Plavci z britské Greenpeace zablokovali na moři těžební loď
Roman BurešNěkolik aktivistů již od nedělního odpoledne blokuje cestu těžební lodi společnosti Chevron, která má provádět hlubokomořský průzkum ropných ložisek v Severním moři. Aktivisté se tak snaží zabránit rozšíření hlubokomořské těžby.
Aktivisté z organizace Greenpeace zastavili těžební loď Stena Carron ropné společnosti Chevron v údajné cestě k průzkumnému vrtu na západ od britského souostroví Shetlandy. Poté, co byli protestující v sobotu přinuceni zanechat blokády lodě v přístavu Newcastle soudním příkazem, vydalo se několik z nich do vody s cílem zastavit ji vlastními těly.
Více než dvousetmetrová Stena Carron byla v neděli plavci donucena změnit kurz plavby a poté úplně zabrzdit. Organizace Greenpeace má nyní podle tiskového prohlášení v plánu poslat do vody další aktivisty a přimět loď obrátit kurz zpět k přístavu.
Vláda Davida Camerona, konkrétně ministerstvo pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), by měla o povolení na hlubokomořský průzkum u Shetlandů rozhodnout v nejbližších dnech. Organizace Greenpeace již oznámila, že pokud ministerstvo Chevronu nebo jiné společnosti povolení k těžbě udělí, napadne jeho rozhodnutí u soudu.
Kromě Chevronu, který požádal o povolení k průzkumu ropného pole Lagavulin, se o další povolení zajímá také společnost BP. Úředníci z DECC ale prozatím trvají na tom, že o žádném novém povolení nebylo rozhodnuto, přestože se loď Stena Carron již vydala směrem k ropným polím.
Ekologičtí aktivisté se minulý týden loď snažili zdržet v přístavu zablokováním jejích kotev. Po čtyřech dnech protestu ale museli loď z nařízení edinburského soudu opustit. Chevron u soudu argumentoval tím, že pokud by došlo ke zhoršení počasí, musí být schopný s lodí manipulovat, jinak hrozí významná bezpečnostní rizika.
Mluvčí Chevronu okomentoval situaci slovy: „I když respektujeme právo Greenpeace nebo kohokoliv jiného vyjádřit své postoje poklidnou akcí v souladu se zákonem, odsuzujeme aktivity, které by mohly ohrozit posádku i protestující.“
Podle odpovědné mluvčí Greenpeace byl ale protest naprosto bezpečný. „Nebezpečná a nezodpovědná je pouze hlubokomořská těžba," uvedla doslova.
Organizace Greenpeace se dále nechala slyšet, že ve Velké Británii spustí širší kampaň, namířenou proti vládě Davida Camerona. „Myslíme, že vláda jedná iracionálně, když pokračuje v udělování nových povolení, přestože se z nehody v Mexickém zálivu zatím nepoučila,“ prohlásil Ben Ayliffe, jiný z mluvčích ekologické organizace. „Udělám vše, co můžeme, abychom dosáhli změny této politiky,“ dodal.
Britský ministr životního prostředí Richard Benyon byl minulý týden vyslán vládou na konferenci do Osla, kde měl přimět Německo, aby upustilo od své iniciativy k podrobení mořské těžby ropy větší kontrole a celkovému moratoriu na hlubokomořskou těžbu.
Návrhu Německa oponovaly jak Velká Británie, tak Norsko a Nizozemí — všichni velcí producenti ropy v Severním moři. Greenpeace výsledky summitu odsoudila a prohlásila, že nekorespondují se slibem vládnoucí koalice, že bude brát ekologické otázky zcela vážně.
„Když se samozvaná ,nejzelenější vláda v historii' rozhodne vyslat svého ministra, aby zablokoval mezinárodní snahu o zvýšení regulace hlubokomořské těžby, je jisté, že něco skrývá,“ prohlásila Ruth Davisová, politická ředitelka Greenpeace.
„S ministry, kteří se chovají jako speciální vyslanci ropného průmyslu, není divu, že lidé cítí, že musejí udělat nějakou přímou a poklidnou akci proti hlubokomořské těžbě, aby ochránili svoje oceány a klima,“ dodala Davisová.
Další informace:
The Guardian Shetland deepwater wells likely to be approved in face of Greenpeace action
The Guardian Greenpeace forced to end North Sea oil drilling protest
The Guardian UK winning fight to soften international scrutiny of offshore drilling
Greenpeace UK Our swimmers halt the Stena Carron again