Výzva na obranu knih před vyšší DPH má přes sto tisíc podpisů
Redakce DRPetice proti přeřazení knih do vyšší daňové sazby DPH překročila hranici sto tisíc podpisů. Ministr Besser chce, aby se cena knih nezvyšovala, ale s výjimkami nesouhlasí. Myslí, že svou marži mají snížit tiskaři, distributoři a knihkupci.
Výzvu na obranu knih, tedy požadavek, aby byly knihy vyjmuty z vládou chystaného sjednocení daně z přidané hodnoty (DPH), má k dnešku přes 100.000 podpisů. Nakladatelé také na začátku týdne kvůli plánovaným změnám DPH napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Na svých stránkách o tom informuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), kde 24. února výzvu zveřejnili.
Podle informací SČKN výzvu na internetu podepsalo přes 95.000 lidí. Na 428 podpisových arších organizátoři obdrželi dalších více než 7000 podpisů. Výzva nemá náležitosti petice, které stanovuje petiční zákon. Taková petice musí být mimo jiné písemná, musí být pod ní uvedeno jméno, příjmení a bydliště toho, kdo ji podává.
Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) již dříve uvedl, že podporuje nezvyšování cen knih, protože je z titulu své funkce zodpovědný za rozvoj kultury. Na druhou stranu však nesouhlasí s žádnými výjimkami, které podle něho vedou ke zvýšené byrokracii.
„Dovedu si představit DPH ve výši 16 až 18 procent, boj za knihy vnímám ze širšího hlediska než ti, kterým jde o jistou míru zisku," řekl dnes novinářům Besser. Dodal, že k udržení cen knih je potřeba hledat finanční rezervy například v jejich distribuci a tisku.
Většina evropských zemí má přitom na knihy sníženou sazbu DPH. Česká republika by tak šlo opačnou cestou než zbytek Evropy. Premiér Nečas již podle svého dřívějšího vyhlášení „otvírat Pandořinu skříňku výjimek" nechce. V desetiprocentní sazbě by měly zůstat jen vybrané potraviny. O možných změnách v plánu na sjednocení DPH nyní opět jednají koaliční lídři.
Návrh kritizuje nejen opozice, ale i třeba prezident Václav Klaus. Podle nakladatelů a knihkupců zvýšení DPH u knih povede k mnohem horšímu důsledku, než je jejich zdražení. Způsobí podle nich radikální pokles produkce nových titulů, zejména učebnic, odborných knih a napříč všemi žánry zřejmě také překladů. Z pestré nabídky knih zřejmě zbude „pouze ořezané mainstreamové" koště.
Vláda chce DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu. Petici podepsali podle záznamů na internetovém archu knihovníci, učitelé, redaktoři a spisovatelé.
Podle předsedy SČKN Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby znamenalo „masakr českých knih". Z průzkumu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR vyplývá, že už dnes jsou knihy ve vztahu k průměrnému platu asi o třetinu dražší než před rokem 1989. Přitom ale ostatní komodity jako potraviny a spotřební zboží jsou ve stejné relaci levnější.