Sjezd ČSSD živě: předsedou ČSSD byl zvolen Sobotka
Redakce DRNejsilnější česká strana si dnes v Brně na svém 36. sjezdu zvolila předsedou Bohuslava Sobotku. Zbývá rozhodnout o zbytku vedení, očekává se i diskuse o programovém směřování strany. Tým Deníku Referendum přináší z místa živý přenos.
01:30 Tímto končíme první den živého přenosu ze 36. sjezdu ČSSD v Brně. Strana si v jeho průběhu zvolila nového předsedu a prvního místopředsedu. Předsedou ČSSD delegáti ve druhém kole zvolili Bohuslava Sobotku, když obdržel 304 hlasů.
Poražený kandidát na předsedu sociálních demokratů a jihomorovavský hejtman Michal Hašek pak ve volbě o prvního místopředsedu strany porazil Lubomíra Zaorálka. Stranu tak ode dneška povede tandem Sobotka - Hašek.
Delegáti sjezdu v průběhu dne také vyslechli zprávu Lubomíra Zaorálka k ideovým východiskům střednědobého programu ČSSD. V sobotu si ČSSD zvolí zbytek předsednictva strany a projedná stanovy a rezoluci sjezdu.
V sobotu od devíti hodin se můžete těšit na pokračování našeho živého přenosu.
01:25 Právě byla zahájena volba pěti místopředsedů strany. Trvat bude do 01:50 hodin. Výsledky prvního kola budou ale vyhlášeny až v sobotu ráno.
01:04 Jiří Zimola je odvážný muž, protože cituje sociálním demokratům Margaretu Thatcherovou: každý politik by měl mít popularitu přesně 50 % a cokoli navíc investovat do prosazení změn.
Jeho projev měl jednu výbornou vlastnost. Byl poslední. Za pět půl druhé se začne hlasovat.
01:01 Luboš Zaorálek podobně jako Zdeněk Škromach těží z toho, že se nemusí představovat: vidíte sami, kandidátů je dost. Přeji vám šťatsnou ruku a dobrou noc!
00:59 Dana Váhalová popisuje, jak se v ČSSD vypracovala od základní organizace až do Poslanecké sněmovny. Chce zlepšovat komunikaci s členskou základnou. Její projev končí fade outem, nedokázala potíže s vnitřní komunikací vyložit během svých tří minut.
00:56 Zdeněk Škromach je stručný jako raper: Řekl jsem vám toho dost a máte možnost mi to spočítat. Mé jméno je Zdeněk Škromach.
00:55 Martin Starec je pokládán za experta na ekonomiku a vnitřní správu ČSSD: „já znám vás, vy znáte mě". Jeho naděje uspět se pokládají za vysoké.
00:53 Po dvou favoritech hovoří opět kandidátka, které se příliš mnoho šancí nedává, Božena Sekaninová. Když vyčerpá čas, končí citací Winstona Churchilla.
00:50 David Rath je velmi stručný, slibuje loajalitu novému vedení a ostrou konfrontaci vládě.
00:47 Roman Onderka, od dnešního poledne sjezdové jednání řídí, toho upřímně řečeno musí mít dost. Na to si vede ve svém projevu dobře: pracuje s paralelami ke své kampani na brněnsku radnici, děkuje za hlasy, které dostane.
00:44 Ludmila Navrátilová, asistentka poslance Chvojky, sděluje delegátům své představy o daňové politice. Težko říct, proč má za to, že je to přesvědčí k jejímu zvolení.
00:41 Jindřiška Maršová, předsedkyně Sociálnědemokratických žen, se uchází o přízeň delegátů s heslem Spolupracuj a mysli pozitivně.
00:39 Alena Gajdůšková mluví o potřebě získat zázemí v občanské společnosti a mezi mladými lidmi.
00:36 Jaroslav Foldyna mluví emotivně, namísto připraveného projevu, obhajuje prostor pro emoce v politice, ale to je možná chyba.
00:33 Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová hovoří především o své kompetenci a kritizuje následující politiku pravicových vlád v této oblasti.
00:30 Kandidát Vladimír Dryml kritizuje poměry ve straně. Pak i ve státě. Kandiduje prý proto, aby sjednotil horké mladé hlavy ve vedení, neboť stranu je třeba sjednotit.
00:23 Vystupuje Jiří Dienstbier, který dnes přijel po zakončení své senátní kampaně z Kladna: „Každý vládní politik by měl absolvovat takové čtyři týdny jako já: poslechnout si babičku, která brečí, že nemá peníze na léky, padesátiletého chlapa, který říká, že se svou ženou ve stejný den přišli o práci a neví, co bude dál."
00:19 Po dvou kandidátech na předsedu Ústřední revizní a kontrolní komise začínají postupně v abecedním pořadí vystupovat jednotliví kandidáti. Stanovený limit na řečníka jsou tři minuty. První hovoří Marie Benešová, bývalá státní zástupkyně, spojenkyně Michala Haška.
00:17 Mezi navrženými chybí Jan Hamáček, to je velké překvapení. Úspěšný volební manažer zřejmě uvolnil místo Davidu Rathovi.
00:10 Na pět místopředsednických postů je delegáty nominováno celkem sedmnáct politiků: Benešová, Dienstbier, Dryml, Emmerová, Foldyna, Gajdůšková, Maršová, Navrátilová, Onderka, Rath, Sekaninová, Starec, Škromach, Urban, Váhalová, Zaorálek a Zimola.
00:00 Delegáti si právě odhlasovali, že před koncem prvního sjezdového dne proběhně ještě první kolo volby místopředsedů strany. Každý z nominovaných bude mít možnost vystoupit v maximálně tříminutovém nominačním vystoupení.
23:45 Byla vyhlášena nominační lhůta pro volbu předsedy ústřední kontrolní komise a pěti místopředsedů strany. Skončí v 00:05.
23:35 Jednání budou pokračovat do jedné hodiny ranní. Do fotogalerie jsme přidali další snímky: trojice hostů z ProAlt a první tisková konference nového předsedy.
23:23 Michal Hašek se stal prvním místopředsedou. Hašek obdržel 363 hlasů, což znamená, že ho podpořilo 62,6 % delegátů. Zaorálka volilo 214 delegátů (36,9 %).
23:20 Roman Onderka vyhlásil přestávku na druhou večeři. Trvat bude do 23:35 hodin.
23:15 Richard Falbr se zapojil do diskuse o střednědobém programu strany. „Do dnešního večera mne mohl Zdeněk Škromach považovat ze svého přítele. Ode dneška mu nepodám ruku. To, co předvedl, považuji za odporné (...) Blahopřeji Sobotkovi a děkuju Michalu Haškovi. Ti dva se zachovali jako demokraté, Škromach se zachoval jako dobytek," uvedl mimo jiné europoslanec.
23:00 Delegáti si schválili přesunutí diskuse k ideovým východiskům střednědobého programu ČSSD na dnešek. Dokument, který najdete níže jako přiložený soubor k tomuto živému přenosu, právě spolustraníkům představuje Lubomír Zaorálek.
22:55 Aklamací byly schváleny všechny dopolední zprávy, tj. zpráva o hospodaření ČSSD, zpráva UKK, zprávy místopředsedů strany, zpráva předsedy PK ČSSD, zpráva předsedy SK ČSSD, zpráva delegace ČSSD v EP, informace z asociace krajů České republiky a zpráva ústřeního tajemníka ČSSD.
