Yea bezpečný a ochrana je dostatečná.
„Přestože jsme získali důkazy, že se vždy všechno nedělá správně — a já jsem si jistý, že se to nedělá vždy správně — domnívám se, že obavy nejsou dostatečně velké na to, abychom proces zastavili,“ řekl Yeo doslova.
U západního pobřeží Shetlandských ostrovů se podle odhadů nachází až čtvrtina veškerých britských ropných zásob, přibližně čtyři miliony barelů. Některé ropné společnosti již v tomto doposud nedotčeném regionu provozují průzkumné vrty. V dohledné době by měla být podle deníku Telegraph navíc vydána další stovka těžebních povolení.
Deníkem citovaný Ben Ayliffe z organizace Greenpeace ovšem poukazuje na vládní statistiky, dle nichž se zvýšil počet závažnějších nehod britského ropného průmyslu ze 106 v roce 2008/09 na 192 minulý rok, a celkově vloni došlo k pětaosmdesáti menším ropným únikům.
„Snaží se tlačit i přes díry v jejich regulačním systému. Je to jako kdyby se z nehody plošiny Deepwater Horizon vůbec nepoučili,“ prohlásil Ayliffe.
Greenpeace se nyní snaží zastavit těžbu u Shetlandů u britských soudů, protože údajně ohrožuje místa chráněná legislativou Evropské unie. Pokud by organizace s žalobou uspěla, rozsudek by postihl na dvacet těžebních povolenek a pravděpodobně by ovlivnil i jejich budoucí přidělování.
Horší než v Zálivu
Podle ekologických organizací jsou těžbou v Severním moři ohroženi hlavně mořští savci jako velryby a delfíni stejně jako různé druhy mořských ptáků a tuleňů. V oblasti se též nacházejí vzácné korálové útesy. Dopady ropného úniku v tamních vodách by navíc byly mnohem větší než v Mexickém zálivu. Studená voda totiž zpomaluje rozklad ropy a snižuje efektivitu chemických disperzantů, které jejímu rozkladu napomáhají.
Sama korporace Chevron přiznala, že v případě velké těžební havárie by u Shetlandských ostrovů mohlo do moře uniknout až sedmdesát sedm tisíc barelů ropy denně, což je o čtvrtinu více než v Mexickém zálivu. Rizika hlubokomořské těžby připustila v podobném prohlášení také BP.
„Je nemožné naprosto vyloučit riziko severomořských operací, ať již v mělkých nebo hlubokých vodách,“ píše se v textu přímo. „Ale to, co jsme se naučili při tragické nehodě v Mexickém zálivu, umožní ropnému průmyslu tato rizika snížit a pomůže předejít podobným situacím kdekoliv jinde.“
Ekologové ovšem poukazují na skutečnost, že vyšetřování loňské nehody plošiny Deepwater Horizon není stále u konce, a její příčina dosud není přesně známa.
Žádná překvapení
Britská společnost Cairn Energy, která jako jediná získala povolení pro průzkum u pobřeží Grónska, chce letos začít těžební sezónu v Arktidě již v dubnu. Normálně se u pobřeží největšího ostrova světa smí těžit od června do září. Podle analytiků ale grónská vláda dvouměsíční prodloužení těžební sezóny nakonec povolí.
Rozšíření sezóny se bude týkat jižní části ostrova, za polárním kruhem v Baffinově zálivu chce Cairn začít s těžbou podle původního plánu až v červnu. Britská ropná společnost již za průzkum v arktických vodách utratila na sto osmdesát pět milionů dolarů, ale na konci minulé sezóny musela přiznat, že přestože objevila stopy uhlovodíků, žádný ze dvou vrtů nenarazil na komerčně využitelné zásoby ropy. Hodnota společnosti se po oznámení propadla o sedm procent.
Podobnou zkušenost má také britská společnost Desire, která prováděla průzkumnou těžbu u souostroví Falklandy. Ropná společnost musela přiznat, že ani jeden ze čtyř vrtů nebyl úspěšný. Její akcie se po vyhlášení výsledků za minulou sezónu propadly o více než čtvrtinu.
Jediný úspěch si tak v poslední době připsala britská BP, které pomohly zprávy o údajném chystaném převzetí společnosti britsko-holandským koncernem Shell. Akcie také stoupaly po prohlášení amerického soudce Kennetha Feinberga, který má na starosti rozdělování kompenzací pro obyvatele Mexického zálivu. Feinberg se nechal slyšet, že na všechna odškodnění bude pravděpodobně stačit deset miliard dolarů, což je polovina celkové částky, kterou musela BP na případná vyrovnání odložit.
Další informace:
The Telegraph No 'Deepwater Horizon' Lessons Learned, UK Gives Backing to Deep Water Drilling
The Guardian Cairn lines up rigs for Greenland as Desire comes up dry in Falklands
AFP BP shares rally on bid talk, hopes of low oil-spill payout