Fukušima: nejprve třetí výbuch, pak požár a rozsáhlý únik radioaktivity
Jakub PatočkaElektrárnu Fukušima dnes po půlnoci středoevropského času postihl třetí výbuch ve čtyřech dnech, po němž následoval požár nádrže s vyhořelým palivem. V elektrárně dosáhla radioaktivita smrtelných hodnot. Obyvatel se zmocňuje panika.
V japonské elektrárně Fukušima se bohužel podle všeho naplňují černé scénáře. Dnes po půlnoci středoevropského času postihl výbuch i poslední reaktor, který byl v době přírodní katastrofy v provozu, reaktor číslo 2.
Na rozdíl od předchozích dvou explozí dnešní výbuch podle prvních zpráv zřejmě poškodil i kontejnment. Japonská televize NHK uvedla, že tlak v něm poklesl ze tří atmosfér na jednu atmosféru, což je indikace toho, že byl zřejmě otevřen.
Palivové tyče ve všech třech reaktorech se taví, hodnoty radioaktivity v okolí elektrárny začaly prudce stoupat, elektrárna evakuovala už i zaměstnance včetně operátorů. Na místě zůstalo jen padesát operátorů bojujících o odvrácení nejhoršího.
Vítr od elektrárny v době požáru foukal přesně na Tokio. Podle posledních zpráv se ale směr větru změnil a nyní vane nad oceán, jeho směr se však může opět změnit.
V elektrárně postupně hodnoty radioaktivity vzrostly až na 400 milisievertů za hodinu, což je více než stonásobek přirozené roční dávky a osminásobek roční povolené dávky. Podle Světové jaderné asociace, organizace sdružující provozovatele jaderných elektráren, se hranice 100 milisievertů ročně pokládá za úroveň, která může vyvolat rakovinu. Mnozí jsou však přesvědčeni, že kritická úroveň je ještě podstatně nižší.
Během celého dne přicházely z jaderné elektrárny Fukušima velmi nepříznivé zprávy. Druhý reaktor, poslední, který dosud nebyl zasažen výbuchem, se během dne ocitl v kritickém stavu, nejméně dvakrát byl po určitý čas zcela bez chladicího média. A v noci na úterý jej postihl silný výbuch.
Provozovateli, firmě Tepco, ani japonským úřadům se nepodařilo reaktor navzdory všem urputným snahám chladit a palivové tyče byly zcela obnaženy a nedařilo se je dlouho ponořit do chladicího média. To vedlo k jejich přehřátí a začaly se tavit.
Na druhém reaktoru se zřejmě ani částečně nezdařil pokus o improvizované chlazení mořskou vodou. To je metoda, kterou se prozatím zřejmě daří kontrolovat první a třetí reaktor. Jaderní experti ji ovšem označili za projev zoufalství, neboť dosud nikdy nebyla v jaderných zařízeních použita. Užití mnohem korozivnější mořské vody způsobí, že zařízení bude nevratně poškozeno.
Aktuální situace v jednotlivých reaktorech je jasná, hlavní pozornost se postupně přesunula k nádržím s vyhořelým palivem. Japonská televize NHK informovala, že výbuch na třetím reaktoru utrhl střechu nad nádrží s vyhořelým palivem, a její chladicí systém je mimo provoz. Nad nádrží se vznášel oblak páry.
Společnost Tepco později potvrdila, že požár zachvátil jednu z nádrží s vyhořelým palivem, přilehlou k jednomu ze tří zbývajících reaktorů, které v době přírodní pohromy nebyly v provozu. Ve zdi budovy s nádrží s vyhořelým palivem u čtvrtého reaktoru jsou podle posledních zpráv dva zhruba osmimetrové otvory.
Požár zřejmě vznikl v důsledku odpaření a vyvření veškeré vody, nádrž navíc není v kontejnmentu, takže radioaktivita se při požáru uvolňuje přímo do atmosféry. O rizicích spojených s nádržemi s vyhořelým palivem jsme informovali v předchozí zprávě.
Podle nejčerstvějších zpráv dnes hladina vody ve čtvrtém bazénu po desáté hodině dopoledne středoevropského času opět začala klesat a vřít.
Úřady oznámily, že úroveň radioaktivity dosáhla zdraví škodlivé úrovně, nařídily evakuaci všech zbývajících obyvatel z dvacetikilometrového pásma a doporučily lidem v okruhu třiceti kilometrů od elektrárny, aby nevycházeli ze svých domovů.
Zvýšenou úroveň radioaktivity už zaznamenaly i přístroje v Tokiu, i když se zatím jedná jen o malé hodnoty. Ministerský předseda Naoto Kan v televizním projevu upozornil, že s velmi vysokou pravděpodobností bude z elektrárny unikat další radioaktivita. Agentura Reuters přesto informovala, že obyvatel metropole se zmocňuje panika a na nádraží se od rána tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se pokoušejí město opustit.
Lidé také skupují zboží v obchodech, což vyvolává obavy, že nebude dost zásob pro ubytované v provizorních útočištích, kteří přišli o své domovy v důsledku ničivého zemětřesení a tsunami.
Mluvčí vlády Jukio Edano vyzval obyvatele v okruhu třiceti kilometrů, aby nevycházeli ze svých domovů: „Prosíme nechoďte ven, zůstaňte uvnitř, neprodyšně utěsněte své domy, nezapínejte ventilaci a prádlo věšte doma,“ řekl.
Prognóza dalšího vývoje je bohužel čím dál ponurejší. Japonsko se obrátilo s žádostí o pomoc na OSN a Spojené státy, ale tu těžko bude možné poskytnout dostatečně rychle, a těžko říct, jakou by měla mít podobu. Jaderní experti se shodují, že dosavadní vývoj havárie zavedl celý obor do posud neprozkoumaných teritorií.
Na místě působí zhruba padesátka operátorů, vystavených kritickým dávkám záření, kteří musí souběžně řešit kritický stav tří reaktorů a všech nádrží s vyhořelým palivem. Japonsko operátory oslavuje jako hrdiny, neboť pravděpodobně všichni zaplatí svým zdravím.
Vedle toho v Japonsku pokračují záchranné operace zaměřené na oběti tsunami a zemětřesení. Celkový počet potvrzených obětí dosáhl počtu okolo 2 400 osob, ale odhaduje se, že číslo překročí deset tisíc. Tisíce lidí jsou dosud pohřešovány. Padesát tisíc osob je bez domova. Miliony lidí mají ztížený přístup k vodě a elektřinu jen po část dne. Vláda do záchranných operací nasadila na sto tisíc vojáků.
Japonská centrální banka dnes uvolnila biliony jenů na sanaci tokijské burzy, která se propadla o dvanáct procent v důsledku obav z hospodářských důsledků jaderné havárie ve Fukušimě.