22:46 Uskutečnila se tisková konference Bohuslava Sobotky.
V úvodu shrnul situaci s patrnou úlevou, znovu kritizoval metody boje Michala Haška: „Já jsem nesestavoval žádné petiční archy s podpisy hejtmanů na svou podporu.“
Přesto uvedl: „Ve vedení by měl být Michal Hašek, ale musí získat mandát od delegátů sjezdu.“
Respekt Bohuslava Sobotku ve své otázce nejprve popsal jako nečitelného politika, který vždy kopíroval předsedu strany, aniž by bylo jasné, proč právě loajalita by se měla pokládat v politice za handicap.
Podle Respektu Sobotka za Špidlovy vlády prováděl politiku, kterou pak v Paroubkově vládě bortil. A Respekt se zajímal, zda bude Sobotka Sobotkou Špidlovým, nebo Paroubkovým.
Bohuslav Sobotka tedy řekl, že jeho politika se bude formovat praktickými kroky. ČSSD pod jeho vedení nedá vládě nic zadarmo, přijde s promyšlenou koncepcí alternativní politiky vůči Nečasovu kabinetu. Budeme se připravovat na převzetí moci. Nechceme, abychom byli jako vláda, která není připravená a improvizuje.
Petr Nováček požádal o vysvětlení výroku Zdeňka Škromacha, který v projevu před volbou místopředsedy řekl, že na krajských konferencích Bohuslav Sobotka sliboval funkci prvního místopředsedy Haškovi a vyčetl mu, že nyní to neučinil.
Bohuslav Sobotka odpověděl, že Zdeněk Škromach je sám ve složité pozici, poněvadž jemu samému Michal Hašek funkci prvního místopředsedy původně slíbil. Sobotka vysvětlil, že na konferencích nic nesliboval, ale o Haškovi mluvil jako o vhodném kandidátovi do předsednictva. „Mandát musí ale získat od delegátů. Obchody o funkce, které tu byly dosud praxí, chci minimalizovat, aby neovlivňovaly kvalitu výběru,“ řekl Sobotka.
MFD se ptá, jak chce plány uskutečnit, když spolupracovat s vládou nechce a sílu na její svržení ČSSD nemá.
Sobotka odpovídá, že vláda dělá to, k čemu má legitimní mandát, a ČSSD ji skutečně nijak svrhnout nemůže, což je nasnadě. „Jsme v opozici, toho využijeme k tomu, abychom lidem představili alternativu. Připravíme se na to, abychom byli schopni vládu kompetentně vystřídat jako věrohodná alternativa, o které se pokusíme voliče přesvědčit,“ řekl Sobotka.
22:30 Mluvili jsme s dalším poslancem, Martinem Pecinou.
DR: Jak hodnotíte volbu předsedy a kam myslíte, že bude ČSSD směřovat pod vedením Bohuslava Sobotky?
Pecina: Strana nebude směřovat nikam, zůstane v neutěšeném stavu, ve kterém byla posledních osm nebo devět měsíců. V tom neočekávám žádnou změnu, dva roky budeme pokračovat v trendu, ve kterém jsme začali.
DR: Trend byste poslal jak — jako rozkol, programové tápání?
Pecina: Popsal bych ho tak, že se sociální demokracie na úrovni Sněmovny všichni ostatní štítí, nikdo s námi o ničem nejedná, nejsme schopni si vydobýt poměrné zastoupení v orgánech, nejsme schopni uzavírat jakékoli kompromisy ohledně jakýchkoli zákonů. To bude, obávám se, pokračovat, takže podle mě půjde v dalším období o křeč.
DR: Programová vize Bohuslava Sobotky spolupracovat s občanskou společností a vybudovat tak potenciál, který umožní ČSSD vyhrát volby tak, že ji při sestavování vlády nebude možné pominout, považujete za nerealistickou?
Pecina: Totéž jsme zde měli před minulými volbami, pokud by se to podařilo, tak to jistě bude dobře. Problém je v tom, že jsem přesvědčen, že sociální demokracie by již dnes měla dělat vše proto, aby zabránila tomu, co zde dělá současná vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti. Měli bychom udělat vše, aby tento stav nepokračoval. A pokud se sociální demokracie za tři roky dostane do vlády, budeme zemi zvedat na nohy ze špatného stavu?
DR: Své další působení v sociální demokracii do příštího sjezdu vidíte jak?
Pecina: Přestěhuji se zpátky do Frýdku-Místku a pravděpodobně opustím Sněmovnu.
22:15 Byla zahájena volba prvního místopředsedy ČSSD.
Deníku Referendum poskytl rozhovor poslanec ČSSD Jan Chvojka.
DR: Jeké je vaše hodnocení výsledku volby předsedy ČSSD?
Chvojka: Vědělo se o mně, že jsem příznivcem Bohuslava Sobotky, takže jsem spokojený. Čekal jsem mezi nimi větší rozdíl — dvacet hlasů není tolik.
DR: Dá se z vašeho pohledu popsat další směřování ČSSD pod Bohuslavem Sobotkou, i když teď ještě neznáme jména místopředsedů?
Chvojka: Předseda bude hlavní postavou. Bohuslav Sobotka určitě bude aktivní v tom, že nesleví z obhajoby sociálního státu, nebude vlídný ke stávající vládní koalici, a pokud nebude příliš svázán svými místopředsedy, tak předpokládám silnou alternativu ke stávající vládní koalici.
DR: Uměl byste odhadnout, jak se pod vedením Bohuslava Sobotky může proměnit práce poslaneckého klubu ČSSD, mezi jehož mladé členy patříte?
Chvojka: Zaslechl jsem, že Bohuslav Sobotka zůstane předsedou poslaneckého klubu, takže tam se práce zřejmě nezmění. Před volbou se spekulovalo, že se změní vedení klubu, tedy lidé na postech místopředsedů, ale neumím nyní říci, zda se to potvrdí. Praktická práce v klubu zůstane podobná.
22:00 Lubomír Zaorálek ve svém apelativním projevu řekl, že Česká republika stojí na rozcestí mezi Východem a Západem: Nečasova vláda nás podle něj vede na Východ, do situace zmatečných postkomunistických zemí. Ze všech kandidátů na vrcholné stranické funkce jako doposud jediný zasadil situaci ČSSD nejen do českého, ale také do evropského a světového kontextu.
Kandidaturu přijal a schyluje se tedy k volbě mezi Michalem Haškem kandidujícím s podporou Zdeňka Škromacha a Lubomírem Zaorálkem s podporou Davida Ratha. Čeká se na to, až budou připraveny hlasovací lístky.
21:45 Zdeněk Škromach hovořil dlouze, přitom se vše točilo kolem myšlenky, že stranu by měl vést tandem Sobotka - Hašek. Proto v samém závěru rezignoval na svou kandidaturu na prvního místopředsedu ČSSD, podpořil Michala Haška a vyzval Lubomíra Zaorálka, aby se zachoval stejně.
Perlička: Davidu Rathovi Zdeněk Škormach vytkl, že do toho mluví, i když
nepamatuje ty časy, „kdy jsme tady seděli s řízkem v igelitce a kafem v
termosce".
