Rada hlavního města Prahy schválila na úterním zasedání programové prohlášení vycházející z koaliční dohody ODS a ČSSD. O ústavnosti pražských voleb má ale již příští týden rozhodovat soud a celý akt tak může zakrátko pozbýt platnosti.
Jízdné zdarma pro děti do 15 let a seniory starší 65 let, padesát kilometrů nových cyklotras a cyklostezek i zahájení výstavby nové trasy D metra slibuje vedení Prahy ve svém programovém prohlášení, které v úterý schválila Rada hlavního města. Novinářům to řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle Svobody už začala Praha na několika bodech pracovat. Celý dokument zveřejní radnice na svých webových stránkách.
Prohlášení vychází z koaliční smlouvy, kterou po loňských říjnových volbách uzavřela koalice ODS a ČSSD. Stejně jako ve smlouvě slibuje, že nezavede mýtné, dokud nebude dokončen městský okruh, prodlouží trasu A metra do Motola nebo se zasadí o více parků a sportovišť v lokalitách, kde se chystá rozsáhlá výstavba. Zmiňuje v této souvislosti například Nákladové nádraží Žižkov, Rohanský ostrov a Smíchovské nádraží.
Zavazuje se také k tomu, že bude postupně zklidňovat Severojižní magistrálu, umožní placení parkovného pomocí SMS a bude usilovat o propojení organizací, které plánují veřejnou dopravu v Praze a Středočeském kraji. Mezi další plány patří dostavba plaveckého areálu Šutka, regenerace ostrova Štvanice, snížení počtu heren a kasin, lékárenská pohotovost v každém správním obvodu a výstavba nového sídla záchranné služby.
„Programové prohlášení je bohatší než koaliční smlouva. Dopracovali jsme některé body, které ve smlouvě nebyly," řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Nově se prohlášení podle Březiny zabývá například přípravou nového rozpočtového období pro dotace z EU.
„Řadu věcí už jsme začali dělat," uvedl Svoboda. Podle něj Praha zjednodušuje správu města, snížila počet úředníků, zřídila protikorupční radu (PRAPOR) a pracuje na přípravě elektronických aukcí.
Opozice ale dosavadní kroky radnice kritizuje a podle zastupitele Zdeňka Tůmy (TOP 09) jsou dosavadní výsledky rozporuplné. Podle TOP 09 sice radnice prostřednictvím reorganizace odsunula několik problematických úředníků, nezbavila je ale vlivu. „Slibované změny v zastoupení města v orgánech společností s jeho majetkovou účastí jsou v nedohlednu a koaliční politici dál pobírají odměny z veřejných prostředků. Nebyl proveden ani slíbený audit problematických zakázek z minulosti, ani audit práce odborů magistrátu," uvedli v úterý zastupitelé TOP 09 na tiskové konferenci.
To, zda zůstane současné vedení na pražské radnici až do podzimu roku 2014, závisí na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten bude příští týden posuzovat stížnost na říjnové volby, již podaly menší strany, které se do zastupitelstva nedostaly, přestože získaly více než pět procent hlasů. Domnívají se, že důvodem bylo rozdělení Prahy na sedm obvodů, které prosadila před volbami ODS.