21:35 Po krátkém projevu Michala Haška hovořil David Rath, který vyzval sociální demokraty k tomu, aby byli tvrdou opozicí současné vládě. Vzápětí se vzdal nominace na prvního místopředsedu ve prospěch Lubomíra Zaorálka. Zdůraznil, že ČSSD na severní Moravě je daleko nejúspěšnější regionální organizací sociálních demokratů v zemi.
21:20 Roman Onderka oznámil nominace na prvního místopředsedu ČSSD. O hlasy delegátů se budou ucházet Michal Hašek, David Rath, Zdeněk Škromach a Lubomír Zaorálek. Každý z kandidátů bude mít desetiminutový prostor pro nominační projev.
21:05 Michal Hašek bude podle všeho usilovat o funkci prvního místopředsedy strany.
21:00 Sobotka na ČT24: „Nebudu delegátům radit, koho mají volit na místopředsedy. Chci demokratický sjezd, ty minulé byly dohodnuté," řekl předseda sociálních demokratů.
20:55 Byla vyhlášena dvacetiminutová nominační lhůta na post prvního místopředsedy strany. Ukončena tedy bude ve 21:15. Pokračuje diskuse.
20:45 Bohuslav Sobotka poděkoval delegátům i svému protikandidátovi. Michal Hašek Sobotkovi pogratuloval a řekl, že byl poražen v čestném souboji. Připomněl, že si přeje, aby strana odjížděla zítra ze sjezdu jednotná. Patrně náznak, že chce kandidovat na prvního místopředsedu.
Nominaci již dříve přijali Lubomír Zaorálek a David Rath.
20:40 Hovořili jsme s politologem Jiřím Pehem, podle kterého svědčí průběh volby předsedy ČSSD o vyrovnaném rozložení sil mezi oběma kandidáty. „Proto si myslím, že to Sobotka nebude mít v čele ČSSD jednoduché. Nyní bude hodně záležet na tom, koho delegáti zvolí na místopředsednické posty," uvedl Pehe pro Deník Referendum.
Na dotaz, co zvolení Bohuslava Sobotky znamená pro směřování sociálních demokratů a budoucnost české politiky, Pehe odvětil, že lze očekávat Sobotkovu ostrou kritiku pravostředové vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.
„Sobotka bude slušným, ale nekompromisním oponentem kabinetu Petra Nečase. A vzhledem k charakteru a podobě vládních reforem to je dobře, neboť občané potřebují jasnou a čitelnou alternativu," uzavřel Pehe rozhovor pro Deník Referendum.
20:15 Podle neoficiálních informací ČT 24 byl ve druhém kole volby předsedy ČSSD zvolen Bohuslav Sobotka, když pro něj hlasovalo 304 delegátů.
19:37 Bohuslav Sobotka publikoval na facebooku svůj kandidátský projev. Jeho plné znění zveřejňujeme jako dokument.
V jeho závěru v osobní pasáží se Sobotka věnuje svému protikandidátovi:
Chtěl bych poděkovat Michalu Haškovi. I když se spekulovalo o tom, že naše soupeření může rozdělovat stranu, nakonec proběhlo velice kultivovaným způsobem. Dokázali jsme udržet kulturu vzájemného soupeření, naše diskuse nebyla osobní, ale programová.
Jsem přesvědčen, že hned po této volbě si podáme ruce a budeme spolupracovat v zájmu silné a jednotné sociální demokracie. Nikdo dnes nemůže pochybovat, že jsme vnitřně hluboce demokratickou politickou stranou. Demokratická debata o novém vedení nás posílila.
Prošel jsem jako kandidát tímto předsjezdovým obdobím, aniž bych někomu sliboval křesla ve vládě, stínové nebo té skutečné.
Obešel jsem se i bez příslibů dotací, ať už ze státních, krajských nebo jiných rozpočtů. Jsem přesvědčen o tom, že o osobě příštího předsedy strany musí rozhodovat jeho program a přesvědčivost, ne zákulisní výměnné obchody.
Šel jsem do této kandidatury s důvěrou v lidi, s nimiž jsem v jedné politické straně, s nimiž sdílím stejné hodnoty a stejnou vizi našeho světa.
Šel jsem do této kandidatury s důvěrou v to, že politická strana není jen odosobněným strojem k získávání vlivu a moci, ale že jde zejména o společenství lidí, kteří si spolu rozumí a chtějí měnit svět podobným způsobem.
S touto důvěrou jsem sociální demokracii s hrstkou podobných nadšenců koncem roku 1989 obnovoval. A jsem přesvědčen, že takovouto sociální demokracii nikdo nikdy nedokáže porazit.
Tato pasáž naráží na praktiky masivního kupování hlasů, o kterých se zde v kuloárech mluví, aniž by byl kdokoli cokoli ochoten potvrdit na mikrofon, a jimiž mnozí vysvětlovali přelití značného množství hlasů delegátů k Michalu Haškovi těsně před volbou předsedy.
19:30 Byla vyhlášena hodinová přestávka na večeři. Oficiální výsledky druhého kola volby předsedy ČSSD tak budou oznámeny v půl deváté.
19:16 Deník Referendum usuzuje, že ve druhé volbě se stane s vysokou pravděpodobností předsedou Bohuslav Sobotka.
Důvodem je mechanismus, který takřka s železnou zákonitostí účinkuje při opakované většinové volbě, v níž ani jeden z kandidátů v prvním kole těsně nezíská většinu. Hlasy se obvykle přelévají ke kandidátovi, který má k vítězství blíže.
Z těchto důvodů: oportunisté chtějí být na straně toho, kdo vyhraje, mnozí neutrálně naladění chtějí, aby se rozhodlo alespoň nějak, nepřejí si pat.
To potvrzují informace získané z kuloárů, v některých silných krajích se delegáti, kteří volili v prvním kole Michala Haška v obavě, aby se neocitli na poražené straně, údajně nyní přikloní k Sobotkovi.
Pokud do volby nevstoupí ještě nějaký další zásadně jinak působící faktor, měl by se zanedlouho Bohuslav Sobotka stát předsedou.
19:10 Před vyhlášením druhého kola volby předsedy ČSSD opět přinášíme pohled do minulosti. ČSSD v současnosti ztělesňuje hlavní pól v levé části stranické soustavy, a tedy protiváhu občanským demokratům, kteří stále ještě dominují na pravici. To platí nejpozději od voleb v roce 1996, jak dokládá přehled volebních výsledků:
Volby do Poslanecké sněmovny:
1992 — Volby do ČNR (předchůdkyně sněmovny); ČSSD skončila na třetím místě a dostala 6,53 procenta hlasů (16 mandátů).
1996 — ČSSD byla druhá za ODS (26,44 procenta, 61 mandátů).
1998 — ČSSD zvítězila před ODS (32,31 procenta, 74 mandátů).
2002 — ČSSD zvítězila před ODS (30,20 procenta, 70 mandátů).
2006 — ČSSD byla druhá za ODS (32,32 procenta, 74 mandátů).
2010 — ČSSD zvítězila před ODS (22,08 procenta, 56 mandátů).
18:50 Výsledek volby předsedy ČSSD v přepočtu na procenta: Sobotka ve volbě získal 49,91 procenta hlasů, jeho protikandidát Michal Hašek 41,78 procent hlasů. Předsedou se podle stanov ČSSD může ale stát ten, kdo obdrží více než padesát procent hlasů.
Jiří Paroubek na ČT24 uvedl, že neočekává, že by do souboje o křeslo předsedy nejsilnější levicové strany u nás vstoupil někdo třetí. Současně opět uvedl, že ČSSD je nejsilnější politickou stranou v zemi a doplnil, že v čase, kdy ji přebíral, byla v troskách.
18:30 Potvrzeno: Michal Hašek 291, Bohuslav Sobotka 298. Neplatných osm hlasů. Celkem odevzdáno 593 hlasů. Začíná druhé kolo.
18:25 Zatím nikdo. Podle neověřených informací ze sálu, Bohuslavu Sobotkovi chyběl ke zvolení jeden hlas. Volba by se za takových okolností opakovala.
18:10 Zanedlouho přijde zpráva, kdo se stane předsedou, zatím nabízíme základní biografická data obou kandidátů na předsedu sociální demokracie.
Bohuslav Sobotka (39):
Datum a místo narození: 23. října 1971 v Telnici u Brna.
Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995).
Současná funkce: poslanec a statutární místopředseda ČSSD (po loňské rezignaci předsedy Jiřího Paroubka řídí stranu).
Politická kariéra: Krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD. Svůj mandát obhájil i v dalších volbách v letech 1998, 2002, 2006 a 2010.
Byl mimo jiné předsedou rozpočtového výboru, v současnosti je předsedou poslaneckého klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru. Od července 2002 až do září 2006 byl ministrem financí; byl místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006).
Působil také v komunální politice — od roku 1998 byl až do loňska členem městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna.
Členství v politických stranách: Členem ČSSD je od roku 1989. V období 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD. Od března 2005 je statutárním místopředsedou ČSSD, po odstoupení tehdejšího předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany. Stejná situace nastala loni v červnu po sněmovních volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka.
Rodina: je ženatý (od 2003), s manželkou Olgou mají syny Davida (2003) a Martina (2009).
Michal Hašek (34):
Datum a místo narození: 17. dubna 1976 v Brně.
Vzdělání: vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně (1999).
Současná funkce: hejtman Jihomoravského kraje a poslanec.
Politická kariéra: V roce 1998 byl ještě jako student zvolen místostarostou obce Drásov na Tišnovsku, odkud pochází. V roce 2001 se na rok stal starostou, poté byl až do roku 2009 opět místostarostou.
V roce 2000 byl zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje, od listopadu 2008 je hejtmanem. V prosinci 2008 byl zvolen předsedou Rady Asociace krajů ČR.
V roce 2002 se stal poslancem, od ledna 2006 do konce roku 2008 byl mimo jiné předsedou klubu poslanců ČSSD. V březnu 2009 se vzdal mandátu, v loňských volbách se však díky preferenčním hlasům do sněmovny opět dostal (byl na 11. místě kandidátky). Je členem volebního a zemědělského výboru.
Členství v politických stranách: Členem ČSSD je od roku 1998. Je stínovým ministrem zemědělství.
Rodina: je ženatý, má dceru Justýnu.
17:45 Václav Klusák ze zahraniční sekce ČSSD nás informoval o jedné z diskusí k zahraniční politice ČSSD, které jsou jednou z akcí doprovázejících hlavní sjezdové jednání. Účastní se jich zástupci partnerských stran a velvyslanců v ČR.
V diskusi bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla kritizoval Nečasovu vládu za úsilí o dosažení dvourychlostní (nebo dokonce třírychlostní) EU, s ČR na okraji Evropy. Cílem ČSSD je dle Špidly naopak co nejvíce ovlivňovat utváření evropských politik.
Proto bude ČSSD dle Špidly usilovat o integraci s dalšími středoveropskými sociálně demokratickými stranami s cílem posílit vliv na evropskou politiku.
17:40 V čase, než budou sečteny hlasy pro kandidáty na předsedu ČSSD, se můžeme ohlédnout do minulosti.
Dnes zvolený předseda sociální demokracie naváže na politiku těchto sedmi politiků:
Slavomír Klaban, leden 1990 — 25. března 1990.
Jiří Horák, 25. března 1990 — 28. února 1993.
Miloš Zeman, 28. února 1993 — 7. dubna 2001.
Vladimír Špidla, 7. dubna 2001 — 26. června 2004.
Stanislav Gross (nejprve byl jako statutární místopředseda pověřený řízením strany, předsedou se stal 26. března 2005), 26. června 2004 — 24. září 2005.
Bohuslav Sobotka (statutární místopředseda), 24. září 2005 — 13. května 2006.
Jiří Paroubek, 13. května 2006 — 7. června 2010 (rezignoval).
Bohuslav Sobotka (statutární místopředseda), od 7. června 2010.
ČSSD byla zastoupena ve vládách samostatné České republiky takto:
22. srpna 1998 — 15. července 2002 — menšinová vláda ČSSD v čele s Milošem Zemanem.
15. července 2002 — 4. srpna 2004 — vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD); 11 ministrů za ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU po třech.
4. srpna 2004 — 25. dubna 2005 — vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD); ČSSD 12 ministrů, KDU-ČSL a US-DEU po třech.
25. dubna 2005 — 4. září 2006 — vláda premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD); ČSSD 12 ministrů, KDU-ČSL a US-DEU po třech.
Poznámka:
Do úřednické vlády Jana Fischera (jmenována 8. května 2009) nominovala
ČSSD osm nestranických ministrů (z celkových 17 členů vlády včetně
premiéra). Další ministry nominovaly ODS a Strana zelených.
17:25 Nominační projevy Michala Haška i Bohuslava Sobotky nápadně připomínaly jejich odpovědi na deset otázek od čtrnácti českých intelektuálů. Sobotkovu odpověď si můžete přečíst zde, Haškovu pak tady.
17:06 Do 17:25 budou delegáti odevzdávat své hlasy.
17:03 Bohuslav Sobotka začíná svůj projev dvěma vizemi — za prvé ČSSD musí být levicová, slušná a nekomunistická strana.
Druhá vize: představa dostatečně posílené ČSSD, která dostane tolik hlasů, ze bez její účasti nebude možné sestavit žádnou variantu vládní koalice. ČSSD musí získat většinu společnosti na svou stranu.
Připomíná senátní volby: tvrdili, že dvanáct senátorů je moc, ale dokázali jsme to, můžeme to dokázat i v dalších volbách.
Vláda likviduje veřejný sektor: nejprve služby vyhladoví, pak zpoplatní, nakonec prodá.
Rovněž zde tvrdá kritika Nečasovy vlády: hrozí nevratné změny, převádění veřejných prostředků finančním skupinám podnikajícím ve zdravotnictví a penzijním pojištění.
Globální kapitalismus se vymkl demokratické kontrole, mohl by přivodit konec liberální demokracie. Evropská sociální demokracie se musí dostat z defenzivy před jeho tlakem. To je klíčová věc.
Nedomnívám se, že model sociálního státu vyžaduje revizi. Je třeba změnit jeho financování a zvýšit efektivitu, ale platí, že v Evropě nejlépe v krizi obstály země se skandinávským modelem sociálního státu.
V krizi byly hlavními poraženými země bez sociálního státu. Vláda se ho snaží zdiskreditovat ve společnosti. ČSSD dostala nálepku strany sociálních dávek: je nespravedlivá, ale drží.
Paradox společnosti: lidé se kloní k pravici, i když jim ubližuje.
Pravice přitom diskredituje i slovo reforma. Ale existují reformy špatné a dobré. Musíme říct, jaké reformy budeme provádět.
Jsme šestá nejméně zadlužená země v EU, máme prostor pro investice, ale musí se správně nastavit příjmy i výdaje. Přihlásit se k vyrovnaným rozpočtům, ale bez škrtů.
1. Musíme přestat se snižováním daní: zvýšit daně firmám, majetková přiznání, daňová progrese.
2. Boj s korupcí: pokud se to nepovede, chybí nám peníze na veřejné politiky.
3. Konkurenceschopnost naší země musí stát na odmítnutí snižování mezd a odvodů. S Číňany a Indy nemůžeme soutěžit. Musíme investovat do vzdělání, vědy, výzkumu.
Hlavní obětí nejsou nejchudší, ale paradoxně střední vrstvy, často ti, kteří volili ještě minule pravici. Střední třída je pro nás základní. Logickou základní obranou střední třídy je obrana sociálního státu.
Ve střední třídě leží zvýšení našeho volebního potenciálu.
Nečas s Bártou a Kalouskem nám nepřinesou vítězství. Musíme si je odpracovat.
1. Zesílit. Potřebujeme nový program, oranžový program nemůže stačit. Musíme zapojit intelektuály, ohlas jejich účasti byl obrovský, podíl lidí jako Keller, Bělohradský, Pehe zvyšuje naši prestiž. Jsme zanedbaná politická strana, vnitřní život funguje z podstaty. Je potřeba rozproudit programové debaty.
2. Vyhrát příští krajské volby. Ne defétismu, že nemůžeme výsledek zopakovat. Bylo by chybou vstupovat do vlády bez nových voleb. Nemocnice musí zůstat v krajských rukou.
3. Prezidentské volby. Podpořme přímou volbu a najděme člověka, který získá většinovou podporu.
4. Příští Poslanecká sněmovna: musíme vyhrát s 35 % hlasů. Účast ve vládě není cíl, jen prostředek. Chceme realizovat volební program. Nemůžeme přizpůsobovat program předem koaličním partnerům.
Děkuje Michalu Haškovi: věří, že hned po volbách si podají ruce a budou společně pracovat. Nikomu jsem nesliboval dotace ani funkce, nedělal jsem žádné zákulisí obchody: ostré vymezení proti Haškovým metodám. Šel jsem do kandidatury s důvěrou ve vás, že nejsme jen stroj na získávání vlivu a moci, ale společenství lidí, kteří chtějí měnit svět podle společné vize. Takovou ČSSD nikdo nemůže porazit.
Děkuje za čest kandidovat.
Nebyl po formální stránce tak suverénní, ale obsahově myslíme překonat Haška zvládl. Každopádně od obou velký výkon.
16:40 Bohuslav Sobotka zahájil svůj nominační projev na předsedu ČSSD.
16:38 Kostra Haškova projevu:
Michal Hašek zahájil svůj kandidátský projev:
„Vyhráli jsme ve volbách, ale nemáme vliv. Musíme sledovat jak koaliční vláda ničí tuto zemi. Nechci, abychom pouze kritizovali a čekali, aby nám spadly protestní hlasy do klína," uvedl v úvodu Hašek.
Děkuje Bohuslavu Sobotkovi za devět měsíců, během nichž ČSSD vedl, děkuje za diskuse, které vyvolal, i volby, které vyhrál.
Podle jihomoravského hejtmana přišel den rozhodnutí: „ale zítra odejdeme posílení a sjednocení jako jasná alternativa špatné Nečasově vládě, nejhorší vládě od roku 1989," doplnil.
Kandidát Hašek dále podává výmluvný popis toho, jak se lidem špatně žije. Cituje Vladimíru Dvořákovou: zemi řídí mafie, je to titanik. Tak to vidí většina lidí.
„Alternativa jsme my. Musíme změnit českou politiku a dát lidem reálnou vizi," pokračuje jihomoravský hejtman.
Pochopme, proč jsme dostali jen 22 %. Doplatili jsme na agresivní styl i sousedství s komunisty, myslí si Hašek. Odvolává se na programová východiska zakladatelů sociální demokracie v roce 1878: čte priority, které platí i dnes, mj. progresivní zdanění.
Podle Haška musí sociální demokracie oslovit mnohem širší spektrum než nyní.
Popsal stav ČR ve stylu klasikova „naše země nevzkvétá“.
Další jeho body znějí: více demokracie, trhu dát právní rámec, trvale udržitelná republika, kde se spojí ekonomické, sociální, ale i ekologické zájmy.
„Můžeme položit základy vzniku zcela nového směřování po krizi: odpovědnou sociálně-tržní společnost. Boj za nová pracovní místa, řiďme se heslem kvalifikace místo propouštění. Postarejme se o to, aby lidé nacházeli co nejdříve práci," pokračuje Hašek.
Nová pravidla potřebují podle Haška finanční trhy. „Politika potřebuje vizi, tržní radikalismus selhal. Politika musí být víc než systémová regulace ekonomiky," doplnil kandidát na předsedu ČSSD. Hašek dále odmítá ostře neoliberální doktrínu a vyslovuje se pro sociálně tržní ekonomiku pro 21. století v neokeynesiánském duchu: obhajuje veřejné investice.
Země potřebuje podle Haška odvážnou vládu, která zemi povede a nebude ji jen usměrňovat.
Další body z Haškova projevu:
„Reformy? Důchodová: žádné experimenty s privátními fondy, základem musí být průběžný systém. Řešení příčin: posilování rodiny, podpora porodnosti. Zdravotnictví: nenechme privatizovat zdravotnictví. Musí zůstat veřejnou službou. Buďme garantem neziskového zdravotnictví," pokračuje Hašek.
Pan Topolánek a pan Kalousek podle Haška obrali rozpočet daňovými reformami o osmdesát miliard ročně: to je podle něj příčina deficitu.
„Vzdělání: ČSSD má těžší úkol než pravice, která jen rozpouští stát. Mladá generace, živnostníci, podnikatelé, střední třídy: to jsou všechno lidé, které zahání pravice do chudoby, ale zatím nepodporují nás," myslí si Hašek.
Hašek odmítá radikálnost a negativismus. „Přímá volba prezidenta, referendum, radar. Proč nyní ne? Získávat podporu diskusí se společností. Musíme do vlády. Z opozice můžeme kritizovat, ale vláda zatím sociální stát rozpustí," doplňuje jihomoravský hejtman.
„Podpořme malé strany napravo od středu. Spolupracujme s lidovci, spolupracujme se zelenými. Potlačme velrybářské praktiky: podpořme změny stanov proti těmto praktikám. Musíme šetřit, ale ne na úkor okresních buněk strany," říká Hašek v závěru projevu.
Naprosto nepřijatelné je pak pro Haška zrušení bohumínského usnesení; inspirací mu jsou SPD nebo Labour Party. „Máme šanci porazit nejen ODS, ale českou pravici jako celek. Slibme si, že vládě už nedáme žádnou další šanci," uzavřel svůj kandidátský projev jihomoravský hejtman.
Podle nás to byl výborný projev a formálně velmi dobře podaný. Pro Bohuslava Sobotku těžká výchozí pozice.
16:12 Michal Hašek zahájil svůj nominační projev na předsedu ČSSD.
16:05 Během několika minut bude diskuse delegátů přerušena, a to proto, aby mohly začít kandidátské projevy Bohuslava Sobotky a Michala Haška. Následovat bude volba nového předsedy ČSSD.
15:55 Marie Benešová se ve svém diskusním příspěvku vrátila k projevu Bohuslava Sobotky. Hovořila o korupci a kritizovala dokument Ideová východiska pro střednědobý program ČSSD. „O korupci tam jsou pouhé čtyři řádky, to mi je líto," uvedla Benešová.
Podle ní je daleko silnější tlak v potlačování korupce mezi hejtmany než na centrální úrovni. „Proto dám hlas Michalu Haškovi, neboť ten toto téma uchopil moderněji," zakončila Benešová.
Přiřadila se tak k dlouhé řadě diskutujících, kteří vyjádřili podporu Haškovi. Diskuse k dopoledne předneseným zprávám tak začíná působit jako organizovaná manifestace podpory jihomoravskému hejtmanovi.
15:40 Politologa a filosofa Marka Hrubce během dopoledne zaujal především projev úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky. Podle něj sice bylo zřejmé, že Sobotka hájí otevřenější styl politiky ČSSD, ale přesto se ve svém projevu snažil oslovovat všechny jednotlivé skupiny uvnitř strany.
Hrubec připomíná, že „v pasáži věnované pražským komunálním volbám Sobotka ocenil výsledky strany, kterou do voleb vedl Jiří Dienstbier, ale současně vyzdvihl odpovědnost Karla Březiny za obraz strany mezi pražskými voliči“.
Hrubec tak klade paralelu mezi Sobotkovým vystoupením a tzv. „catch-all-party“, která sice má vlastní program, ale oslovuje celé segmenty společnosti. Kandidátské projevy se v tomto ohledu budou podle Hrubce výrazně odlišovat.
15:30 Předseda volební komise Jiří Havlíček oficiálně vyhlásil dvacetiminutovou lhůtu na nominace kandidátů na předsedu ČSSD. Nominovat mohou delegáti s hlasem rozhodujícím, volba by měla začít podle harmonogramu v 16 hodin.
15:25 Hovořili jsme s předsedou Masarykovy demokratické akademie Janem Černým, který klade kontrast mezi kratšími a sevřenými projevy místopředsedů strany a dlouhým a ne dobře vygradovaným projevem Bohuslava Sobotky.
Podle Černého mezi místopředsedy vyčníval projev Lubomíra Zaorálka, který jej pojal jako věcnou informaci o tom, co má jako místopředseda na starosti — tedy o zahraniční politice a vztazích s občanskou společností.
„Vyzdvihl, že pravice žádnou zahraniční politiku nemá — nemá názor na to, co se děje v severní Africe, Japonsku ani na evropské věci," uvedl k projevu Zaorálka předseda MDA pro Deník Referendum. Nakonec tak, parafrázuje Černý Zaorálka, přijímáme za vlastní rozhodnutí, která přicházejí z Evropy, aniž bychom vůbec chtěli mít na podobu evropské politiky nějaký vliv.
15:10 Už více než hodinu volí občané na Kladensku svého zástupce v doplňovacích senátních volbách. Největší šance se dávají kladenskému primátorovi Danu Jiránkovi z ODS a Jiřímu Dienstbierovi ml. Ten současně o víkendu kandiduje na místopředsedu ČSSD.
„V Kladně budu dělat kampaň i v pátek, ale po poledni odjedu do Brna na sjezd ČSSD, kde zůstanu až do sobotního konce,“ nastínil své plány Dienstbier.
Podle politologa Lukáše Jelínka má patrně nejlepší šanci ze všech kandidátů právě Dienstbier. „Jeho podpora by mohla být průřezová, paradoxně by nemusel dostat hlasy všech tradičních sociálnědemokratických voličů, ale dá se čekat přesah i do jiných voličských skupin. Jeho šance jsou vysoké, ale záleží také na účasti ve volbách, která patrně nebude vysoká,“ řekl Deníku Referendum politolog.
Více si můžete přečíst v naši zprávě.
14:50 V dopoledním bloku vystoupil i předseda kontrolní komise sociálních demokratů Martin Starec. ČSSD má podle jeho slov celkový dluh 360 milionů korun.
Základní dluh kolem 100 milionů korun by podle jeho slov strana mohla zvládnout do dvou let. Zbytek pak v následujících letech. Podrobnosti najdete v této zprávě.
14:30 Byla zahájena diskuse k předneseným zprávám. Do diskuse je podle Romana Onderky přihlášeno 58 delegátů. Každý diskusní příspěvek by neměl přesáhnout dobu tří minut.
13:15 Delegáti se šli naobědvat. Totéž doporučujeme i Vám — a k jídlu si můžete přečíst obsáhlý a mimořádně zajímavý podklad k programové debatě ČSSD nazvaný Ideová východiska pro střednědobý program ČSSD. Naleznete ho jako přiložený soubor pod tímto živým přenosem. Jednání budou pokračovat v 14:30 diskusí k předneseným zprávám, do níž se přihlásilo prozatím přes padesát delegátů. Pak přijde na řadu volba předsedy.
13:10 Poněkud excentrický web socdem.info přináší podrobnosti o údajných nekalých praktikách Michala Haška v boji o předsedu ČSSD.
Podle serveru si dnešní demonstraci Suverenity objednali lidé Michala Haška — a fakt je, že útočila výhradně na Bohuslava Sobotku: hlavním pokusem o sdělení demonstrace byl slogan, že byty OKD extrémně nevýhodně Zdeňku Bakalovi měli prodat Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross.
To, že demonstrace skutečně ani náhodou nevypadala jako spontánní akce Suverenity, jsme již psali. A jakýkoli autentický motiv Suverenity k demonstraci před sjezdem ČSSD je opravdu nejasný. Na druhou stranu je to strana natolik chaotická, že u ní opravdu nelze vyloučit cokoli, a jistě ani to ne, že jí skutečně stojí za to informovat delegáty speciálně o domnělé špatnosti Bohuslava Sobotky.
Server socdem.info informuje ale o ještě mnohem drsnější metodě politického boje. Tvrdí, že se objevil pokus nutit delegáty, aby vyfotili za plentou svůj hlasovací lístek a ukázali ho potom „pověřenému kontrolorovi“.
To se už údajně objevilo při volbě pražského primátora, kde opozice požadovala zákaz používání záznamových zařízení za plentou.
Nepřímým potvrzením tohoto obvinění by mohl být fakt, že delegáti sjezdu ČSSD si tento zákaz dnes odhlasovali rovněž.
13:05 Po kratičkém vystoupení Richarda Falbra vystoupil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se zprávou z Asociace krajů. Hašek pozdravil na úvod svého projevu Radka Martínka, který se sjezdu neúčastní, neboť je po vážném operačním zákroku.
Hašek vzpomněl volební výsledek sociálních demokratů v posledních krajských volbách, který označil za historický úspěch, jenž bude těžké zopakovat.
Podle Haška to jsou sociální demokraté, kteří nyní na úrovni krajů brání sociální služby pro občany. Jako první budoucí souboj s pravicí pak označil příští komunální volby. Současně kritizoval ministra financí Miroslava Kalouska za to, že snižuje finanční prostředky krajům, a připomněl, že jsou to právě kraje, které dokážou nejlépe čerpat peníze z evropských fondů.
Nezapomněl kritizovat i Davida Ratha, když obhajoval komunikaci Asociace krajů České republiky s vládou Petra Nečase, a na závěr popřál úspěch sociální demokracii v příštích krajských volbách.
12:50 Právě hovořil předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Vyzval spolustraníky, aby se již nyní začali připravovat na příští volby do Senátu. Vzpomněl také to, že dnes a zítra probíhá první kolo doplňovacích senátních voleb na Kladensku, kde za sociální demokraty kandiduje Jiří Dienstbier.
12:40 Své projevy nyní mají jednotliví místopředsedové sociální demokracie: Milan Urban, Lubomír Zaorálek, Roman Onderka, Zdeněk Škromach.
12:10 Jak jsme již informovali, expředseda ČSSD Jiří Paroubek na sjezd nedorazil. Na webu Vaševěc.cz nicméně publikoval projev k delegátům.
Paroubek v úvodu textu zavzpomínal na období, kdy se stal předsedou strany. „Když jsem v dubnu 2005 přebíral funkci premiéra a ČSSD, byli jsme jako vyjedený krám s 10 % volebních preferencí. Tehdy ČSSD a její vedení — z nichž mnozí jsou stále místopředsedy a o funkce se znovu ucházejí — připomínalo skupinu roztřesených ratlíků a stranu zasáhla malomyslnost,“ píše Paroubek.
Podle něj se v té době sociální demokracie podobala vraku auta, zapadlému po střechu v bahně, kdy se všichni u volantu snažili zachránit primárně sami sebe. „Do tohoto bahna nás dostala vlastní nejednota, lenost, nedůslednost v řešení vnitřních i vnějších problémů, nezájem o životy obyčejných lidí, našich voličů,“ uvedl expředseda ČSSD.
Paroubek se pak vrátil ke sněmovním volbám v roce 2006, které považuje za svůj největší osobní úspěch. „Díky volebnímu zisku téměř 33 % jsme však v období 2006—10 dokázali účinně zabraňovat nejhorším experimentům Topolánkovy vlády,“ nepochybuje Paroubek.
Expředseda sociální demokracie se dále zmiňuje o mediálních útocích vedených od roku 2005 na jeho osobu. „Kdybych jen vystříhal komentáře deníků, v nichž jsem byl po pět let osobně urážen jak já, tak moji přátelé či rodina, neměl bych je kam uskladnit. Byl jsem líčen střídavě jako Gottwald, diktátor ohrožující demokracii, nebezpečný populista, pak zase jako nacionalista, či dokonce rasista, a před volbami v roce 2010 dokonce jako horší nežli nacisté,“ píše Paroubek.
Paroubek se pak vrací k pádu vlády Mirka Topolánka a dle svých slov nelituje, že ČSSD vyvolala hlasování o vyslovení její nedůvěry, neboť podle něho nezvládala ekonomickou krizi a její korupční skandály přesahovaly únosnou mez. „Nedůvěru jí nakonec vyslovili její vlastní poslanci, naši přeběhlíci už jí nebyli nic platní. Fischerova vláda pak bez problémů a ostudy, kterou představovala některá extempore především Mirka Topolánka, předsednictví Unii zvládla,“ myslí si Jiří Paroubek.
Navzdory volebnímu neúspěchu v loňských květnových volbách považuje Paroubek sociální demokracii za nejsilnější stranu u nás, a to navzdory tomu, že není stranou vládní. „Uvidíme, jaká bude bilance ČSSD za dalších pět let. Zda bude alespoň srovnatelná. Nikdy předtím jako dnes takovou bilanci ČSSD neměla. Politika se přece nedělá jen ve vládě,“ zdůrazňuje Paroubek.
Expředseda ČSSD pak vyjmenovává deset bodů, kterými by se strana měla řídit v budoucnu. Podle jeho názoru musí mít sociální demokraté v každém okamžiku jasnou představu o tom, co si myslí lidé, veřejnost, voliči sociální demokracie, jejich pevné jádro i voliči potenciální. „Jestli něco v závěru volební kampaně v květnu 2010 selhalo, bylo to právě analytické zázemí ČSSD,“ podotýká kriticky.
Podle Paroubka by ČSSD dále neměla nikdy podcenit programovou činnost. „Je potřeba se rozhlédnout po Evropě, a to nejen v sociálně-demokratických stranách, po nových a účinných programových receptech. Zejména pak ve středoevropském prostoru. Nabízí se např. studium programového vybavení německých Zelených či bavorské CSU. Obě dvě tyto strany trvají ve své politice na principech sociálního státu, ale přinášejí také něco jiného, co může programovou výbavu české sociální demokracie obohatit,“ nabádá expředseda své spolustraníky.
V dalších bodech pak Paroubek zmiňuje potřebu změnit způsob nominace čtrnácti krajských lídrů pro volby do Sněmovny, změnit volbu členů ÚVV a předsednictva strany, rozvinout v rámci ČSSD prvky přímé demokracie či věnovat pozornost vyhledávání nových kontaktů a zejména nových myšlenek z neziskových organizací.
Poslední, desátý bod expředseda ČSSD věnuje údajně „osvědčenému“ antikomunistickému konceptu, který dle jeho slov před příštími volbami opět použije česká pravice. Strategickým cílem ČSSD v příštích sněmovních volbách proto podle jeho slov musí být získání levicové většiny mandátů ve Sněmovně.
„Představa, že pokud nebude po sněmovních volbách levicová většina, může se ČSSD díky „koaličnímu potenciálu“ svých nových lídrů stejně dostat do vlády, je z říše politické sci-fi. A hlavně je v rozporu s naprosto převažující evropskou tradicí a realitou,“ uvažuje Paroubek.
Proto bude podle Paroubka nezbytné kousnout do trpkého jablka jménem KSČM. „Posílit jejich zájem na vlastní přeměně na stranu přijatelnou pro sociálně demokratické voliče. Fantazírování o tom, že členstvo KSČM za deset či dvacet let vymře, už tady bylo před volbami v roce 1990 z úst známých prognostiků, a zejména neřeší postup ČSSD a levice před a po příštích volbách do Sněmovny. KSČM je největším problémem české levice. Kromě toho při příštích může na levici stát ještě další politický subjekt,“ myslí si expředseda největší levicové strany u nás.
V úplném závěru textu pak Paroubek kritizuje současné vedení strany za málo důraznou kritiku koaliční vlády Petra Nečase. Podle jeho mínění sociálním demokratům totiž hrozí, že veřejnost bude hledat řešení mimo strany establishmentu, kam lidé zahrnou i ČSSD. Proto je podle Paroubka nutné se rázně a důsledně oddělit od vládní koalice a její politiky.
„Nechápu například to, že sociální demokracie nebyla schopna v předchozích týdnech předložit vlastní variantu důchodové reformy nebo alespoň její principy. Vyklidila tak pole pravicovému prezidentovi a čilému populistovi Bártovi, a umožnila jim úspěšně sehrát falešnou roli „přátel lidu“. Za to je někdo odpovědný. Ten někdo se jmenuje Z. Škromach, politický rutinér a lenoch bez vlastních myšlenek,“ kritizuje vedení strany a členy stínové vlády Paroubek.
Podle expředsedy nakonec není pro ČSSD zásadní pouze volba předsedy mezi Haškem a Sobotkou, nýbrž i výběr jeho budoucích nejbližších spolupracovníků.
„Má-li být jeden z nich úspěšným předsedou, potřebuje kolem sebe lidi, kteří jsou odvážní a také myšlenkově potentní. Jak hodnotit lidi, jejichž názory se za léta spolupráce nepodařilo rozeznat ani mně? Co dělat s rutinéry typu M. Urbana či M. Benešové, kteří jsou zcela myšlenkově sterilní a léta se jen vezou? Minulý týden jsem měl dlouhý rozhovor s B. Sobotkou, znám jeho názory, nejsou daleko od mých. Bude ale v čele strany úspěšný jen tehdy, nebude-li obklíčen lidmi bez názorů, lenochy a lidmi bez odvahy,“ uzavřel Paroubek svůj nevyřčený projev.
11:35 Vyslankyně německé SPD, poslankyně Spolkového sněmu Petra Ernstbergerová, ve svém projevu mimo jiné zdůraznila dobré vztahy mezi Českou republikou a Německem a na to konto zdůraznila vizi otevřené a sjednocující se Evropy. Zvlášť zmínila účast zástupce bavorské SPD na sjezdu sociální demokracie.
11:25 Podle programu pozdravil sjezd předseda strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico. Hovořil především o česko-slovenské vzájemnosti v průřezu dějin. Zmínil českou pomoc slovenskému povstání z roku 1848, mj. Brňana Františka Alexandra Zacha, a pomoc Čechů ve Slovenském národním povstání.
Na pozadí národní vzájemnosti Fico zdůraznil vzájemnost ČSSD a SMER-SD jako politických stran.
Podle Fica je povinností české a slovenské sociální demokracie udržet „krásné a vzácné česko-slovenské vztahy“. Revanšisté z Německa a Maďarska podle něj znejišťují život ve střední Evropě. Fico tak opět potvrdil pověst strany SMER-SD jako strany bezpochyby levicové, ale se silným národním akcentem.
11:15 Bohuslav Sobotka se vrátil k frustraci po volbách 2010, připomíná úspěch v komunálních i senátních volbách — podle něj je to důsledek změn v ČSSD po sněmovních volbách a také antisociální politiky vlády.
Připomněl výsledek voleb v Praze a Dienstbierovu zásluhu, obrací se na v sále přítomného Karla Březinu a přeje mu, aby se mu podařilo přesvědčit, že cesta, po níž se ČSSD v Praze vydala, prospívá lidem.
Pokračuje radikální kritikou vlády.
Deficit vznikl kvůli Kalouskově reformě, daňové úlevě bohatým a snížením daní firmám, stojí nás 80 miliard ročně. Velký útok na střední vrstvy. Snaha obrátit střední vrstvy proti sociálnímu státu.
Důchodová reforma není reforma a podstata politiky vlády: přenášení státního dluhu na střední vrstvy. Tři čtvrtě roku po volbách se lidé nestačí divit, jak naletěli. Je to závazek pro ČSSD.
Zdraví a zve Roberta Fica.
11.05 Podle on-line deníku Aktuálně.cz zvolení Jiřího Havlíčka předsedou volebního výboru může naznačovat, že tábor Michala Haška má navrch. „Havlíček je totiž blízkým spolupracovníkem místopředsedy Milana Urbana, který stojí na Haškově straně," píše Aktuálně.cz.
10:58 Na programu je zpráva předsedy, hovoří o tom, jakým je paradoxem, že ČSSD vyhrála v posledních letech všechny důležité volby, ale nevládne.
Heslem sjezdu i mottem jeho projevu Hájíme demokracii a sociální stát. Ostře kritizuje vládu. Vrací se k motivům, které vedly ČSSD k povalení vlády Mirka Topolánka. Bohuslav Sobotka krok obhajuje, ale vývoj analyzuje tak, že na něj ČSSD doplatila.
Pozdravuje vážně nemocné kolegy Jiřího Havla a Zdeňka Jičínského.
Analyzuje vývoj do loňských sněmovních voleb: Fischerova vláda zafungovala jako moderátor, ČSSD s Topolánkovým pádem ztratila terč. Rezignace na předčasné volby 2009 byla hlavní příčinou nezdaru ČSSD: posiloval se dojem, že úřednická vláda je lepší než politická, dali jsme prostor vzniku nových politických stran, lidé byli otrávení a unavení permanentní kampaní, slib 13. důchodů pravice obrátila proti nám.
Zisk 22 % znamenal vítězství, ale zůstal daleko za očekáváním.
Sobotka říká, že je třeba lidsky i politicky ocenit Paroubkovu rezignaci, vypočítává jeho úspěchy. Děkuje za energii a nasazení, které Paroubek ČSSD věnoval.
Vypočítává sedm poučení:
1. Politická rozhodnutí zvažovat včetně pádu vlády;
2. v kampani být věcní, ne osobní, ne negativní emoce;
3. průzkumy: nepodléhat opojení;
4. nevést války s novináři, nedají se vyhrát;
5. v předvolebních aktivitách nevést pouze monolog, ale dialog v přímé konfrontaci s občanskou společností a konkurenty;
6. nemusíme přehánět vizuální prezentaci, kampaně efektivní a úsporné;
7. průzkumy nemohou nahrazovat práci na programu.
Projev ještě pokračuje.
10:40 Mezi hosty vidíme například expremiéra sociálních demokratů Vladimíra Špidlu, ředitele zastoupení Nadace Friedricha Eberta v Praze Mirko Hempela nebo sociologa, profesora Martina Potůčka. Naopak expředseda a současný poslanec Jiří Paroubek na sjezd nedorazil. Probíhají volby řídicích orgánů sjezdu.
Oproti návrhu předsednictva byl předsedou volební komise zvolen Jiří Havlíček, bývalý ústřední tajemník ČSSD.
10:33 Jak to bývá, v sále se zatím řeší čistě organizační věci, není to právě strhující podívaná, ale jde to vcelku rychle. Pokud byste chtěli sledovat sjezd živě přímo na webu, tak ČSSD má na svém webu přímý televizní přenos.
10:08 Sjezd ČSSD právě zahájil Bohuslav Sobotka. Vítá hosty, zazní hymny česká a evropská. Během dopoledne jsou na programu volby pracovního předsednictva a zprávy různých orgánů. Se svou zdravicí vystoupí Robert Fico.
9:45 Před vstupem ale demonstrují i sociální demokraté, členové brněnské MDA protestují proti tomu, že předsedu nemohla členská základna volit přímo.
9:30 Delegáty sjezdu vítají podle ČTK členové politické strany Suverenita. Redaktorovi DR se na otázku, že shání brigádu pro syna a kolik se platí za rozdávání letáku, dostalo odpovědi, že 40 Kč na hodinu.
Demonstrace už na první pohled opravdu působí jako vzor všech projevů spontánní občanské iniciativy.
9:00 Delegáti ČSSD se sjíždějí na sjezd, který je zřejmě nejzajímavějším sjezdem této strany od roku 1993, kdy byl předsedou zvolen Miloš Zeman.
Tehdy naposledy probíhala skutečná volba předsedy, jejíž výsledek nebyl jasný předem.
O rozdílech mezi oběma kandidáty pojednává včerejší analýza Vratislava Dostála.
Soc. dem. je na dobré cestě stát se opět volitelnou stranou.